×
Jaki smoczek dla noworodka?

Wybór smoczka dla noworodka wydawać by się mógł dość błahą sprawą. Bo cóż może być trudnego w zakupie tego podstawowego asortymentu dziecięcego? Gdy jednak dokładnie przyjrzymy się poszczególnym smoczkom, różnią się one między sobą pewnymi istotnymi szczegółami. Jeśli nie wiesz, jaki smoczek dla noworodka karmionego piersią lub butelką sprawdzi się najlepiej, warto przyjrzeć się temu tematowi z bliska. W naszym mini poradniku przeczytasz, po czym poznać najlepsze smoczki dla noworodka. Miłej lektury

Smoczki dla noworodków i niemowląt – rodzaje

Wyróżnia się dwa rodzaje smoczków – smoczki do karmienia butelką oraz smoczki uspokajające. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do żywienia malucha karmionego mieszanką mleczną. Korzystają z nich również mamy karmiące piersią – zazwyczaj w sytuacji, gdy nie mają wystarczająco dużo pokarmu albo odciągają mleko, którym dziecko będzie karmione np. wtedy, gdy nie ma ich w domu.

Smoczki uspokajające mają za zadanie pomóc dziecku wyciszyć się i zaspokoić podstawową potrzebę ssania. Jest to tzw. ssanie nieodżywcze dające dziecku poczucie bezpieczeństwa. Smoczek uspokaja i redukuje stres, jednak nie powinien być odpowiedzią na każdy płacz malucha. Trzeba używać go z umiarem, ponieważ ma on także swoje wady - może doprowadzić to wad zgryzu oraz nieprawidłowego rozwoju zębów.

Jaki smoczek dla noworodka będzie optymalny?

Zastanawiasz się, jaki smoczek dla noworodka sprawdzi się najlepiej? Istotnym kryterium doboru jest szybkość przepływu mleka. Smoczki przeznaczone dla dzieci w różnym wieku cechują się zmienną szybkością przepływu. Dla najmłodszych dzieci przeznaczone są smoczki o najwolniejszym przepływie. Jeżeli maluch karmiony jest butelką ze smoczkiem o zbyt szybkim przepływie to nie nadąży z połykaniem mleka, co sprzyja ulewaniu pokarmu, a nawet zakrztuszeniom. Zawsze należy obserwować dziecko i kontrolować, czy wypływ mleka jest dla niego odpowiedni. W przypadku starszych dzieci przepływ mleka musi być szybszy, ponieważ spożywają one większą ilość pokarmu. Przy zbyt wolnym przepływie karmienie trwałoby zbyt długo, dzieci niepotrzebnie by się męczyły i nie najadałyby się.

Jak sprawdzić, czy szybkość wypływu mleka jest prawidłowa? Dziecko powinno najadać się w ciągu 15-20 minut. Jeśli robi to zdecydowanie szybciej (w ciągu kilku minut), wypływ mleka może być zbyt szybki. A gdy dzieje się wręcz przeciwnie - maluch je długo - prawdopodobnie mleko wypływa zbyt wolno. Skutkiem tego jest słabe przybieranie na wadze i szybka rezygnacja z jedzenia pomimo tego, że dziecko nie najadło się do syta.

Smoczek zawsze należy dobierać w odniesieniu do aktualnej fazy rozwoju dziecka. Nie wszystkie dzieci rozwijają się w tym samym tempie, dlatego wiek malucha nie jest jedynym wyznacznikiem w doborze smoczka. Obserwuj, czy maluch dobrze radzi sobie z jedzeniem z butelki i w razie potrzeby zmień smoczek.

Dobry smoczek, czyli jaki?

Dobry smoczek do karmienia butelką musi mieć następujące cechy:

  • Zapewniać optymalny wypływ mleka z butelki. Podział smoczków do butelki opiera się na wieku dziecka. Dla noworodków przeznaczone są smoczki 0 m+ (mini, rozmiar S) o wolnym przepływie. Od 3. miesiąca życia wskazany jest smoczek numer 1 (rozmiar M) o średnim przepływie. Gdy dziecko zaczyna 6. miesiąc życia, aktualny smoczek trzeba wymienić na smoczek z numerem 2 (rozmiar L) o szybkim przepływie. Po pierwszym roku życia zalecane są smoczki z numerem 3 (rozmiar XL) o bardzo szybkim przepływie. Przy smoczkach o szybkim przepływie może też widnieć informacja, że przeznaczone są do pokarmów o gęstszej konsystencji, np. kaszek. Co ciekawe, na rynku dostępne są też smoczki trójprzepływowe. Szybkość przepływu mleka reguluje się, obracając butelkę do pozycji I, II lub III naprzeciwko nosa dziecka.
  • Mieć dobrze dopasowany kształt. Niektóre smoczki mają specjalne anatomiczny kształt przypominający brodawkę piersiową, co jest szczególnie ważne dla dzieci karmionych naprzemiennie piersią i mlekiem, aby nie odzwyczajać ich od karmienia naturalnego. Istnieją też smoczki okrągłe zapewniające dziecko naturalne ssanie oraz smoczki ortodontyczne, których zadaniem jest utrzymanie języka i zębów we właściwej pozycji podczas ssania. Nie wszystkie smoczki pasują do danej butelki. Jeśli butelka jest szerokootworowa, wąski smoczek nie nada się do niej. Zawsze sprawdzaj na stronie producenta, czy wybrany przez Ciebie smoczek będzie pasował do butelki, którą posiadasz.
  • Być wyposażony w system odpowietrzania (system antykolkowy), dzięki temu wyrównuje się ciśnienie w butelce, co zmniejsza ryzyko wystąpienia kolki niemowlęcej.
  • Być wykonany z bezpiecznego dla dzieci materiału – może to być silikon lub lateks (kauczuk). Najczęściej wybierane są smoczki silikonowe ponieważ są one trwałe, bezzapachowe, odporne na uszkodzenia i zniekształcenia oraz łatwe do wyczyszczenia. Z kolei smoczki lateksowe charakteryzują się większą elastycznością, a w dotyku bardziej przypominają skórę. Smoczki z lateksu można poznać po żółtym zabarwieniu. Ze względu na zwiększoną elastyczność, smoczki lateksowe szybciej się zużywają. Niemniej jednak niektóre dzieci bywają uczulone na lateks, dlatego nie zawsze są najlepszym wyborem.

Smoczki uspokajające – które wybrać?

Wiesz już, jakie są najlepsze smoczki dla noworodka karmionego butelką, ale co w przypadku smoczków uspokajających? Na co zwrócić uwagę? Podstawowym kryterium jest przedział wiekowy. Poszczególne smoczki dedykowane są dzieciom w wieku: do 3 miesięcy, do 6 miesięcy oraz pomiędzy 6 a 18 miesiącem życia. Podobnie jak w przypadku smoczków do butelek, smoczki uspokajające produkowane są z lateksu i silikonu.

Kształty smoczków uspokajających też są zróżnicowane. Symetryczny smoczek, nazywany też smoczkiem płaskim, dedykowany jest niemowlętom karmionym piersią. Drugim typem smoczka, jest smoczek okrągły przeznaczony dla dzieci karmionych butelką. Możesz spotkać się też ze smoczkami anatomicznymi (ortodontycznymi), których gumka z jednej strony jest wypukła, z drugiej spłaszczona. Ich zadaniem jest wspieranie prawidłowego rozwoju zgryzu. Ostatnim typem smoczków są smoczki dynamiczne zaprojektowane w taki sposób, aby przypominać brodawkę piersiową. Jeśli nie wiesz, jaki smoczek dla noworodka karmionego piersią wybrać, postaw na smoczek anatomiczny lub dynamiczny. Te smoczki sprawdzają się doskonale u dzieci, które karmione są naturalnie, ponieważ ssanie ich jest bardzo zbliżone do ssania piersi.

Kiedy podać smoczek niemowlakowi?

Jeśli maluszek jest karmiony piersią, nie zaleca się podawania mu smoczka przez co najmniej 2–4 tygodnie od urodzenia. A to dlatego, że w tym czasie dziecko musi najpierw nauczyć się, jak chwytać brodawkę piersiową i jak prawidłowo ssać. Nauka ssania wcale nie jest taka prosta i wymaga od dziecka dużo wysiłku. Jeśli maluch dostanie od razu smoczek, którego ssanie jest o wiele prostsze, może odmawiać karmienia piersią. Poza tym trzeba poczekać aż ustabilizuje się laktacja, a dzieje się to po około 8 tygodniach po porodzie.

A kiedy jest czas na rezygnację ze smoczka? Odruch ssania zaczyna słabnąć około 6. miesiąca życia dziecka i już w takim wieku można stopniowo zacząć ograniczać używanie smoczka. Smoczek należy wyeliminować najpóźniej do ukończenia przez dziecko 18. miesiąca życia.

Jak widzisz, możliwości wyboru smoczka dla niemowlaka jest naprawdę wiele. Najlepsze smoczki dla noworodka to takie, które dopasowane są do potrzeb dziecka. Używanie smoczków uspokajających ma swoje zalety i wady, dlatego trzeba korzystać z nich z umiarem. To, jaki smoczek dla noworodka karmionego piersią lub butelką sprawdzi się najlepiej, zależy od różnych czynników, o których napisaliśmy w artykule. Weź je pod uwagę, gdy będziesz szukać akcesoriów dla maluszka, dzięki czemu wybór będzie o wiele prostszy!

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Promocje z Okazji Dnia Dziecka! Rabaty do -60%