×

Trampoliny dla dzieci

Trampolina ogrodowa dla dzieci to jeden z modniejszych i atrakcyjniejszych pomysłów na prezent na przestrzeni ubiegłych lat. Doskonale sprawdzi się w ogrodzie, kiedy na zewnątrz świeci słońce i będzie stanowiło świetne uzupełnienie przyjęcia podczas którego dzieci mogą pobawić się na świeżym powietrzu. W naszym sklepie znajdziesz trampoliny dla dzieci, które dostarczą rozrywki i zabawy na długi czas.

Dlaczego trampolina dla dzieci to świetna i zdrowa zabawa?

Trampolina dla dzieci ma wiele zalet. Przede wszystkim to możliwość aktywnego spędzenia czasu na wolnym powietrzu. Wykonując rytmiczne podskoki maluch może wzmocnić poprzez zabawę całe ciało. Trampoliny ogrodowe skutecznie wzmacniają mięśnie łydek, nóg, brzucha i pleców. Są także niezastąpionym narzędziem do kształtowania koordynacji i równowagi. Pod tym względem można je porównać do gimnastyki, choć są znacznie bardziej bezpieczne.

Zostało udowodnione, że regularne skakanie na trampolinie wzmacnia mięśnie posturalne stabilizując kręgosłup. Dlatego trampoliny dla dzieci to zdrowy spoób na zapobieganie wadom postawy bez niepotrzebnego obciążania stawów.

Instruktorzy trampolin zwracają uwagę, że to jedno z narzędzi, które w bezstresowy i skuteczny sposób spala kalorie. Dlatego może stanowić atrakcyjną alternatywę dla monotonnej diety lub innych ćwiczeń jakie zaleca się dzieciom walczącym z otyłością.

Trampolina dla dzieci z dysfunkcjami poznawczymi to również świetna metoda na rozładowanie nadmiaru emocji, energii i poprawę motoryki na co dzień. Z pewnością jest to znacznie bardziej atrakcyjna aktywność niż ćwiczenia izolowane wykonywane w gabinecie pod ścisłą opieką fizjoterapeuty.

Trampolina ogrodowa dla dzieci - jak wybierać?

Trampoliny dla dzieci które znajdziesz w sklepach z akcesoriami dla najmłodszych różnią się między sobą nie tylko ceną, ale przede wszystkim jakością wykonania i wytrzymałością. Zdecydowanie nie warto w tym przypadku oszczędzać, wybierając wyłącznie najtańsze produkty. Od jakości kupionej zabawki może zależeć bezpieczeństwo Twojego dziecka.

Przede wszystkim zadecyduj, czy wolisz samą matę do trampoliny, czy jednak wybierasz trampolinę z siatką wewnętrzną lub zewnętrzną. To pierwsze rozwiązanie lepiej sprawdzi się w przypadku starszaków, które próbowały już tego rodzaju zabawy, czują się w niej pewnie i potrafią skoordynować swoje ruchy. Z kolei trampoliny ogrodowe wyposażone w siatkę to rozwiązanie lepsze dla młodszych użytkowników. Zapewnia nieco mniej miejsca do zabawy niż sama mata, ale gwarantuje bezpieczeństwo podczas zabawy na twardym podłożu (kiedy ustawiasz trampolinę np. na tarasie).

Czy trampoliny dla dzieci są bezpieczne?

Trampolina ogrodowa dla dzieci zapewnia świetną zabawę jeżeli jest używana prawidłowo. Bez względu na wiek Twojego dziecka zawsze obserwuj kiedy bawi się w taki sposób. Wystarczy chwila nieuwagi lub utrata równowagi i kontuzja gotowa. Ustawiając zabawkę sprawdź najpierw czy konstrukcja jest stabilna. Nie powinna się chwiać, a wszystkie podpory muszą dotykać ziemi. To ważne, ponieważ podczas zabawy trampolina dla dzieci jest poddawana dużym obciążeniom.

Unikaj również najtańszych rozwiązań, które wyróżniają się zazwyczaj słabą konstrukcją. Elementami, które psują się najszybciej będzie batut wykonany ze sprężynującej siatki albo metalowy stelaż.

Czy trampolina ogrodowa dla dzieci to rozwiązanie dla każdego?

Pytanie, które zadaje sobie wielu rodziców dotyczy tego, czy trampoliny ogrodowe to uniwersalne rozwiązanie dla każdego? Trudno udzielić na to jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od stanu zdrowia Twojego dziecka.

Z pewnością na taki rodzaj wysiłku powinny uważać dzieci z nadciśnieniem i chorobami serca. Emocje towarzyszące zabawie oraz specyfika samego ruchu powodują, że ciśnienie krwi może szybko i gwałtownie wzrosnąć. Przed kupieniem takiego urządzenia warto skonsultować tę kwestię z lekarzem prowadzącym.

Odrębną kwestią jest wpływ trampolin ogrodowych na już wykształcone wady postawy. Część fizjoterapeutów jest zdania, że rytmiczne odbicia o podłoże mogą pogłębić deformacje kręgosłupa (np. skoliozy). Nie można również zapominać, że skakanie na trampolinach ogrodowych stanowią sport urazowy. Mimo najlepszych chęci ze strony producentów i uwagi rodziców może dojść do stłuczeń, zwichnięć i pęknięć. Statystycznie najczęściej zdarzają się kontuzje rąk, ale zdecydowanie groźniejsze są urazy głowy. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji. kiedy na trampolinach bawią się dzieci o skrajnie różnej wadze. Zasady fizyki sprawiają, że elastyczna mata nie jest w stanie dopasować się w jednym momencie do wybicia i lądowania, dlatego siłą rzeczy jedno z dzieci musi zderzyć się z twardszą i sztywniejszą nawierzchnią. Ryzyko znacznie maleje. kiedy dzieci mają podobną masę ciała lub bawią się pojedynczo.

W naszym sklepie dokładamy starań, aby Twoje dziecko mogło bawić się na tyle dobrze i bezpiecznie jak to tylko możliwe. Dlatego oferujemy Ci wyłącznie sprawdzone trampoliny marek NEO Sport, Bestway i Intex. Przekonaj się jak dużą frajdę sprzyja Twojemu dziecku korzystanie z trampoliny, ale zawsze miej je na oku.

Trampoliny dla dzieci – najczęstsze pytania

Czy trampoliny ogrodowe są przeznaczone do zabawy kilkorga dzieci?

Większe i bardziej wytrzymałe modele mogą być użyte do wspólnej zabawy. Aby mieć pewność, że urządzenie nie ulegnie uszkodzeniu należy jednak zapoznać się z jego specyfikacją techniczną (maksymalny udźwig) oraz certyfikatami bezpieczeństwa. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się być w porządku, dzieci bawiące się wspólnie powinny być mniej więcej tej samej wagi. Dzięki temu maleje ryzyko uszkodzenia siatki i przewrócenia trampoliny. Po każdej zabawie należy również sprawdzić, czy zabawka nie ma widocznych uszkodzeń mechanicznych jak wygięty stelaż, naderwana membrana. W razie jakichkolwiek wątpliwości trampolina ogrodowa powinna być natychmiast wymieniona.

Od jakiego wieku dzieci mogą bawić się na trampolinie?

Przyjmuje się, że w wieku 3 lat maluch powinien mieć już w pełni rozwinięty błędnik. Dlatego dynamiczne podskoki nie powinny wywoływać u niego szoku i lęku. Zawsze jednak oceń, czy Twoje dziecko lubi tego typu zabawę. Trampoliny, podobnie jak każda inna rozrywka, nie musi sprawiać równej radości każdemu maluchowi. Pamiętaj także, że dzieci do 13. roku życia powinny korzystać z trampolin wyłącznie pod opieką dorosłych. Dotyczy to zarówno urządzeń ogrodowych, jak i dużych parków trampolin dostępnych w centrach rozrywki.

Czy trampolinę ogrodową można trzymać na świeżym powietrzu cały rok?

Teoretycznie tak, ale nie jest to dobry pomysł. Pod wpływem utrzymującej się wilgoci i niskich temperatur elastyczne materiały mogą stracić swoje właściwości. Z kolei te metalowe (śruby, stelaż) mogą zardzewieć. Jeżeli nie chcesz co roku kupować nowej zabawki lepszym pomysłem jest jej rozłożenie na poszczególne elementy i schowanie do piwnicy, garażu lub na strych. Pamiętaj, że nie wszystkie uszkodzenia będą widoczne gołym okiem. Może się okazać, że trampolina po zimie wprawdzie wygląda dobrze, ale nie działa prawidłowo, a przez to może stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka. Jakość sprzętu sprawdzaj przed każdą zabawą. W ten sposób dodatkowo zwiększasz bezpieczeństwo malucha.

Zobacz naszych producentów

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

ORLEN PACZKA teraz TYLKO za 2,99 od 0zł!