×
Uczulenie na mleko modyfikowane – objawy i leczenie

Jeśli Twój maluszek wymiotuje lub ma biegunkę po karmieniu mlekiem modyfikowanym, może być uczulony na białka mleka krowiego, które znajdują się w mieszankach mlecznych. Na szczęście na rynku dostępne są specjalne preparaty dedykowane dzieciom z uczuleniem na mleko modyfikowane. Zmiana mleka modyfikowanego na inne u noworodka powinna być wprowadzana dopiero po konsultacji z lekarzem, który dobierze preparat o odpowiednim składzie. Zobacz, jakie są objawy nietolerancji mleka modyfikowanego u niemowląt i jakie mieszanki dedykowane są dzieciom z alergią.

Mleko modyfikowane – alternatywa dla mleka kobiecego

Mleko modyfikowane to zamiennik mleka kobiecego, po który sięgają mamy w sytuacji, gdy z różnych przyczyn nie mogą karmić naturalnie. Choć mieszanka mleczna nie ma takiego samego składu jak mleko kobiece, dostarcza maluchowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju.

W składzie mleka modyfikowane znajdują się różnorodne substancje, w tym serwatka z mleka w proszku oraz odtłuszczone mleko w proszku, oleje roślinne i olej rybi, laktoza, galaktooligosacharydy z mleka, fruktooligosacharydy, bakterie probiotyczne, witaminy i minerały. Poszczególne rodzaje mlek modyfikowanych nieznacznie różnią się ze sobą składem. Mieszanki mleczne zazwyczaj mają formę proszku, który rozrabia się w odpowiedniej ilości wody, ale można też spotkać się z gotowymi preparatami w formie płynnej.

Czym jest uczulenie na mleko modyfikowane?

Niekiedy może zdarzyć się, że u dziecka wystąpi alergia na mleko modyfikowane. Jest to nieprawidłowa reakcja immunologicznej organizmu na białka mleka zawarte w mieszance. Uczulenie na mleko modyfikowane to nadwrażliwość głównie na białka mleka krowiego, choć alergię mogą powodować też białka soi lub mleka koziego.

Gdy pojawi się uczulenie na mleko modyfikowane, należy niezwłocznie udać się do pediatry, który wskaże, na które mleko modyfikowane należy zamienić obecnie stosowaną mieszankę.  Może to być mleko modyfikowane bez białka krowiego wytwarzane z izolatów białka sojowego lub ze zhydrolizowanego białka. Gdy dziecko nie toleruje klasycznej mieszanki mlecznej i istnieją konkretne wskazania medyczne, konieczne jest wprowadzenie specjalistycznej preparatu mlekozastępczego.

Objawy nietolerancji mleka modyfikowanego u niemowląt

Zmiana mleka modyfikowanego na inne u noworodka powinna być podyktowana niepokojącymi symptomami. Jednym z objawów uczulenia u dzieci karmionych mieszkanką mleczną jest wysypka po mleku modyfikowanym. Ma ona postać pokrzywki lub egzemy i może pojawić się w dowolnym miejscu na ciele. Inne objawy nietolerancji mleka modyfikowanego u niemowląt to:

 • bóle brzucha,
 • wzdęcia,
 • biegunki,
 • nadmierne ulewania,
 • zbyt częste dopominanie się o jedzenie lub brak apetytu,
 • problemy z przyrostem masy ciała,
 • sucha, błyszcząca skóra,
 • łzawiące lub opuchnięte oczy,
 • katar i zatkany nos,
 • kaszel,
 • duszności,
 • świszczący oddech,
 • zmiany nastroju i zachowania: dziecko staje się marudne i niespokojne po karmieniu.

Po jakim czasie pojawia się alergia na mleko modyfikowane? Nie sposób przewidzieć, w którym momencie u dziecka wystąpi uczulenie na mieszankę mleczną. Może się to zdarzyć już u noworodków w pierwszym miesiącu życia, ale też i u starszych, kilkumiesięcznych niemowlaków. Objawy alergii występują od kilku dni do kilku tygodni po wprowadzeniu mleka modyfikowanego.

Mleko modyfikowane dla alergików

Mleko modyfikowane dla alergików zawiera w składzie zhydrolizowane białka, czyli takie, które zostały podzielone na mniejsze fragmenty, wykazujące mniejszą zdolność do wywoływania alergii. Mleko modyfikowane dla alergików dobiera się w zależności od przyczyny dolegliwości,a sama  zmiana mleka modyfikowanego na inne u noworodka zawsze powinna być konsultowana z pediatrą. Gdy potrzebne jest mleko bez białka mleka krowiego, możliwości jest kilka. Jedną z opcji jest wprowadzenie mleka na bazie mleka sojowego, niemniej jednak aż 50% niemowląt uczulonych na białka mleka krowiego jest również uczulonych na soję.

 W profilaktyce alergii stosuje się mleko modyfikowane o nieznacznym stopniu hydrolizy. Gdy lekarz zdiagnozuje u niemowlęcia alergię na białko mleka krowiego, dziecku należy podawać mieszankę mleczną o wysokim stopniu hydrolizy. Dzieciom z ciężką alergią pokarmową, która  przebiega z zaparciami, biegunkami i wzdęciami i nie mija po wprowadzeniu specjalistycznych hydrolizowanych mieszanek mlecznych, przepisuje się mieszankę mleczną elementarną. W przypadku alergii na laktozę wskazane jest mleko modyfikowane bez laktozy.

Większość mieszanek mlecznych dostępna jest bez recepty, ale istnieją też mleka refundowane. Przykładowe mleko modyfikowane na receptę, przeznaczone dla niemowląt od urodzenia do 6. miesiąca życia to Nutramigen 1 LGG – hipoalergiczny preparat mlekozastępczy. Refundowane są także: Humana SL, Nutramigen Puramino oraz Neocate LCP.

Leczenie uczulenia na mleko modyfikowane

Gdy zauważysz u swojego dziecka niepokojące objawy, które mogą wskazywać na alergię, umów się na wizytę u specjalisty. Lekarz zbada dziecko i zapyta cię o kamienie malucha oraz symptomy chorobowe występujące u dziecka. Mogą też zostać zlecone badania krwi lub badania alergologiczne. Następnie pediatra wprowadzi nową mieszankę mleczną, po której podaniu trzeba obserwować dziecko pod kątem ustąpienia objawów.

Pamiętaj, że nie zawsze objawy takie, jak biegunka, ulewanie, kolki czy zaparcia muszą wskazywać na alergię. Problemy te mogą pojawić się z powodu nieprawidłowej techniki karmienia, ząbkowania czy nietolerancji laktozy. W razie jakichkolwiek wątpliwości nie wahaj się udać do lekarza – zdrowie maluszka jest najważniejsze!

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

ORLEN PACZKA teraz TYLKO za 2,99 od 0zł!