×
Karmienie piersią bliźniąt

Karmienie piersią nie dla każdej kobiety jest proste, nawet w przypadku jednego niemowlaka. Co jednak gdy los obdarzył nas bliźniakami — poziom trudności jakie podczas karmienia napotkać może mama wzrasta. Dlatego w poniższym artykule przedstawiamy kilka rad, które ułatwią opanowanie sztuki karmienia więcej niż jednego dziecka jednocześnie.

Na początku warto przede wszystkim zaznaczyć, że kobieta jest zwykle w stanie wykarmić piersią więcej niż jedno dziecko dlatego nie ma obaw, że pokarmu zabraknie dla któregoś z bliźniąt. Pomimo tego spodziewając się wieloraczków dobrze jest zdawać sobie sprawę, iż karmienie ich wyłącznie pokarmem matki jest zadaniem trudnym i może okazać się konieczne dokarmianie ich mlekiem modyfikowanym — nie ma w tym nic złego (choć wiele ambitnych mam widzi w tym całkowicie niepotrzebnie swoją porażkę). Ponad to obawiając się niedojadania przez któreś z dzieci dobrym sposobem może okazać się ściągnięcie pokarmu wykorzystując laktator i podawanie go butelką — dzięki temu widzimy, które z dzieci zjadło ile pokarmu.

Logistyka karmienia piersią bliźniaków – lub wieloraczków – może wydawać się przytłaczająca i wręcz niemożliwa do wykonania przez zwykłego „śmiertelnika”. W rzeczywistości jednak jest możliwa do opanowania, a satysfakcja z osiągniętego sukcesu będzie podwójna!

Karmić piersią bliźniąt - jednocześnie czy osobno?

W przypadku bliźniąt zaleca się karmienie jednoczesne gdy tylko jest to możliwe. Bliźniaki często przychodzą na świat jako wcześniaki, dodatkowo w znacznej mierze poprzez cesarskie cięcie. Oba te czynniki mogą wpływać na to, że laktacja może na samym początku sprawiać większe kłopoty, dlatego w początkowym okresie życia bliźniąt lepiej karmić je osobno (każde po 8 razy dziennie, łącznie 16 karmień). Po nabraniu wprawy i pewności można rozpocząć karmienie jednoczesne. Ponadto nawet gdy już dobrze opanujesz przystawianie do piersi obojga dzieci naraz, warto raz dziennie karmić niemowlęta oddzielnie. W ten sposób tworzysz indywidualną więź z każdym dzieckiem. Dodatkowo — nie należy karmić bliźniąt wyłącznie jedną piersią. Warto jest zmieniać każdemu z nich pierś, np. karmiąc jedno z dzieci cały dzień lewą piersią, w dniu następny należy zmienić pierś na prawą u tego dziecka.

Wygodna pozycja do karmienia piersią bliźniąt

W przypadku jednego dziecka wybór pozycji jest zdecydowanie szerszy niż w przypadku bliźniąt karmionych równocześnie. W tym przypadku sprawdzi się pozycja klasyczna, w której kobieta siedzi, a dziecko, przytulone brzuszkiem do jej brzucha, leży na jej przedramieniu, trzymając główkę w zgięciu łokcia mamy (drugie z niemowląt może być ułożone w lustrzanym odbiciu lub tak samo z brzuszkiem i nóżkami pod ramieniem mamy). Ułożenie się w wygodnej pozycji do karmienia bliźniąt nieocenioną pomocą mogą okazać się poduszki do karmienia, na których ułożyć można maluchy.

Podział nocnych obowiązków

Nie da się ukryć, że jednym z trudniejszych aspektów posiadania małego dziecka są nocne pobudki na karmienie. Jedynak potrafi skutecznie spędzić sen z powiek nie jednej mamie, a co dopiero gdy w nocy trzeba zająć się nie jednym, a dwojgiem (lub więcej) niemowląt. W tej sytuacji nieocenioną pomocą może okazać się podzielenie obowiązków z partnerem. Na przykład godziny nocne można podzielić między siebie — tata wstaje w pierwszej połowie i karmi odciągniętym mlekiem, mama wstaje w drugiej i karmi piersią. Tym sposobem każde z rodziców może liczyć na kilka godzin nieprzerwanego snu w ciągu nocy. Innym sposobem na „przetrwanie nocy” może okazać się wstawanie naprzemienne — sprawdzi się one zwłaszcza gdy maluchy potrzebują nocą już co raz mniej pobudek na karmienie, zapewni to rodzicom sprawiedliwy podział.

Najważniejsze jednak podczas frustrujących i męczących nocy z niemowlakami jest pamiętać, że ten okres minie i dzieci zaczną wkrótce przesypiać noce a my razem z nimi.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Majówkowa Wyprzedaż Rabaty do -60%!