×
Filtry
z 64
Pokaż wszystko

Zabawki dla małych dzieci

Chyba każdy rodzic wie, że najwięcej radości przysparza widok bawiącego się dziecka. Dobrze dobrane zabawki nie tylko zajmują uwagę malucha, ale przede wszystkim pomagają mu się rozwijać, poprawiają jego uwagę, koordynację i budzą ciekawość świata.

W naszym sklepie znajdziesz bogaty wybór zabawek produkowanych przez renomowane firmy, które gwarantują nie tylko bezpieczeństwo swoich wyrobów, ale także ciekawe i innowacyjne pomysły dopasowane do wieku.

Dlaczego warto kupować zabawki dla małych dzieci?

Poprzez kontakt z zabawkami dziecko od pierwszych tygodni poznaje otaczający je świat. Początkowo są to proste, jednoczęściowe modele, ale z biegiem czasu zaczniesz kupować mu coraz bardziej skomplikowane zestawy. Oto kilka powodów, dla których zabawki dla małych dzieci są niezbędne do prawidłowego rozwoju psychomotorycznego.

 • Zabawki poprawiają percepcję i precyzję ruchów

Poprzez kontakt z zabawkami dziecko uczy się posługiwać rączkami i nóżkami, a także ćwiczą chwyt. Im więcej ruchomych elementów, odnóży i kończyn ma zabawka, tym maluch lepiej uczy się orientować w przestrzeni i koordynować ruchy.

 • Zabawki kształtują myślenie i wyobraźnię

Psychologie są zdania, że wewnętrzny świat, który dziecko buduje poprzez kontakt z zabawkami to niepowtarzalny twór, którego dorośli nie potrafią już odtworzyć. Spróbuj kiedyś zaobserwować, jak dziecko bawi się samo ze sobą.

W mgnieniu oka powstają całe światy wypełnione fantastycznymi stworami, superbohaterami i ich przeciwnikami. Dla dziecka nie ma żadnego znaczenia to, że większość postaci istnieje wyłącznie w jego wyobraźni. Prawidłowo dobrane zabawki rozbudzają samodzielność malucha i uczą go, że dobrze jest też pobawić się bez rodziców.

 • Zabawki budują wytrwałość i systematyczność

Poprzez zabawę dziecko zdobywa wiedzę o tym, jak funkcjonuje świat. Uczy się, że kiedy budowla z klocków się rozpadnie, trzeba ją odbudować, a rozrzucone przedmioty schować do pudełka. Choć pozornie nie ma to żadnego związku z dorosłością, ta uwaga i determinacja będą procentowały do końca życia.

Jak wybierać zabawki dla małych dzieci?

Pamiętaj, że nawet najdroższe zabawki nie zagwarantują, że dziecko będzie się chciało nimi bawić. Bardzo wane jest, aby dopasować stopień skomplikowania przedmiotów do wieku dziecka. Zabawki dla małych dzieci nie sprawdzą się w przypadku kilkulatków i odwrotnie.

Dobrze dobrana zabawka to taka, która stanowi dla dziecka wyzwanie i angażuje zmysły, ale jednocześnie nie męczy, nie zniechęca i nie straszy. Zwróć uwagę, aby małym dzieciom kupować proste zabawki o wyraźnej, kontrastowej kolorystyce. Skomplikowane urządzenia, które świecą, grają i wydają dźwięki, w najlepszym razie nie wywołają entuzjazmu, w najgorszym zaś spowodują płacz i nerwowość Twojej pociechy.

Nie zdziw się, jeżeli zabawki dla noworodka będą czarno-białe. Do ukończenia pierwszego miesiąca życia maluch nie będzie widział kolorów. Dopiero po tym czasie stopniowo wykształca się zdolność do dostrzegania poszczególnych barw w następującej kolejności: czerwony, zielony, żółty, niebieski.

Zwróć uwagę, że pierwsze miesiące (a nawet lata) życia to nie jest czas na intensywną edukację, ale na poznawanie samego siebie. Na kupowanie zestawów młodego chemika, książki z długopisem edukacyjnym czy zabawki uczące alfabetu przyjdzie jeszcze czas.

Czym są zabawki sensoryczne?

Na samym początku przygody dobrym rozwiązaniem są tzw. zabawki sensoryczne. To proste konstrukcje, których zadaniem jest angażowanie wielu zmysłów dziecka jednocześnie, ale na umiarkowanym poziomie. Dzięki temu młody mózg uczy się organizować bodźce docierające do niego z otoczenia, segregować je i zapamiętywać reakcje organizmu.

Kiedy będziesz w sklepie z zabawkami, zwróć uwagę, że zabawki sensoryczne na ogół składają się z kilku elementów. Mogą one szeleścić, być gładkie lub szorstkie, miękkie bądź twarde. Niektóre produkty mają też niewielkie lustrzane elementy, które odbijają otaczający je obraz.

Zabawki sensoryczne mogą przybierać różne postaci. Znajdziesz zarówno kolorowe książeczki polisensoryczne (każda strona angażuje zmysły w inny sposób), maskotki o różnorodnej fakturze, jak i klocki.

Procesy integracji sensorycznej zachodzą w mózgu dziecka od narodzin do ukończenia 7. roku życia.

Zabawki dla małych dzieci a bezpieczeństwo

Wybierając zabawki dla małego dziecka, kieruj się przede wszystkim aspektami bezpieczeństwa. Przede wszystkim unikaj kupowania tanich pluszaków i innych gadżetów niewiadomego pochodzenia. Zwracaj uwagę na oznaczenia i certyfikaty. Najczęściej zetkniesz się z:

 • certyfikatem CE – to oznaczenie muszą mieć wszystkie zabawki trafiające na rynek europejski. Upewnij się jedna, że oznaczenie jest oryginalne i nie stanowi próby wprowadzenia konsumenta w błąd (dotyczy to zwłaszcza zabawek „China Export” na których umieszcza się łudząco podobny piktogram,
 • „nieodpowiednie dla dzieci poniżej 3 lat” – w ten sposób oznaczane sa zabawki, które mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie dziecka lub jego bezpieczeństwo (np. zawierają małe części)

Inne oznaczenia to np:

 • Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka,
 • Certyfikat Bezpieczny dla dziecka,
 • Certyfikat Bezpieczny dla niemowląt,
 • TÜV Rheinland,
 • DEKRA,
 • Oeko-Tex Standard 100 (umieszczany na zabawkach wykonanych z materiału),
 • Geprüfte Sicherheit.

Bez względu na to, czy zabawka jest oznaczona w odpowiedni sposób, zawsze kieruj się zdrowym rozsądkiem. Unikaj zabawek, które mają odczepiane niewielkie elementy. Dziecko może je połknąć i w ten sposób dojdzie do zadławienia. Dobrym materiałem na zabawki dla dziecka nie jest także szkło.

Zwracaj uwagę na twarde i ostro zakończone rogi i krawędzie (dotyczy to zwłaszcza klocków i zabawek z plastiku lub z metalowymi elementami). Unikaj sprzętów podłączanych do sieci, a jeżeli chcesz je kupić, upewnij się, że posiadają właściwy standard ochrony przeciwporażeniowej.

Kupując zabawki dla dziecka, masz niepowtarzalną okazję, aby patrzeć, jak młody człowiek uczy się świata i poznaje swoje otoczenie, a także rozwija swoją wyobraźnię i kreatywność. To także szansa dla Ciebie, aby spojrzeć na wszystko oczyma dziecka raz jeszcze i dołączyć do tego unikalne, wyimaginowanego świata.

Oferujemy Ci zabawki najwyższej jakości, zaprojektowane z myślą o najmłodszych. Jeżeli masz wątpliwości dotyczące cech produktów lub ich właściwości, skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Zobacz naszych producentów

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Sprawdź nasze lipcowe promocje! Rabaty do -60%