window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-78249870-1'); gtag('config', 'AW-10827022417'); window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-K77WYTRGCY');
×
Dopajanie niemowlaka. Co podawać maluszkowi do picia?

Picie wody wydaje się dorosłym czymś oczywistym. W końcu bez wody nie ma życia. Ale jak to jest z piciem wody i innych napojów przez najmłodsze pociechy? Kiedy powinno się zacząć podawać maluchom płyny i w jakiej ilości? Czy soczki, herbatki ziołowe i napary to dobra propozycja dla niemowląt? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie w poniższym wpisie.

Na początku mleko matki

Jedynym pokarmem, który powinno spożywać niemowlę do 6. miesiąca życia jest mleko matki lub mleko modyfikowane w przypadku braku możliwości karmienia piersią. W tym czasie nie ma potrzeby dopajania dziecka, ponieważ mleko całkowicie pokrywa zapotrzebowanie na płyny - woda stanowi w nim aż 87% składu. Badania wskazują, iż pojenie dzieci przed 6. miesiącem życia może wpłynąć niekorzystnie na ich apetyt. To z kolei spowoduje pogorszenie laktacji, ponieważ obniżenie częstotliwości i długości ssania powoduje spadek wydzielania mleka w gruczołach piersiowych.

Przyjmuje się, że noworodki i niemowlęta do 6. miesiąca życia powinny przyjmować 100-190 ml płynów na kilogram masy ciała, średnio 680 ml płynów na dobę. Karmienie na żądanie w pełni pokrywa te normy, natomiast przy karmieniu sztucznym należy pamiętać o zachowaniu prawidłowych proporcji podczas przygotowywania posiłków. Proszek powinien być zawsze rozrabiany taką ilością wody, jaką podaje producent na opakowaniu. 

Od kiedy i jak podawać wodę niemowlęciu?

Właściwym momentem wprowadzenia wody do jadłospisu malucha jest początek rozszerzania diety, czyli okolice 6. miesiąca życia niemowlęcia. Między 6. a 12. miesiącem życia niemowlę potrzebuje średnio 800-1000 ml płynów na dobę. Na tę ilość składa się nie tylko wypijana czysta woda, ale i woda pochodząca z pokarmów - mleka, zup, warzyw i owoców. Pierwsze próby picia wody, podobnie jak jedzenia z łyżeczki mogą być dla malucha trudne, ale są niezwykle istotne dla dalszego rozwoju dziecka. Naukę picia z kubka otwartego często poprzedza się kubkami treningowymi, czyli kubkami niekapkami z dziubkiem, ustnikiem lub specjalną uszczelką, które zapobiegają rozlewaniu się płynu. 

Doskonałym rozwiązaniem będą również bidony ze słomką, które sprawdzą się od pierwszych dni dopajania dziecka, a służyć mogą nawet i kilkuletnim dzieciom. Zapewniają wysoki komfort picia wody, a dla rodzica taki bidon ze słomką to również wyjątkowa wygoda, bo woda się z niego sama nie wyleje. Ponadto doskonale sprawdzi się w podróży z racji wygodnego zamknięcia chroniącego słomkę przed ubrudzeniem.

Część dzieci ma problem z piciem wody, ponieważ płyn ten bardzo szybko przepływa przez usta, a ponadto nie ma smaku ani zapachu. Jeśli niemowlę nie potrafi w odpowiednim czasie domknąć ust, można na początku zaproponować mu nieco gęstsze płyny, np. smoothie albo jogurt.

Półrocznym i starszym dzieciom należy podawać wodę w czasie posiłków, przed lub po nich. Na spacerze i wycieczkach sprawdzą się butelki tritanowe ze słomką, z których mogą korzystać już 9-miesięczne dzieci. Szczególnie ważne jest uzupełnianie płynów w czasie upałów, a także gdy maluch jest chory i ma gorączkę, biegunkę lub wymioty. Woda doskonale gasi pragnienie i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ponadto zapobiega powstawaniu zaparć, które na początku rozszerzania diety są dość powszechne u niemowląt. Kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych w dzieciństwie ma wpływ na całe życie, dlatego warto dawać dziecku to, co najlepsze. 

Maluszkom podajemy wodę niskozmineralizowaną, niskosodową i niskosiarczanową. W przypadku podawania wody z kranu kwestie są podzielone. Jeśli zdecydujemy się na taki krok, woda powinna być przefiltrowana i przegotowana. Maluszki mogą pić zarówno chłodne jak i ciepłe płyny, wszystko zależy od ich preferencji.

Herbatki, soki i napoje owocowe - czy niemowlak powinien je pić?

Dla niemowląt najważniejsza jest woda, ale co z innymi napojami? Otóż zaleca się, aby do 1. roku życia nie podawać niemowlętom soków, ponieważ zawierają one znaczną ilość cukrów prostych, w tym fruktozy, która może wywoływać biegunkę i prowadzić do wzrostu masy ciała, a to wiąże się z wyższym ryzykiem nadwagi i otyłości w późniejszym wieku. Ponadto soki zmniejszają apetyt na pokarmy stałe, ponieważ dzieci chętniej przyzwyczajają się do wyrazistego, słodkiego smaku. Duża ilość soków w diecie sprzyja powstawaniu próchnicy. 

Jaka jest różnica między owocem a sokiem? Kiedy niemowlę je owoc, znajdują się w nim witaminy, minerały i błonnik, natomiast sok zawiera te składniki w ograniczonej ilości i składa się głównie z cukrów prostych. Jeśli chcemy podać dziecku sok, kupmy sok 100%. Napoje owocowe są dodatkowo dosładzane cukrem lub syropem glukozowo-fruktozowym, dlatego nie powinny znaleźć się w menu dziecka aż do 5. roku życia. Zaleca się, aby dzieciom w wieku 1-3 lat podawać sok w ilości nie większej niż 120 ml/dobę.

A jak to jest w przypadku herbatek? Po 6. miesiącu życia maluch może dostać do picia słabą herbatę owocową, natomiast trzeba wystrzegać się herbaty czarnej i zielonej, ponieważ znajduje się w nich teina. Lepiej unikać granulowanych herbatek owocowych, gdyż dodaje się do nich dużą ilość cukru. Ostrożność należy zachować także w przypadku herbatek ziołowych. Lepiej wybrać susz z pojedynczego zioła niż mieszankę ziół, a przyrządzony napar powinien być słaby. Za bezpieczne uważa się melisę, pokrzywę czy kwiat lipy, z kolei anyż, rumianek, mięta pieprzowa i koper włoski są odradzane.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Zapisz się do newslettera i odbierz

20 zł w prezencie na pierwsze zakupy!

Newsletter