×
Wakacje z niemowlakiem – co zabrać i jak się przygotować

Wakacje z niemowlakiem tuż tuż, a Ciebie cały czas przeraża myśl o pierwszej podróży z dzieckiem? Nie martw się, pomożemy rozwiać Twoje obawy i wątpliwości! Mimo że wasza wycieczka będzie nieco różnić się od tych dotychczasowych, wakacje z rocznym dzieckiem jak najbardziej mogą być udane i przyjemne. Oczywiście pod warunkiem, że dobrze je przemyślisz i rozsądnie zaplanujesz. Co zabrać na wakacje dla rocznego dziecka lub nieco starszej pociechy? Gdzie najlepiej pojechać? Jaki środek transportu wybrać? Na te i inne nurtujące pytania znajdziesz odpowiedź w naszym tekście.

Kiedy na pierwsze wakacje z niemowlakiem?

Pierwsze tygodnie po urodzeniu dziecka są dla młodej mamy dużym wyzwaniem. Okres połogu to czas intensywnej regeneracji organizmu i stopniowego powrotu do sił. Rodzice muszą nauczyć się opieki nad noworodkiem, karmienia, przewijania, kąpania, dbania o skórę. Maluszkowi trzeba poświęcać cały swój czas, wliczając w to noce. Jest to wyczerpujące i wymaga dużego wysiłku. Okres noworodkowy to szczególny czas - czas wzajemnego poznawania się, uczenia się sygnałów dawanych przez dziecko i spełniania wszystkich jego potrzeb. Noworodek zaczyna oswajać się z otaczającym go światem i bombardującymi go różnorodnymi bodźcami.

Pierwsze trzy miesiące życia to nienajlepszy czas na podróże z niemowlakiem. Maluch nie ma jeszcze dobrze wykształconej odporności, często cierpi na kolki, musi być niemal non stop karmiony. Lepiej przeczekać ten czas, aby nie narażać dziecka na różne niedogodności. Znacznie lepszym momentem na wakacje z niemowlakiem jest czas, gdy niemowlę ma już skończone 4 miesiące, a jeszcze lepiej pół roku. Maluch nie umie jeszcze chodzić ani raczkować, więc łatwo mieć go na oku i znaleźć chwilę dla siebie. Brzdąc wciąż karmiony jest mlekiem mamy, dzięki czemu nie musisz martwić się o przygotowywanie posiłków - będziesz musiała pamiętać jedynie o drobnych przekąskach podawanych w celu rozszerzenia diety dziecka.

Gdzie spędzić wakacje z niemowlakiem?

Cel podróży z niemowlakiem powinien być przemyślany. Malutkie dzieci najlepiej zabrać w spokojne miejsca, aby uniknąć przebodźcowania. Wielu rodziców wybiera się z niemowlęciem nad morze i na Mazury, choć niektórzy decydują się też na góry. Spokojne wakacje można spędzić w gospodarstwach agroturystycznych, na wsi i innych terenach zielonych. Nieco bardziej problematyczne są urlopy spędzane w miastach, gdzie panuje hałas, a powietrze jest mocno zanieczyszczone. Lepiej omijać najbardziej oblegane kurorty i typowo wakacyjne destynacje pełne głośnej muzyki i tłumów turystów. Jeśli planujesz wyjazd za granicę, skonsultuj to z lekarzem. Upewnij się, jakie szczepienia są wymagane w danym kraju oraz poznaj zasady ochrony przed chorobami zakaźnymi. Ważna jest również znajomość języka, aby w razie potrzeby bez trudu móc uzyskać pomoc lekarską.

Samolot, samochód, a może pociąg - który środek transportu najlepszy?

Loty samolotem cieszą się bardzo dużą popularnością. W krótkim czasie można dotrzeć do nawet odległych zakątków świata, przy okazji oglądając niesamowite widoki zza okna. Ale czy podróż samolotem z niemowlakiem jest bezpieczna? Pamiętaj o tym, że noworodki do 2. tygodnia życia nie mogą podróżować samolotem. Lot zakazany jest ze względów zdrowotnych: układ oddechowy i układ krążenia noworodków nie jest jeszcze na tyle wykształcony, by poradzić sobie ze zmianami ciśnienia. Zaleca się, aby pierwszą podróż samolotem odbyć nie wcześniej niż przed ukończeniem przez dziecko 3. miesiąca życia. A to ze względu na fakt, że duże skupiska osób sprzyjają rozwojowi infekcji. Co jeszcze warto wiedzieć o podróży samolotem? Lecąc z dzieckiem do 2. roku życia możesz liczyć na zniżkę przy zakupie biletu. Maluch będzie wtedy podróżować na kolanach rodzica. Ceny biletów dla dzieci są zróżnicowane, najlepiej szukać informacji bezpośrednio na stronie konkretnej linii lotniczej. Tam dowiesz się również, czy możesz zabrać ze sobą bagaż specjalny, czyli np. wózek. Jeśli to możliwe, zdecyduj się na lot bez przesiadek bądź z jak najmniejszą ich liczbą.

Wielu rodziców planując wakacje z niemowlakiem wybiera samochód jako ulubiony środek transportu. Z prostych przyczyn. Po drodze można się zatrzymać i skorzystać z licznych miejsc obsługi podróżujących, gdzie znajdują się toalety z przewijakami. W aucie łatwo jest zmienić pieluszkę i nakarmić małe dziecko, podgrzewając mleko w przenośnym podgrzewaczu. Przed nadmiernym nasłonecznieniem można ochronić malucha przymocowując do szyby specjalną zasłonkę przeciwsłoneczną. Minusem podróży samochodem jest długi czas jazdy. Można go jednak zrekompensować, robiąc postoje, w czasie których zapewni się dziecku rozrywkę.

Podróż koleją z niemowlakiem nie jest tak popularna, jak inne formy transportu, ale może być ciekawą opcją dla rodziców z małym dzieckiem. Szczególnie dlatego, że dostępne są specjalne przedział, w których mogą jechać matki bądź oboje rodziców (w zależności od przewoźnika) z dzieckiem do 6. roku życia. Na podróż nocną polecane są wagony sypialne. Podróż pociągiem z niemowlakiem i starszakiem opłaca się! Dzieci do 4. roku życia podróżują PKP intercity za darmo. Atrakcyjne są także bilety rodzinne, przy których przysługuje zniżka. Jeśli wybierzesz pociąg z wagonem restauracyjnym, możesz poprosić obsługę o podgrzanie posiłku dla malucha czy wyparzenie butelki. Przewagą jazdy pociągiem nad jazdą autem jest to, że możesz w każdej chwili skorzystać z dzieckiem z toalety. Plusem jest także możliwość umieszczenia dziecka w wózku i większa szansa na zapadnięcie smyka w sen. Są też i minusy. Na dworcu czeka cię przedzieranie się przez tłumy przechodniów, dźwiganie toreb i jazda zatłoczoną windą. Nie wiesz też, na jakich pasażerów trafisz i czy dostępna przestrzeń będzie dla ciebie wystarczająca. Szczególnie wtedy, gdy dziecko zacznie płakać lub marudzić, a inni pasażerowie będą wyrażać swoje zniecierpliwienie.

Co zabrać nad morze z dzieckiem?

Wyjazd nad morze to jeden z najchętniej wybieranych kierunków podróży w letnich miesiącach. Jeśli tym razem wyjedziecie nie sami, a z niemowlakiem, trzeba będzie spakować wiele dodatkowych akcesoriów. Podstawa to oczywiście fotelik samochodowy odpowiednio dobrany do wzrostu i wagi dziecka. Zgodnie z prawem o ruchu drogowym fotelik jest obowiązkowym wyposażeniem na czas podróży autem. Najbezpieczniej przewozić malucha w foteliku ustawionym tyłem do kierunku jazdy. Pamiętaj o prawidłowym montażu fotelika oraz zapięciu wszystkich pasów bezpieczeństwa.

Na wycieczce z niemowlakiem nie może zabraknąć wózka. Wszak czeka was wiele spacerów w pięknych okolicznościach przyrody. Jeśli uwielbiasz ruch i dużo czasu spędzasz aktywnie, najlepszym wyborem będzie wózek dziecięcy z dużymi kołami i dobrą amortyzacją. Taka spacerówka sprawdzi się na wymagających trasach i nierównym podłożu. Z łatwością przewieziesz dziecko leśnym traktem pełnym szyszek i gałązek albo drewnianą promenadą, obok której rozciąga się fantastyczny widok na morze. Idealny wózek na lato to taki, który ma budkę przeciwsłoneczną z filtrem chroniącym przed promieniowaniem UV, osłonkę zabezpieczającą przed wiatrem oraz możliwość regulacji położenia siedziska. Dzięki temu ustawisz siedzisko na płasko, aby maluch mógł zapaść w drzemkę albo zapewnisz dziecku pozycję siedzącą, by bezpiecznie zjadło posiłek.

Jakie akcesoria zabrać na wycieczkę nad morze? Warto mieć ze sobą:

  • krem ochronny dla dzieci  UV 50,
  • nakrycie głowy - kapelusz lub czapeczkę dziecięcą,
  • okulary przeciwsłoneczne z filtrami UVA, UVB i UVC oraz polaryzacją,
  • pieluszki do kąpieli dla malucha oraz strój kąpielowy dla kilkulatka
  • ręcznik z kapturkiem
  • matę lub koc do rozłożenia na plaży,
  • zabawki do wody  dla nieco starszej pociechy: grabkach, łopatce, wiaderku, foremkach.

Lista rzeczy na wakacje z niemowlakiem

Bez względu na to, czy wybierasz się nad morze czy w inne wakacyjne miejsce, krem z filtrem oraz nakrycie głowy to podstawa podczas spędzania czasu na słońcu. Do walizki spakuj również:

  • Ubranka dla dziecka. Nie zabieraj jedynie cienkich rzeczy, nie zawsze zdarza się upalna pogoda przez cały urlop. Wybierz ubranka w jasnych kolorach, ponieważ nie będą tak absorbować promieni słonecznych jak czarne materiały. Oprócz body/pajacyków/kaftaników, koszulek z krótkim rękawem oraz krótkich spodenek zabierz też ubrania z długim rękawem.
  • Spakuj sprawdzone preparaty, których używasz na co dzień podczas kąpieli malucha. Weź płyn do kąpieli, szampon, balsam nawilżający oraz krem na odparzenia.
  • Środki higieniczne. Przydadzą się nawilżane chusteczki, waciki, gaziki jałowe, patyczki kosmetyczne, szczoteczka do zębów i pasta. Nie zapomnij o pieluszkach – najlepiej wziąć nie tylko pieluszki jednorazowe, ale i kilka wielorazowych.
  • Akcesoria do karmienia. Weź  butelki na mleko  i  smoczki, laktator, podróżne saszetki lub pojemniki do przechowywania pokarmu oraz przybory do jedzenia: silikonową miseczkę i talerzyk wraz ze sztućcami.
  • Prowiant: przekąski do jedzenia i woda do picia.

Wakacje z rocznym dzieckiem – nie zapomnij o apteczce!

Apteczka to coś, o czym łatwo zapomnieć pakując wszystkie inne rzeczy używane na co dzień. Tymczasem musicie ją mieć bez względu na to, czy wybieracie się w bliską czy daleką podróż. Małe dzieci często chorują i trzeba być przygotowanym na różne okoliczności. Zwłaszcza, że nie wszędzie apteka jest tuż za rogiem.

Co mieć w apteczce? Oto nasza lista:

  • termometr,
  • leki na gorączkę: paracetamol, ibuprofen (nie zaleca się stosować u dziecka przed ukończeniem 3. miesiąca życia),
  • preparaty i akcesoria na katar: sól fizjologiczna, aspirator do nosa,
  • żel lub maść na ząbkowanie,
  • preparaty chroniące przed insektami: środki na komary i kleszcze,
  • artykuły pierwszej pomocy: Octenisept, plastry, bandaż.

Apteczkę wraz z książeczką zdrowia dziecka umieść w torbie podręcznej. Nie zapomnij również o lekach, jeśli Twoje dziecko przyjmuje jakieś preparaty na stałe.

Co zabrać na wakacje z niemowlakiem – akcesoria dla rodziców

Wakacje z rocznym dzieckiem będą przyjemniejsze, gdy zabierzesz ze sobą kilka przydatnych akcesoriów. Jednym z nich jest łóżeczko turystyczne. Maluch będzie miał wygodnie, a i wy, rodzice, zyskacie przestrzeń na spokojny sen. W łóżeczku dziecko będzie bezpieczne. Możesz dosunąć mebelek do waszego łóżka i mieć brzdąca na wyciagnięcie ręki. Przewijanie dziecka ułatwi ci przewijak podróżny, podróżna mata do przewijania. Po złożeniu zajmuje niewiele miejsca, dlatego jest bardzo praktyczna. Na spacery w miejscach, gdzie nie dotrzesz wózkiem przyda się ergonomiczne nosidełko.

Jak widzisz, podczas wyjazdu z niemowlakiem trzeba pamiętać o wielu rzeczach. W oparciu o nasz artykuł możesz stworzyć własną listę akcesoriów, które musisz zabrać na wakacje z rocznym dzieckiem. Tym sposobem o niczym nie zapomnisz, a Twój wyjazd będzie bardzo dobrze zorganizowany. Życzymy udanego wyjazdu i prawdziwej wakacyjnej pogody!

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Majówkowa Wyprzedaż Rabaty do -60%!