window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-78249870-1'); gtag('config', 'AW-10827022417'); window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-K77WYTRGCY');
×
Pani gadżet w asortymentach żywieniowych niemowląt, czyli metody i produkty, które ułatwią Ci rozszerzanie diety dziecka

Rozszerzanie diety dziecka dla wielu rodziców jest momentem dość stresującym ale jednocześnie ważnym i podniosłym. Ten etap w życiu naszego Malucha może przebiec sprawnie i bezstresowo jeśli podejdzie się do niego z odrobiną sprytu, posiłkując się przydatnymi gadżetami. Poniżej przedstawimy kilka trików ułatwiających włączanie do diety niemowlęcia nowych produktów spożywczych, zanim jednak to nastąpi — słów kilka o samym rozszerzaniu diety.

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia należy dążyć do wyłącznego karmienia piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Zgodnie ze schematem żywienia ESPGHAN oraz EFSA wprowadzanie produktów uzupełniających należy rozpocząć po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu życia. Wprowadzanie stałych pokarmów przed 17. tygodniem życia dziecka nie jest najlepszym pomysłem. Na tym etapie organizm niemowlęcia jest jeszcze zbyt delikatny, by strawić coś poza mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym. Mleko zawiera wszystkie składniki potrzebne niemowlęciu we właściwych proporcjach.

Rozszerzanie diety niemowlaka

Po czym poznasz, że Twoje dziecko jest gotowe na wprowadzenie żywności uzupełniającej?

Maluch ma swoje sposoby, by pokazać Ci, że dojrzał do pokarmów stałych (trudno Ci będzie zignorować te sygnały). Oto najważniejsze oznaki, których trzeba wypatrywać ok. 5 miesiąca życia:

 • Dziecko jest głodne wkrótce po solidnej porcji mleka.
 • Zaczyna się budzić w nocy, choć wcześniej przesypiało noc bez przerw.
 • Może też ssać piąstkę lub interesować się tym, co sama jesz.

Kiedy rozpoznasz u niemowlęcia pierwsze oznaki dojrzałości do rozszerzenia diety i oboje jesteście gotowi do zrobienia tego milowego kroku w rozwoju dziecka, powstaje pytanie: jak podać nowe pokarmy?
Jest kilka sposobów na zapoznanie niemowlaka z nowymi produktami spożywczymi. Pierwszym z nich jest znana i zalecana w ubiegłym wieku metoda "łyżeczki" polegająca na miksowaniu posiłków i podawaniu ich za pomocą specjalnie przystosowanej łyżeczki. Metoda ta posiada zarówno zalety:

 • zmniejsza bałagan jaki może powstać w miejscu spożywania prze malucha posiłku;
 • dziecko najprawdopodobniej więcej zje (co jest niezwykle ważne np., gdy dziecko ma niedobory żelaza);
 • miksowanie umożliwia zapoznanie dziecka z wymieszanymi, różnorodnymi smakami;
 • możesz wspierać się słoiczkami;

jak i wady:

 • trudniej dowiedzieć się kiedy dziecko jest naprawdę najedzone;
 • to Ty wybierasz potrawy dla Swojego dziecka (a wiele wskazuje na to, że dziecko potrafi to świetnie zrobić samodzielnie);
 • dziecko nie poznaje faktury, struktury różnych składników, nie widzi jak wyglądają w niezmienionej formie (np. kawałki marchewki);
 • bywa frustrująca;
 • wymaga zaangażowania w trakcie posiłku (nie możesz jeść razem z dzieckiem).

Wśród niezbędnego wyposażenia przy metodzie "łyżeczka" wymienia się: krzesełko do karmienia (jest wygodnym i bezpiecznym miejscem, w którym można posadzić malucha na odpowiedniej dla nas wysokości; nowoczesne krzesełka rosną razem z dzieckiem przez co są to jednorazowe zakupy na lata), miękka łyżeczka przystosowana do potrzeb niemowląt (najlepiej niedrażniąca delikatnych dziąsełek dziecka), miseczka (wykonana z bezpiecznych materiałów nieszkodzących niemowlętom), śliniak (najlepiej z kieszonką dodatkowo chroniąca przed brudzeniem). Wszystkie produkty znajdziesz w naszym sklepie.

Kolejną metodą podawania pierwszych posiłków stałych jest metoda zwana "rączką". Jest to bardzo ciekawym nowatorski sposób rozszerzania diety niemowlaka, który polega na pozostawieniu dziecku swobody w wyborze tego, co z oferowanych mu produktów chce zjeść oraz w jakiej ilość. Największą rewolucją jest jednak pozwolenie na samodzielne spożywanie posiłku już najmniejszym smakoszom (po 6. miesiącu).
Zaletami takiej swobodbej metody są następujące argumenty:

 • dziecko ma szansę poznawać jedzenie wszystkimi zmysłami, szybciej poznaje różnorodne smaki, kolory, tekstury i konsystencje;
 • "rączka" uczy samodzielności — dziecko wie, że może złapać w rączkę jedzenie, włożyć do ust i zjeść! To ogromny sukces!
 • maluchy szybciej zaczynają żuć i gryźć, co sprzyja prawidłowemu rozwojowi mowy;
 • wspiera koordynację ruchową i manualną dziecka, mali smakosze szybciej również uczą się używać sztućców;
 • rodzic ma więcej czasu i może w spokoju zjeść posiłek – skoro dziecko karmi się samo, możecie jeść prawdziwe rodzinne posiłki nawet z 6-miesięcznym dzieckiem!
 • maluch chętniej próbuje nowości! Dzieci, którym pozwala się na samodzielne jedzenie są bardziej otwarte na nowe smaki i rzadziej wyrastają na niejadki;
 • oszczędność czasu i pieniędzy (zazwyczaj przygotowujesz wspólny posiłek dla całej rodziny i wydzielasz część dla dziecka).

Metoda posiada jednak również wady:

 • przede wszystkim bałagan… nie da się ukryć, że metoda "rączki" wiąże się z jedzeniem na buzi, rękach, łokciach, kolanach, za uchem (i to nie tylko dziecka!) oraz podłodze, ścianie i krzesełku. 
 • możliwe niedobory (m.in. anemia) — jeżeli dziecko mimo szerokiej oferty proponowanych produktów, ma bardzo wąski repertuar tolerowanych dań (np. je tylko owoce i kasze), mogą rozwijać się niedobory (m.in. żelaza, cynku czy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach), dlatego w przypadku takiej metody warto wybierać produkty bogate w składniki odżywcze.
 • zdziwienie, szok, strach w oczach dziadków i znajomych i ciągłe pytania: czy ono się nie zakrztusi, czy ten kawałek nie jest za duży? Co wiąże się albo z wymownym milczeniem ze strony rodzica albo koniecznością ciągłego tłumaczenia: “Nie, nie zakrztusi, a jeśli, to wypluje” itp.

"Rączka" jest metodą, która silnie zwraca się ku dziecku. To ono decyduje o tym, co zje i ile. Z założenia również dziecko nie potrzebuje żadnych gadżetów, by móc zacząć jeść. Jednak jest kilka przedmiotów, które mogą rodzicom ułatwić życie. Wśród nich wyminie się: krzesełko do karmieniaśliniaki dla dzieci (najlepiej jak największy lub fartuszek), miseczka (najlepiej z przyssawką, która ułatwi dziecku odkrywanie nowych smaków bez zbędnego stresu i bałaganu), dwie małe raczki głodomorka oraz dobra zmiotka i mop ;)

Istnieje jeszcze jedna metoda włączania nowych produktów spożywczych do diety niemowlaka, łącząca w sobie cechy dwóch poprzednich — metoda "gryzaczka". Ten niezwykły gadżet pozwoli zapobiec bałaganowi oraz możliwości zakrztuszenia się pozostawiając maluchowi nadal dużą swobodę, a rodzicom kontrolę. W specjalnie przystosowanym gryzaczku siateczkowym (polecanym np. do podawania warzyw i owoców) lub silikonowym (do np. kaszek, musów) umieszczamy wybrany produkt i podajemy do rączki smakoszowi. Dziecko samo decyduje jak długo żuć podobnie jak w metodzie "rączki" ucząc się samodzielności, jednak nie robiąc wokół siebie bałaganu, jak w metodzie "łyżeczki". Dzięki gryzaczkowi do podawania pokarmów rodzic decyduje jakie produkty podać dziecku przemycając składniki na które być może maluch nie zdecydowałby się sam. Szeroki wybór tego typu gryzaczków znajdziesz w naszym sklepie.

Podczas rozszerzania diety naszych dzieci pamiętajmy o tzw. złotej zasadzie żywienia dzieci — rodzic decyduje CO dziecko zje, KIEDY i JAK jedzenie będzie podane, dziecko decyduje, CZY posiłek zje i ILE. Jest to reguła zwana “podziałem odpowiedzialności” (Division of Responsibility) i najlepiej wydrukować ją sobie i powiesić na lodówce. To ważne! Stosując tą zasadę, szanujemy potrzeby dziecka w kategorii, w której może ono naprawdę o sobie decydować. A wszystkie dzieci wyposażone są w umiejętność odczytywania sygnałów głodu i sytości, wiedzą dokładnie, ile jedzenia potrzebują. Dopóki my, dorośli, nie zaburzymy im tej sygnalizacji, posługują się nią lepiej niż niejeden kierowca mapą. Także kochani rodzice — my decydujemy co wyląduje na talerzykach naszych pociech i kiedy, a one niech podejmą decyzje, ile tego zjeść. Przeczytaj więcej o najważniejszych zasadach w żywieniu dzieci.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Zapisz się do newslettera i odbierz

20 zł w prezencie na pierwsze zakupy!

Newsletter