×
Słodkich snów maluszku, czyli wszystko co trzeba wiedzieć o śnie dziecka

Chyba żadna mama nie oprze się widokowi śpiącego malucha. Niemowlę jest wtedy takie spokojne i szczęśliwe… Rodzice z pewnością nie raz dostrzegli, jak w czasie snu maluch wykonuje nieskoordynowane ruchy albo uśmiecha się sam do siebie, co tylko dodaje mu uroku. Sen jest niezwykle ważny dla rozwoju, dlatego powinien być komfortowy i relaksujący. W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy, ile śpi niemowlę i jak zapewnić dziecku najlepsze warunki do wypoczynku. Podpowiadamy też, jak układać noworodka do snu i jak ubierać niemowlaka do snu w upały oraz zimą.

Ile śpi noworodek, a ile niemowlę?

Przyjęło się mówić, że noworodek tylko je i śpi. Jest w tym dużo prawdy, ponieważ nowo narodzony maluszek potrafi w pierwszym miesiącu życia przesypiać 16-20 godzin dziennie. Oczywiście nie jest to sen nieprzerwany, a raczej kilkunastominutowe drzemki (choć zdarzają się i te kilkugodzinne), w które maluch zapada zarówno w nocy jak i w ciągu dnia. Noworodki rodzą się z nieuregulowanym rytmem snu i czuwania, dlatego śpią praktycznie o każdej porze i często się budzą. Dzięki temu mogą zaspokoić swoje potrzeby żywieniowe i dać znać opiekunom, że trzeba zmienić im pieluszkę.

Jak wygląda sen niemowlaka? Czteromiesięczne niemowlę śpi już nieco krócej, bo 15-17 godzin w ciągu dnia, a do 6. miesiąca życia maluch przesypia 13-15 godzin. W ciągu pierwszego roku życia stopniowo zmniejsza się zapotrzebowanie na sen w ciągu dnia, ale za to wydłuża się czas trwania snu nocnego. Warto pamiętać o tym, że czas trwania snu dziecka jest sprawą bardzo indywidualną i zależy nie tylko od wieku, ale i potrzeb organizmu na danym etapie rozwoju.

Większość rodziców najmłodszych dzieci zastanawia się nad tym, kiedy w końcu to oni będą mogli przespać całą noc bez pobudek. Półroczne dziecko potrafi w nocy przespać około 11 godzin, a dodatkowe 3-4 godziny przeznacza na sen w ciągu dnia. Z kolei roczny maluch śpi nocą 11-12 godzin, a jego drzemki podczas dnia trwają 2-3 godziny. Niektóre dzieci już w wieku 6-9 miesięcy zaczynają przesypiać noc bez pobudek, innym sztuka ta udaje się nieco później.

Dlaczego sen jest ważny dla niemowląt?

Podczas snu w organizmie niemowlęcia zachodzi wiele procesów, które korzystnie wpływają na jego rozwój umysłowy i fizyczny. W układzie nerwowym wokół włókien mielinowych tworzy się mielina uszczelniająca błony komórkowe i chroniąca aksony komórek nerwowych. W czasie snu dochodzi do wzmocnienia połączeń między lewą a prawą półkulą mózgu, co wpływa na dojrzewanie mózgu i kształtowanie się umiejętności językowych oraz zdolności uczenia się. Układ nerwowy porządkuje informacje zdobyte w ciągu dnia oraz odbudowuje neuroprzekaźniki odpowiadające za przesyłanie sygnałów do komórek nerwowych i mięśniowych. Dzieci, które nie śpią wystarczająco długo mogą mieć problemy z koncentracją i zarządzaniem emocjami.

Sen to czas, kiedy w największej ilości wytwarzany jest hormon wzrostu - somatotropina. U dzieci, którym brakuje snu, poziom somatotropiny w organizmie może być zbyt niski, co doprowadza do zaburzeń wzrastania. Hormon wzrostu wydziela się przede wszystkim podczas głębokiego snu, dlatego należy zadbać o to, aby dziecko miało dobre warunki do snu: nie spało za krótko (somatotropina wydzielana jest w największej ilości podczas głębokiego snu) i sen nie był zakłócany hałasem. 

Ilość snu ma również wpływ na wydzielanie leptyny czyli hormonu sytości. Jeśli niedobór snu zaburzy wydzielanie leptyny, maluch będzie jadł więcej niż powinien, co w konsekwencji może doprowadzić do nadwagi. Ponadto organizm wykorzystuje sen do rozwoju układu odpornościowego oraz ogólnej regeneracji. Niewyspany maluch to maluch marudny, rozdrażniony i niechętny do zabawy. Warto zadbać więc o to, aby niemowlę spało tyle, ile potrzebuje. Sen noworodka ma niebagatelne znaczenie!

Spraw, żeby twoja pociecha dobrze się wysypiała

Wiesz już, jak ważną rolę w rozwoju twojego dziecka odgrywa sen, teraz czas na następny krok, czyli dostosowanie miejsca wypoczynku malucha do jego potrzeb. Łóżeczko to jeden z najważniejszych mebelków w pokoju dziecięcym. Maluszek spędza w nim bardzo dużo czasu, dlatego powinno być wygodne i bezpieczne. 

Jaki materac dla niemowlaka będzie odpowiedni?

Myśląc o wyposażeniu łóżeczka, w pierwszej kolejności należy zadbać o materac - powinien być idealnie dopasowany do wymiarów łóżeczka, średnio twardy i sprężysty. Nie miej obaw, że wybrany materac dla niemowlaka wydaje ci się zbyt twardy. Miękkie materace są wręcz niewskazane, ponieważ nie stanowią dobrego oparcia dla ciała dziecka, utrudniają ruchy i zwiększają ryzyko śmierci łóżeczkowej spowodowanej podduszeniem się dziecka. Nie wybieraj też zbyt twardego materaca, gdyż mięśnie dziecka nie będą mogły się na nim rozluźniać, co z kolei utrudni zasypianie. W takim razie jaki materac dla niemowlaka wybrać? Twój wybór powinien paść na średnio twardy materac oznaczony symbolem H2 lub H3 (oznaczenia różnią się w zależności od producenta).

Ostatnia kwestia o której warto wspomnieć - materacyk powinien być nowy. Używane materace, nawet jeśli jesteś przekonana o ich „dobrym” pochodzeniu, mogą być źródłem chorobotwórczych drobnoustrojów. Ponadto struktura materaca może być odkształcona, choć nie zawsze widać to gołym okiem. Takie nierówne podłoże sprzyja nieprawidłowemu rozwojowi mięśniowo-kostnemu dziecka.

Jaka pościel do łóżeczka dziecięcego?

Gdy wiesz już, jaki materac dla niemowlaka jest najlepszy, czas zaopatrzyć się w odpowiednie prześcieradło, dzięki któremu ochronisz materac przed zabrudzeniem. Dużą popularnością cieszą się prześcieradła z gumką do łóżeczka, ponieważ są elastyczne i nie ulegają gnieceniu. Dzieci potrafią być ruchliwe nawet w czasie snu, dlatego prześcieradło z gumką jest rozwiązaniem idealnym. To ona sprawia, że materiał nie przesuwa się i nie zwija zwijał, a założenie go na materac jest banalnie proste. Dla maluszka odpowiednie są również prześcieradła bawełniane i frotte - mięciutkie, przyjemne w dotyku i delikatne.

Łóżeczko dziecięce jest meblem, który pierwszy przyciąga wzrok. Współcześnie produkowana bielizna pościelowa zachwyca mnogością wzorów i szeroką paletą kolorów, przez co pokoik staje się dla dziecka wyjątkowo atrakcyjnym miejscem. Rodzicom, którzy lubią zmieniać aranżacje, z pewnością spodobają się dwustronne komplety pościeli składające się z poszewki na kołdrę i poduszkę. Na każdej ze stron materiału umieszcza się odrębne motywy, co pozwala na zabawę kolorami i dopasowanie wyglądu łóżeczka do indywidualnych preferencji.

Maluszek nie zapadnie w sen, jeśli będzie mu zimno. O komfort cieplny swojej pociechy zadbasz z kołderką z ciepłym wypełnieniem, a starszemu maluszkowi wygodę zapewni cienka i płaska poduszka. Alternatywą dla klasycznych poduszek jest poduszka do łóżeczka klin umożliwiająca ułożenie dziecka z lekko uniesionymi ramionami i główką. Koniecznie wybierz pościel z antyalergicznym wypełnieniem, aby nie doszło do podrażnień delikatnej skóry dziecka. Znaczenie ma również odpowiednia grubość i lekkość wypełnienia, ponieważ dziecko powinno mieć zapewniony komfort cieplny, ale jednocześnie kołderka nie może powodować przegrzania malucha. W okresie jesienno-zimowym może przydać się też kocyk dla niemowlaka.

Co jeszcze do łóżeczka?

Dla zapewnienia niemowlakowi większego bezpieczeństwa i uchronienia go przed urazami, łóżeczka wyposaża się w ochraniacze. Przymocowuje się je do szczebelków za pomocą troczków, co zapewnia im dobre przyleganie i zapobiega przesuwaniu się. Ochraniacze muszą być wykonane z przyjaznych dla dziecka materiałów o odpowiedniej gramaturze.

Jak układać noworodka do snu?

Noworodki i niemowlęta do 4-5 miesiąca życia nie są w stanie same zmienić pozycji w czasie snu. Zasadnym jest więc pytanie, jak układać noworodka do snu? Specjaliści rekomendują pozycję na plecach. Noworodek położony na wznak, na średnio-twardym materacu, w łóżeczku bez poduszki i zabawek będzie w pełni bezpieczny. Po położeniu malucha do łóżeczka należy delikatnie odchylić jego głowę na bok, co uchroni go przed zachłyśnięciem się (gdyby podczas snu mu się ulało).

A jak układać noworodka do snu, jeśli cierpi na refluks żołądkowy i często ulewa pokarm? W takiej sytuacji dopuszczalna jest pozycja na boku. Tak ułożone dziecku musi być stale w zasięgu wzroku rodzica, ponieważ może przewrócić się na brzuch i mieć problem z oddychaniem. Pozycja na boku nie jest wskazana do snu nocnego, a jedynie podczas drzemek, w czasie których rodzic czuwa obok. Absolutnie niewskazana do spania jest pozycja na brzuchu, podczas której przepona dziecka jest uciśnięta, co utrudnia swobodne oddychanie. Leżące w tej pozycji dziecko może łatwo przycisnąć nos i usta do materaca i nie mieć już sił na odwrócenie głowy, co grozi niedotlenieniem.

Jak ubierać noworodka do snu?

Odpowiedź na pytanie, jak ubierać noworodka do snu, zależy w głównej mierze od temperatury panującej w domu. Optymalna temperatura w pokoju dziecięcym to 20-22 stopnie, nie zawsze jednak jest możliwa do utrzymania. W gorące, letnie dni temperatura w mieszkaniu może być znacznie wyższa, natomiast w zimie nieco niższa.

Jak ubierać niemowlaka do snu w upały?

Na zewnątrz ponad 26 stopni, a Ty nie wiesz, jak ubierać niemowlaka do snu w upały? Już spieszymy z pomocą. W gorące dni do spania wystarczy dziecku letnia wersja pajacyka, czyli rampers (body z krótkimi rękawkami i nogawkami). Przy dużych upałach, gdy temperatura sięga powyżej 27 st. Celsjusza wystarczy nawet sama pieluszka.

Jak ubierać noworodka do snu zimą?

Przy temperaturze w zakresie 19-21 stopni Celsjusza maluszek może mieć założony do snu pajacyk i śpiworek. Gdy temperatura spadnie do 18-19 stopni Celsjusza, niemowlakowi zakłada się body z długim rękawem, pajacyk z długim rękawem i średniej grubości śpiworek. Przy niskich temperaturach rzędu 16-17 stopni Celsjusza należy założyć dodatkowo skarpetki i grubszy śpiworek zamiast tego o średniej grubości.

Co zrobić, gdy dziecko ma niespokojny sen?

Niepokoisz się, że twoja pociecha śpi niespokojnie, pomimo tego, że zapewniłaś jej komfort i bezpieczeństwo? Istnieje kilka przyczyn takiego stanu rzeczy. Upewnij się, czy:

  • w pomieszczeniu panuje odpowiednia temperatura, tj. 20-22 st. Celsjusza;
  • regularnie wietrzysz pokój;
  • oświetlenie nie jest zbyt jasne - niemowlęta nie lubią intensywnego światła, ale też nie przepadają za całkowitymi ciemnościami;
  • maluch jest najedzony i ma suchą pieluszkę;
  • ubranko jest wygodne i nie uwiera dziecka;
  • niemowlę nie ma gorączki i nie występują u niego inne niepokojące objawy.

Aby dziecku lepiej się spało warto wprowadzić codzienne rytuały, które są wstępem do myślenia przyczynowo-skutkowego. Stała pora zabaw, spacerów, posiłków i kąpieli sprawi, że maluch łatwiej przyzwyczai się do rytmu dobowego, a z czasem zacznie rozumieć, co dana aktywność zapowiada. Przed snem warto opowiadać dziecku bajki albo czytać książeczki, ponieważ pozwoli to maluchowi wyciszyć się i uspokoić. Aby pomóc niemowlęciu w nauce przesypiania większej ilości godzin w nocy, trzeba zadbać o to, aby dziecko najadało się i bawiło w ciągu dnia. Gdy maluch obudzi się w nocy z powodu mokrej pieluszki, dobrze jest przewinąć go przy przygaszonym świetle.

Noworodek nie chce spać – co robić?

Stosujesz powyższe rady, a Twoje dziecko nadal ma problemy ze snem? Możesz temu zaradzić jeszcze w inny sposób. Wiele maluszków o wiele łatwiej zasypia przy białym szumie. Szum o umiarkowanym natężeniu działa na niemowlę uspokajająco i kojąco. Szumiące zabawki są w pełni bezpieczne dla małych dzieci i co ważne, można je stosować już od pierwszych dni życia. Gdy noworodek nie chce spać, przyczep szumisia do szczebelków łóżeczka albo połóż go w niewielkiej odległości od mebla. Łagodne dźwięki płynące z zabawki pomagają niemowlętom zrelaksować się i dają im poczucie bezpieczeństwa.

Co jeszcze zrobić, gdy noworodek nie chce spać? Akcesorium, które również pomaga dziecku usnąć, jest smoczek. Niemowlęta mają silny odruch ssania, ponieważ czynność ta uspokaja je i dostarcza miłych wrażeń. Smoczka nie powinno podawać się do momentu, aż dziecko wykształci prawidłowy wzorzec ssania. Noworodki opanowują technikę ssania po około 3-4 tygodniach. Aby ssanie smoczka było bezpieczne, ważny jest dobór odpowiedniego akcesorium o fizjologicznym kształcie.

Mamy nadzieję, że dzisiejszym wpisem przybliżyliśmy rolę, jaką sen pełni w życiu waszych dzieci, a nasze rady pomogą wam w zapewnieniu dziecku efektywnego wypoczynku. Dobry sen jest dla maluszka źródłem energii, którą wykorzysta potem do odkrywania świata.

Przeczytaj inne nasze artykuły związane ze snem dzieci

Biały szum i jego dobroczynne właściwości

Ile śpi niemowlę w zależności od wieku?

Łóżeczka, kołyski i kojce — co na spokojny sen malucha?

Problemy ze snem niemowlęcia i sposoby na nocne pobudki

Jak usypiać niemowlę?

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Majówkowa Wyprzedaż Rabaty do -60%!