×
Filtry
Mata piankowa puzzle Kinderkraft LUNO black

Mata piankowa puzzle Kinderkraft LUNO black

LUNO to wymarzone podłoże do leżenia, zabawy, raczkowania i stawiania pierwszych kroków! Dzięki najwyższej dostępnej na rynku grubości i specjalnym materiałom LUNO chroni Twoje dziecko przed upadkami i zapewnia mu optymalną izolację cieplną.
Cena 155,00 zł Cena podstawowa 175,02 zł
  • -11%
Mata edukacyjna interaktywna Dino Nukido

Mata edukacyjna interaktywna Dino Nukido

Mata została opracowana przez Projektantów z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Specjalizujących się w komunikacji wizualnej, z szerokim doświadczeniem w realizacji produktów przeznaczonych dla najmłodszych.
Cena 134,78 zł
Mata edukacyjna interaktywna Lew Nukido

Mata edukacyjna interaktywna Lew Nukido

Mata została opracowana przez Projektantkę z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Specjalizującą się w komunikacji wizualnej, z szerokim doświadczeniem w realizacji produktów przeznaczonych dla najmłodszych.
Cena 154,60 zł

Mata dla niemowlaka

Prawidłowy rozwój dziecka to skomplikowany i wieloetapowy proces, w którym rodzice powinni uczestniczyć już od pierwszego dnia. Aby nieco urozmaicić czas spędzany razem, ale także dać dziecku szansę na lepsze poznanie samego siebie, warto rozważyć kupno różnego rodzaju zabawek i dodatkowych akcesoriów. Jednym z nich jest mata edukacyjna dla niemowlaka.

Mata dla dziecka może stanowić źródło świetnej zabawy oraz okno, przez które maluch poznaje otaczający je świat, uczy się różnych faktur, barw i dźwięków. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór mat do zabawy oraz edukacyjnych. Pokażemy Ci, dlaczego mata do zabawy dla niemowlaka to jeden z najlepszych prezentów, jakie możesz sprawić swojej pociesze.

Jakie funkcje spełnia mata dla dziecka?

Dzięki korzystaniu z poszczególnych elementów maty dziecko może rozwijać zmysły, takie jak wzrok, słuch i dotyk. Segmenty wyróżniają się odmienną fakturą, kolorem i elastycznością, dlatego łatwo w ten sposób kształtować motorykę i zdolności manualne.

Stopniowa aktywacja różnych zmysłów wpisuje się w popularny nurt integracji sensorycznej. Kontakt z różnymi bodźcami sprawia, że mózg uczy się porządkować otrzymywane informacje i coraz lepiej sobie z nimi radzi. To z kolei przekłada się na bardziej świadome działanie, kontrolowanie emocji oraz większą ciekawość świata.

Dziecko, które uczy się integracji sensorycznej:

  • chętniej podejmuje się różnych zadań,
  • łatwiej organizuje swoją pracę,
  • jest spokojniejsze i bardziej uważne,
  • łatwiej skupia się na celu i trudniej je rozproszyć,
  • lepiej czuje własne ciało.

Choć wdrażanie integracji sensorycznej częściej przypomina zabawę niż naukę, bardzo wiele z nabytych cech zostaje z maluchem już na zawsze. Przez to łatwiej będzie mu radzić sobie w dorosłym życiu.

Jak duża powinna być mata dla niemowlaka?

Mata dla dziecka powinna umożliwić mu swobodne obracanie się i przemieszczanie na niewielkiej przestrzeni. W miarę jak dziecko będzie rosło, może pojawić się konieczność wymiany maty na nową, nieco większą.

Mata do zabawy dla niemowlaka najczęściej zakończona jest kolorowym pałąkiem w górnej części. Zwieszają się z niego zabawki, lusterka i maskotki. Zwróć uwagę, czy ramiona szkieletu umieszczone są na takiej wysokości, że dziecko nie uderzy się o nie głową, usiłując wstać.

Mata edukacyjna dla niemowlaka ma zazwyczaj wymiary około 85 x 85 centymetrów. Mata dla dziecka nieco większego może mieć nawet metr na metr lub więcej.

Jaka powinna być mata do zabawy dla niemowlaka?

Mata dla dziecka powinna być zaprojektowana przede wszystkim w taki sposób, aby maluch zbyt szybko się nią nie znudził. Przy zakupie zwróć uwagę na zwieszające się z pałąka zabawki, ozdoby oraz elementy o odmienne fakturze czy barwie. Im więcej części wydaje nietypowe dźwięki (np. szeleści, grzechocze lub brzęczy), tym dziecko będzie miał więcej frajdy z maty. Ważne, aby wśród zabawek nie było małych, odczepianych elementów, które łatwo połknąć lub ostrych krawędzi, o które można się skaleczyć.

Producenci stosują zabawki różnego rodzaju. Najczęściej będą to:

  • maskotki,
  • lusterka,
  • grzechotki,
  • zasilane na baterie zabawki dźwiękowe.

W wielu modelach istnieje możliwość wymiany podwieszanych ozdób na inne, na przykład zbliżone tematycznie. W ten sposób można rozszerzyć pole do zabawy, pokazując dziecku coraz to nowe maskotki. Mata edukacyjna dla niemowlaka z motywem marynistycznym? A może zoologicznym? Dlaczego nie!

Uchwyty do montażu zabawek mogą znajdować się na kilku wysokościach. W ten sposób łatwo dopasować aranżację do zmieniających się upodobań dziecka lub usunąć z jego zasięgu te zabawki, które mogą być potencjalnym zagrożeniem.

Mata dla niemowlaka a bezpieczeństwo

Mata dla dziecka nie może być jedynie atrakcyjna wizualnie. Musi zapewniać poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Przede wszystkim zwróć uwagę na grubość i jakość materiału tworzącego spód maty. Powinien on być na tyle miękki i elastyczny, aby amortyzować przypadkowe upadki, które w przypadku małych dzieci są nieuniknione.

Jednocześnie spód maty nie może być śliski, ponieważ dziecko będzie miało problem z ustaniem o własnych siłach i dłużej będzie raczkowało.

Oceń chłodnym okiem jakość wykonania pałąków. Powinny być solidne, ale nie twarde! Najlepiej, jeżeli lekko sprężynują pod naciskiem i wracają do pierwotnego kształtu. Muszą być również obszyte miękki materiałem, aby pociecha podczas zabawy nie zrobiła sobie krzywdy.

Mata do zabawy dla niemowlaka może tworzyć także bezpieczną przystań. W niektórych modelach spotkasz podwyższane krawędzie, poręcze, a nawet dodatkowe poduszki, które rozmieścisz dookoła według swoich potrzeb. W ten sposób możesz łatwo uchronić dziecko przed wypadnięciem z obszaru maty i uderzeniem o twarde krawędzie mebli lub ścianę.

Nie należy mylić poduszek ograniczających przestrzeń z tymi przeznaczonymi do ćwiczeń. Wybrane modele mają w komplecie poduszeczki do ćwiczeń na brzuchu lub plecach. To szczególnie istotne w przypadku dzieci, które od najmłodszych lat walczą m.in. z wadami postawy i muszą korzystać z opieki fizjoterapeuty.

Mata dla niemowlaka a zdrowie

Nie należy zapominać także o tym, że bawiąc się na macie, dziecko ma cały czas kontakt z materiałem. Dotyka go dłońmi, stopami, ale także buzią. Dlatego najlepsze maty są wykonane wyłącznie z naturalnych tkanin, które nie podrażniają i nie wywołują uczulenia. Maksymalne bezpieczeństwo gwarantuje certyfikat Oeko-Tex Standard 100.

To świadectwo nadawane tkaninom i tekstyliom, które są bezpieczne dla zdrowia i nie zawierają w swoim składzie szkodliwych dodatków, barwników oraz innych substancji.

Unikaj kupowania mat niepewnego pochodzenia lub takich, które w składzie zawierają tkaniny sztuczne lub syntetyczne. Powodują one duże ryzyko powstania otarć i wysypek.

Pranie maty dla niemowlaka

Dobrej jakości materiał bez problemu zniesie częste pranie, a to z pewnością będzie trzeba wykonywać regularnie. Upewnij się, że matę można rozmontować poprzez demontaż pałąków, a zabawki odczepić i wyprać ręcznie lub w pralce.

Tanie maty szybko blakną, a włókna, z których są wykonane, ulegają osłabieniu pod wpływem działania nawet delikatnych detergentów.

Zwracaj też uwagę, aby nie stosować do usuwania uporczywych plam bardzo mocnych detergentów. Mata edukacyjna dla niemowlaka powinna być prana wyłącznie w delikatnych preparatach przeznaczonych dla najmłodszych. Dobrze sprawdzają się także płyny i proszki dla alergików. Zawsze przed ponownym użyciem maty dokładnie ją obejrzyj i upewnij się, że nie ma na niej pozostałości proszku do prania, który będzie podrażniał delikatną skórę.

Jak dobrać matę do wieku malucha?

Warto pamiętać, że nie każda mata nada się dla każdego dziecka. Najmłodsze pociechy będą się dobrze czuły w otoczeniu stonowanych kolorów i z kilkoma prostymi zabawkami zawieszonymi nad głową. W miarę jak dziecko będzie rosło, możesz pokusić się o kupno maty interaktywnej z wbudowaną muzyką, ruchomymi automatycznymi zabawkami czy wieloma trybami aktywacji.

Wbrew pozorom nadmiar bodźców wywoła efekt odwrotny do zamierzonego. Spowoduje, że dziecko się zdenerwuje, zacznie płakać i nie będzie chciało bawić się na macie. Dlatego zawsze lepiej jest zacząć od mniejszej ilości bodźców i stopniowo ją zwiększać niż działać odwrotnie.

Mata do zabawy dla malucha to świetny sposób na pobudzenie rozwoju dziecka i zaangażowanie go w zabawę. Nie musi zajmować dużo miejsca, a daje praktycznie nieskończone możliwości wspólnego spędzania wolnego czasu. Jeżeli szukasz maty, która będzie idealna dla Twojej pociechy, ale nie wiesz, na co się zdecydować, skontaktuj się z nami. Chętnie Ci pomożemy!

Zobacz naszych producentów

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

ORLEN PACZKA teraz TYLKO za 2,99 od 0zł!