×
Odciągnięte mleko matki – wszystko co musisz wiedzieć

Odciąganie mleka to sposób, by móc dać dziecku naturalny pokarm także wtedy, gdy karmienie piersią nie jest możliwe. Mleko kobiece jest najlepszą żywnością dla niemowlęcia, która pozwala maluchowi zdrowo rosnąć i nabywać odporność, a ponadto chroni je przed rozwojem alergii. Odciągnięte mleko jest równie wartościowe, jak mleko prosto z piersi, pod warunkiem, że właściwie się je przechowuje. Jeśli masz wątpliwości co do tego, ile może stać odciągnięte mleko w temperaturze pokojowej czy jak podgrzewać mleko matki z lodówki, sprawdź nasze porady.

Jak odciągać mleko z piersi?

Zacznijmy od podstawowej kwestii, czyli jak prawidłowo odciągać mleko. Podstawą jest zachowanie higieny, a więc umycie rąk (nie ma konieczności przemywania piersi i brodawek sutkowych) oraz wyczyszczenie poszczególnych elementów laktatora. Zapobiegnie to przedostaniu się patogenów do mleka. Jeśli planujesz odciągać pokarm ręcznie, weź pod uwagę to, że jest to męczące zajęcie. Przy konieczności pobierania większej ilości mleka najlepszą opcją będzie zakup laktatora.

Jeśli mleko słabo wypływa z piersi pomóc mogą ciepłe okłady lub delikatny masaż. Stres zmniejsza laktację, dlatego dobrze jest zrelaksować się, by zmniejszyć napięcie w ciele. Pokarm warto odciągać zgodnie z zasadą 7-5-3, czyli najpierw po 7 minut z każdej piersi, następnie po 5 minut, a na koniec po 3 minuty. To, jak często pobierać pokarm zależy od indywidualnej sytuacji. Jeśli dziecko karmione jest wyłącznie odciągniętym mlekiem, początkowo pokarm trzeba pobierać do 8 razy na dobę, aby pobudzić laktację, później wystarczy robić to ok. 6 razy dziennie. Wbrew niektórym opiniom, nie musisz wylewać pierwszych kropel pobranego mleka.

W czym przechowywać mleko? Najwygodniej będzie zaopatrzyć się w pojemniki na pokarm w postaci jednorazowych woreczków lub różnego rodzaju wielorazowych pojemników z przykrywką. Na woreczkach zwykle umieszczona jest miarka, która pozwala na łatwe określenie ilości pokarmu. Zarówno woreczki, jak i plastikowe pojemniki nadają się do mrożenia pokarmu.

Ile może stać odciągnięte mleko w temperaturze pokojowej?

Wiele mam chce użyć mleka dopiero po jakimś czasie od tego. jak zostanie ono pobrane z piersi. Nasuwa się więc pytanie, ile może stać odciągnięte mleko w temperaturze pokojowej? Odpowiedź brzmi: do ok. 6 godzin, przy czym temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 25 stopni. Jeśli planujesz nakarmić dziecko, gdy się tylko obudzi, nie musisz martwić się, że świeże mleko przestanie być zdatne do spożycia. Najlepiej nakarmić dziecko mlekiem do 4 godzin od odciągnięcia, maksymalnie do 6-8 godzin. W przypadku większej ilości mleka nadmiar można przechować w lodówce lub zamrozić.

Czasem zdarza się, że dziecko nie wypije całego mleka. Resztki pozostałe w butelce nie nadają się do późniejszego użycia, takie mleko należy wylać. Natomiast gdy mleko zostało rozmrożone, ale dziecko nie jadło go, można je jeszcze wykorzystać przez 4 godziny.

Ile może stać odciągnięte mleko w lodówce?

Równie częstym pytaniem zadawanym przez mamy jest: ile może stać odciągnięte mleko w lodówce? Zalecany czas to do 96 godzin w przypadku mleka świeżego i do 24 godzin, gdy mleko zostało rozmrożone. Pojemnik z mlekiem umieść na środkowej lub dolnej półce, nie umieszczaj go na drzwiach lodówki – tam jest najcieplej. W sytuacji, gdy mleko zostało podgrzane, ale dziecko go w ogóle nie zjadło, nie można go już przechowywać go w lodówce.

Ile może być zamrożone mleko matki?

Nasuwa się też pytanie, ile może być zamrożone mleko matki? Taki pokarm jest zdatny do spożycia przez 3-6 miesięcy. Co ważne, podczas przechowywania nie traci on żadnych składników odżywczych. Dobrze jest oznakować opakowania datą, aby wiedzieć, kiedy mleko zostało umieszczone w lodówce. Dokładnie przestrzegaj tego, ile może być zamrożone mleko matki, aby nie podać dziecku zepsutego produktu. Pamiętaj też o tym o tym, że raz rozmrożonego mleka nie można ponownie zamrażać.

Jak podgrzewać mleko matki z lodówki?

Jak podgrzewać mleko matki z lodówki? Możesz to zrobić na kilka sposobów. Najprościej jest wykorzystać podgrzewacz do butelek, czyli specjalne urządzenie, w którym możesz regulować temperaturę, a w późniejszym czasie wykorzystać też do podgrzewania słoiczków z jedzeniem. Drugim sposobem jest podgrzewanie w kąpieli wodnej. Podgrzewanie mleka w mikrofalówce jest niewskazane.

Sposoby na rozmrażanie mleka matki

Jak powinno wyglądać rozmrażanie mleka matki? Po wyjęciu mleka z zamrażarki umieść je w lodówce na 12-24 godziny. Inną opcją jest rozmrożenie mleka w kąpieli wodnej. Jeśli posiadasz sterylizator i ma on możliwość rozmrażania pokarmu, warto wykorzystać go do tego celu.

To już wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego, jak przechowywać mleko matki i ile może stać odciągnięte mleko w lodówce. Powyższe sposoby na rozmrażanie mleka matki oraz przygotowywanie mleka przechowywanego w lodówce pomogą ci podczas karmienia maluszka. Po więcej porad zaglądnij do naszych pozostałych wpisów blogowych.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Sprawdź promocje z okazji Back to School! Rabaty do -50%