window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-78249870-1'); gtag('config', 'AW-10827022417'); window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-K77WYTRGCY'); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-N8327BQ');
×
Biały szum i jego dobroczynne właściwości

W łożysku, w którym rozwijało się w ciąży dziecko, nie panuje cisza. Do płodu docierają różne dźwięki — głosy, muzyka, a nawet szum krwi pępowinowej, które to dźwięki niedojrzałe uszka odbierają jako biały szum. Po porodzie taki dźwięk jest niesamowitym zaklinaczem noworodków i niemowląt.

Przez ok. 40 tygodni ciąży płód przyzwyczaja się do swojego otoczenia i czuje się w nim bezpiecznie. Po przyjściu na świat noworodek może czuć się przytłoczony nadmiarem nowych, nieznanych dotąd bodźców. Dlatego przy uspokajaniu płaczących niemowląt często stosuje się metody mające na celu imitować warunki płodu w łożysku — np. na tym założeniu bazuje znana na całym świecie metoda dra Karpa. Ciasne opatulenie symuluje ograniczoną przestrzeń brzucha mamy, a jednostajny szum — dźwięki jakie towarzyszyły dziecku w łonie.

Taki jednostajny szum to tzw. biały szum — równomierny rodzaj szumu akustycznego o płaskim widmie. Prawdziwy biały szum wytwarzany jest w formie elektronicznej, a jego brzmienie można porównać do dźwięku, który słyszymy trafiając na pusty kanał telewizyjny lub stację radiową. Nie jest to dźwięk szczególnie przyjemny — zawiera bowiem wiele wysokich częstotliwości. Mimo tego jego zagłuszające właściwości powodują, że zarówno niemowlęta jak i dorośli łatwiej zasypiają przy dźwiękach białego szumu.

W przypadku noworodków i niemowląt biały szum sprawdzi się nie tylko w trakcie snu. Warto go zastosować by uspokoić i wyciszyć płaczącego Malucha. Należy jednak ograniczyć stosowanie białego szumu gdy dziecko jest w pełni wybudzone i aktywne. Niemowlęta do prawidłowego rozwoju potrzebują symulacji mózgu — dlatego zagłuszanie w trakcie aktywności dziecka wszystkich naturalnych odgłosów jakie go otaczają może mu szkodzić. Badania w dziedzinie białego szumu przyniosły niezwykle pozytywne wyniki w przypadku poprawy koncentracji u pacjentów z ADHD.

Obecnie na polskim rynku wybór urządzeń wytwarzających biały szum jest bardzo duży. Producenci prześcigają się w wyglądzie i funkcjonalności swoich produktów. Niedawną nowością są dwie kolekcje Szumisiów — Słodziaki i Bystrzaki.

Szumisie to polska firma założona przez młodą mamę, sfrustrowaną nocnymi pobudkami swojego synka — tak powstał pomysł na maskotkę usypiającą dzieci za pomocą delikatnego szumu. Od 2015 roku widzieliśmy już kilka odsłon Szumisiów. Najnowsza posiada 3 rodzaje mechanizmów szumiących — podstawowy, z czujnikiem snu oraz z aplikacją, oraz aż 6 różnych maskotek — Lenę, Leona, Lily oraz Mię, Maksa i Matta.

Podstawowy mechanizm (białe serduszko) posiada aż 5 rodzajów szumu — biały szum przypominający dźwięk suszarki, szum o niższych częstotliwościach, szum fal morskich, padającego deszczu oraz szum wód płodowych z bijącym sercem. Dodatkowo istnieje możliwość regulacji głośności wydawanych przez Szumisia dźwięków.

Mechanizm zaopatrzony w czujnik snu (miętowe serduszko) również posiada 5 rodzajów szumu oraz możliwość regulacji głośności. Dodatkowo jednak posiada dodatkowe funkcje — po wyłączeniu przechodzą w tryb czuwania — kiedy maluch zacznie się przebudzać i płakać lub w jego otoczeniu pojawi się hałas dźwięk białego szumu uruchomi się automatycznie. Ponadto szumiące misie w wersji z Czujnikiem Snu posiadają System Non-Stop. Tryb ten umożliwia uruchomienie misia na ciągłe szumienie — aż do 12 godzin.

Mechanizm kompatybilny z aplikacją (miętowe serduszko z białym misiem) posiada wszystkie funkcje swoich poprzedników. Aplikacja Szumisie służy do obsługi szumiącego serca Szumisia. Pozwala na szybki i intuicyjny wybór wszystkich ustawień mechanizmu szumiącego. Aplikacja umożliwia również wykorzystanie „Czujnika Snu”, który czuwa nad snem dziecka. Nawet gdy mechanizm szumiący jest wyłączony, Szumiś w trybie czuwania nadal będzie aktywny i uruchomi alarm na telefonie/tablecie rodzica, kiedy dziecko przebudzi się i zacznie płakać lub w jego otoczeniu pojawi się hałas. Ponadto aplikacja pozwala również na monitorowanie stanu naładowania baterii w mechanizmie szumiącym.

Szumiące zabawki to doskonałe połączenie dobroczynnych właściwości białego szumu oraz wspaniałej maskotki i przytulanki, która pozostanie najlepszym przyjacielem dziecka na długo po tym gdy białym szum nie będzie już potrzebny.

Przeczytaj inne nasze artykuły związane ze snem dzieci

Ile śpi niemowlę w zależności od wieku?

Łóżeczka, kołyski i kojce — co na spokojny sen malucha?

Problemy ze snem niemowlęcia i sposoby na nocne pobudki

Słodkich snów maluszku, czyli wszystko, co trzeba wiedzieć o śnie dziecka

Jak usypiać niemowlę?

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Zapisz się do newslettera i odbierz

20 zł w prezencie na pierwsze zakupy!

Newsletter