window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-78249870-1'); gtag('config', 'AW-10827022417');
×
Zabawy integracyjne dla małych dzieci

Zabawy integracyjne dla małych dzieci to najlepszy sposób na rozwijanie umiejętności społecznych i emocjonalnych maluchów oraz pobudzanie wyobraźni i kreatywności. Jeśli brakuje ci pomysłów na zabawy z rocznym dzieckiem albo nieco starszą, kilkuletnią pociechą, w naszym najnowszym wpisie znajdziesz mnóstwo propozycji na wspólne spędzanie czasu. Zobacz, jakie zabawki integracyjne mogą się wam przydać i w co bawić się razem.

Grupowe zabawy dla dzieci – jakie korzyści niosą?

Już od najmłodszych lat warto stymulować dziecięcą kreatywność i rozwijać zdolności społeczne, dzięki którym maluchy będą lepiej radziły sobie w przyszłości. Gdy dziecko zaczyna odkrywać świat, ważne jest, aby uczyć je współpracy, zrozumienia innych oraz zdolności wyrażania swoich emocji. Pomogą w tym zabawy integracyjne dla małych dzieci. Z łatwością zorganizujesz je w domu lub w ogrodzie, aktywizując do zabawy swoje pociechy. Chętnie podpowiemy ci, na czym mogą polegać takie aktywności. Wskażemy też, jak mogą wyglądać przykładowe zajęcia w żłobku.

Jakie są zalety zabaw integracyjnych? Ta forma rozrywki dla dzieci dostarcza nie tylko mnóstwa radości, ale i pozwala na nawiązywanie pierwszych przyjaźni oraz rozwijanie zdolności komunikacyjnych. Poprzez wspólne aktywności, dzieci uczą się współpracy, radzenia sobie w grupie, odczuwania empatii i zrozumienia potrzeb innych. Maluchy dowiadują się, że każdy ma swoje miejsce i znaczenie w grupie, a ich działania wpływają na innych. Zabawy integracyjne rozwijają także zdolność do wyrażania swoich uczuć i myśli w sposób akceptowalny dla innych.

Zabawy dla dzieci w żłobku wspierają rozwój motoryczny. Dzieci ćwiczą ruch i kontrolę nad własnym ciałem, co ma duże znaczenie w rozwoju sprawności fizycznej. Zabawy z elementami ruchu wspierają układ mięśniowy i koordynację ruchową. Dzięki zróżnicowanym zabawom maluchy uczą się klasyfikować przedmioty, rozumieć przyczynowość oraz rozwijać swoje zdolności logicznego myślenia. Wspólne rozwiązywanie problemów czy tworzenie ciekawych konstrukcji stymuluje rozwój intelektualny.

Niezaprzeczalnym atutem zabaw integracyjnych jest także kształtowanie zdolności językowych. Dzieci uczą się słuchać innych, wyrażać swoje myśli, poznają nowe słowa i konstruują zdania. To istotne w rozwijaniu komunikacji werbalnej, która będzie kluczowa w przyszłości.

Zabawki integracyjne dla kilkulatków

Nic tak nie zachęca do wspólnej zabawy jak różne akcesoria i zabawki. Dzięki nim w łatwy sposób zorganizujesz zabawy integracyjne dla małych dzieci. Oto, co może ci się przydać:

  • Klocki dla dzieci. Zestawy klocków o różnych kształtach i kolorach to idealne zabawki, które zachęcą dzieci do wspólnej zabawy. Razem można konstruować budowle, pojazdy, czy zwierzęta, ucząc się przy tym zasad współpracy i planowania.
  • Lalki. Choć lalkami można bawić się samodzielnie, o ile ciekawiej jest robić to w grupie! Wspólna zabawa pozwala na tworzenie oryginalnych scenariuszy zabaw.
  • Samochodziki i tory wyścigowe. Dzieci uwielbiają być w ruchu, więc wspólna zabawa resorakami z pewnością przypadnie im do gustu. Jeśli dodatkowo zaopatrzysz się w matę edukacyjną z narysowanymi ulicami miasta, maluchy będą zachwycone. Dzieci mogą razem organizować wyścigi oraz budować różne tory, ucząc się wzajemnej rywalizacji i zasad fair play.
  • Tablice do rysowania. Tablica znikopis to doskonałe akcesorium do zabawy dla dzieci w różnym wieku. Można na niej wspólnie razem rysować, pisać i grać w zgadywanki. Dzieci mogą organizować konkursy, kto szybciej odgadnie, co zostało narysowane. Wspólna zabawa z tablicą znikopisem to świetna okazja do dzielenia się pomysłami oraz ćwiczenia precyzji ruchów.
  • Namioty tipi. Te urocze mini domki stanowią doskonałe miejsce do zabawy w grupie. Można je dekorować w różnorodny sposób zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Tipi może posłużyć za bazę do zabawy w gotowanie, czy urządzanie domu.

Zabawy dla dzieci w żłobku

Zastanawiasz się, jakie mogą być przykładowe zajęcia w żłobku? Zabawy dla rocznych dzieci w żłobku dostosowane są do możliwości maluchów. Dla tak małych szkrabów poleca się zabawę w sortowanie kształtów, czyli wkładanie klocków do odpowiednich otworów. Zabawy z rocznym dzieckiem mogą też polegać na wyciąganiu z pojemnika przedmiotów o różnych kształtach i  fakturach. Niektóre roczne dzieci poradzą sobie z budowaniem małej wieży z klocków.

Kreatywne zabawy dla 2 latka obejmują wszelkie zabawy ruchowe. W żłobku dużą popularnością cieszą się zajęcia taneczne, które odbywają się w kole. Wszystkie dzieci trzymają się za ręce i wykonują różne figury pokazywane przez prowadzącą. Taka zabawa uczy poczucia rytmu, a także integruje z innymi dziećmi.

A na czym może polegać zabawa integracyjna dla 3 latków? Im starsze dziecko, tym ciekawsze pomysły na zabawy. Świetna zabawa integracyjna dla 3 latków to zabawa w szukanie skarbów. Opiekun chowa wybrane przedmioty w różnych miejscach, a zadaniem dzieci jest ich odnalezienie. Zabawa rozwija wiele umiejętności, w tym: logiczne myślenie, koncentrację i spostrzegawczość, orientację w przestrzeni, a ponadto uczy umiejętności komunikacyjnych – dzięki porozumiewaniu się między sobą maluchy mogą dawać sobie wskazówki i szybciej wykonać powierzone im zadanie. Inna świetna  zabawa integracyjna dla 3 latków to gra w kręgle. Spokojnie – nie trzeba mieć prawdziwych kręgli, można zrobić je z butelek wypełnionych piaskiem lub wodą. Za kulę posłuży papier oklejony taśmą. Zbijanie kręgli ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową oraz koncentrację.

Zabawy dla dzieci w domowym zaciszu

W domu również można zorganizować dziecku różne zabawy integracyjne. Oto nasze propozycje, dzięki którym zaktywizujesz malucha:

  • Zabawa w chowanego – ponadczasowa zabawa, w którą bawią się wszystkie dzieci. Jej zasad chyba nie trzeba nikomu przypominać. Zabawa w chowanego zaangażuje każdego malucha do spędzania czasu w ruchu, a także rozwijania spostrzegawczości i umiejętności współpracy.
  • Zabawa bańkami mydlanymi. Jedno dziecko puszcza bańki, podczas gdy drugie może próbować je łapać. Mnóstwo śmiechu gwarantowane!
  • Granie w gry planszowe. Wybierzcie wspólnie najbardziej ciekawą grę planszową o prostych zasadach i przyciągającym wzrok wzornictwie. Wytłumacz dziecku zasady gry, a następnie rozegrajcie kilka partii. Gry planszowe szybko się nie nudzą, więc możecie wracać do nich wielokrotnie.
  • Zabawa w teatrzyk. Wykorzystując pluszaki lub tworząc własne postacie z papieru, zorganizujcie przedstawienie. Twórzcie bajkowe historie i odgrywajcie różne role.
  • Zabawa we wspólne rysowanie jednego obrazka. Jest to świetny sposób na naukę komunikacji i współpracy. Dzieci mogą puścić wodze fantazji i wspólnie stworzyć niepowtarzalne rysunki.

Pamiętaj, że każda zabawa jest nie tylko szansą na rozwój umiejętności dzieci, ale także na budowanie z nimi relacji. Dobrze dobrane zabawki integracyjne nie tylko zapewnią dzieciom mnóstwo radości, ale także wspomogą rozwój umiejętności społecznych i poznawczych. Mamy nadzieję, że proponowane przez nas zabawy z rocznym dzieckiem i kilkulatkiem sprawdzą się znakomicie!

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Radosnych zakupów w oczekiwaniu na Święta! Rabaty do -40%