×
Jak ubierać dziecko do snu?

Niemowlę śpi kilkanaście godzin na dobę, dzięki czemu może prawidłowo się rozwijać. Aby każda drzemka malucha była komfortowa warto upewnić się, jak ubierać dziecko do snu. Czy wiesz, jakie ubranka zakładać smykowi w zależności od panującej w pokoju temperatury? I po czym poznać, że dziecku jest za gorąco? W poniższym artykule zebraliśmy wszystkie niezbędne informacje o tym, jak ubierać niemowlę do snu. Miłego czytania!

Jaka jest odpowiednia temperatura do spania dla dzieci?

Kwestia ubioru małych dzieci zależna jest rzecz jasna od temperatury otoczenia, a więc i od pory roku. Zimą, wiosną i jesienią sprawa jest prosta – mieszkanie możemy ogrzać do odpowiadającej nam temperatury. Zaleca się, by w sypialni było 18-22 stopni Celsjusza. Wielu rodziców utrzymuje w mieszkaniu wyższą temperaturę w obawie o zaziębienie dziecka, jednakże nie jest to dobry pomysł. Dlaczego? Nierzadko prowadzi to do odwrotnego efektu, czyli przegrzania dziecka. I to znacznie częściej zimą niż w lecie.

Jak ubierać niemowlę do snu w zależności od temperatury otoczenia?

Oto schemat, jak ubierać noworodka do snu przy określonej temperaturze panującej w domu:

  • Przy 18-19 st. Celsjusza ubierz dziecko w pajacyk z długim rękawem i śpiworek (1 TOG).
  • Gdy w pokoju jest 20-21 st. Celsjusza przyda się body z krótkim rękawem i śpiworek (0,5 TOG).
  • W temp. 22-23 st. Celsjusza optymalny ubiór to pajacyk i cienki śpiworek (0,5 TOG).
  • Przy 25 st. Celsjusza niemowlę powinno spać w body z krótkim rękawem i cienkim śpiworku (0,2 TOG).
  • Powyżej 26 st. Celsjusza wystarczające będzie body z krótkim rękawkiem.
  • Jeśli jest naprawdę upalna noc i temperatura wynosi powyżej 27 st. Celsjusza, maluch może spać w samej pieluszce.

Śpiworek to okrycie zapewniające maluchowi dodatkowe ciepło. Mówiąc o śpiworku, nie mamy oczywiście na myśli grubego okrycia, jakie używa się w zimie, lecz cienki śpiworek letni. Grubość śpiworka określana jest za pomocą symbolu TOG, który oznacza odpowiednio:

  • 0,2 TOG – bardzo cienki śpiworek, polecany przy wysokiej temperaturze w lecie,
  • 0,5-1 TOG – cienki śpiworek, dedykowany na okres letni,
  • 1,5-2 TOG – średnio gruby śpiworek, całoroczny,
  • >2 TOG – gruby śpiworek, szczególnie polecany w zimie.

Pamiętaj o tym, że powyższy schemat ubierania maluszka jest tylko orientacyjny i ubiór trzeba indywidualnie dopasować do swojego dziecka. Jeden niemowlak będzie czuł się komfortowo w ciepłym ubranku, drugiemu w tej samej temperaturze będzie za gorąco.

A jak sprawdzić, czy dziecku nie jest za gorąco? Przekonasz się o tym po charakterystycznych symptomach, takich jak zaczerwienienie policzków, wilgotne od potu włoski czy przyspieszony oddech. Gdy maluchowi jest za gorąco, może reagować rozdrażnieniem i płaczem.

W co ubierać dziecko do spania?

Ważne jest nie tylko to, jak ubierać noworodka do snu, ale też w co go ubrać. Niemowlę musi mieć założone do snu takie ubranka, w których będzie mu ciepło bez konieczności przykrywania kocykiem. Pod żadnym pozorem niemowlę nie powinno być przykrywane czymkolwiek do snu, gdyż zwiększa to ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Nie wolno stosować poduszek ani kołderek; w łóżeczku nie mogą się znaleźć pluszaki, ponieważ grozi to ryzykiem podduszenia dziecka. Oznacza to, że samo ubranko musi wystarczyć do zapewnienia komfortu termicznego.

Jak ubierać dziecko do snu, aby było mu wygodnie i ciepło? Podstawowa zasada brzmi: zakładaj dziecku o jedną więcej warstwę ubrań niż masz na sobie sama i która jest odpowiednia dla danej temperatury otoczenia.  Idealny strój do spania to taki, który jest dość luźny i rozciągliwy, więc łatwo go założyć i nie krępuje ruchów, a jednocześnie nie zwija się i nie marszczy wokół twarzy lub szyi. Podczas zakupów dobierz właściwy rozmiar ubranka. Postaw na miękkie, oddychające tkaniny takie jak bawełna, włókno bambusowe, len czy polar. Sprawdzaj, czy odzież ma certyfikat OEKO-TEX świadczący o użyciu bezpiecznych materiałów. Unikaj ubranek, które zawierają potencjalnie niebezpieczne elementy: sznurki, zapięcia umieszczone w niewłaściwych miejscach.

Jak ubierać noworodka do snu?

Jak już wspomnieliśmy, maluch zapadnie w komfortowy sen, jeśli nie będzie mu ani za gorąco ani za zimno. Do snu niepotrzebna jest czapeczka. Nie tylko utrudnia ona zasypianie, ale podobnie jak kocyk, zwiększa ryzyko SIDS. Nie ma też konieczności zakładania maluchowi skarpetek. Mając na uwadze fakt, że maluszka trzeba przebierać wiele razy w ciągu dnia, najlepiej jest wybierać ubranka zapinane na zatrzaski czy napy.

Mamy nadzieję, że w prosty sposób wyjaśniliśmy, jak ubierać dziecko do snu, żeby go nie przegrzać. Po więcej ciekawych informacji zapraszamy na pozostałe wpisy blogowe, które znajdziesz na naszej stronie.

 

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

ORLEN PACZKA teraz TYLKO za 2,99 od 0zł!