×
Niemowlę nie śpi w nocy - przyczyny i rozwiązania problemu

Gdy niemowlę nie śpi w nocy, snu nie zaznają też rodzice. W pierwszych miesiącach życia malucha nie jest niczym niezwykłym to, że dziecko budzi się w nocy – musi być wtedy karmione, a pora dnia nie ma znaczenia. Ale jeśli niemowlę budzi się co chwilę albo nie może zasnąć, warto zastanowić się nad przyczynami tego stanu rzeczy. Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się, w jakim wieku dziecko przesypia już noc i co robić, gdy maluch śpi za mało.

Od kiedy dziecko przesypia noc?

Na początku warto przypomnieć, ile godzin niemowlęta przesypiają w ciągu doby:

  • noworodek – 16-20 godzin na dobę, drzemki trwają jednorazowo maksymalnie 35-40 minut,
  • niemowlę 1-miesięczne – 17 godzin na dobę, w nocy sen trwa 2-4 godziny,
  • niemowlę 2-3 miesięczne – 15-16 godzin na dobę i 4-6 godzin w nocy,
  • niemowlę 3-4 miesięczne – 14-15 godzin na dobę i 4-6 godzin w nocy
  • niemowlę 4-6 miesięczne – 14-15 godzin na dobę i nawet do 10 godzin w nocy,
  • niemowlę 7-10 miesięczne – 11-15 godzin na dobę; od 5 do 10 godzin przypada na porę nocną,
  • niemowlę 10-12 miesięczne – 10-14 godzin na dobę, z czego nawet 10-11 godzin snu w nocy.

Niemowlę przesypia całą noc już około 6-9 miesiąca życia. Zaleca się, by powyżej 6. miesiąca życia dzieci przestawały być karmione nocą. Karmienie rocznych niemowląt nocą jest niewskazane, ponieważ uznaje się to za błąd żywieniowy, który może sprzyjać powstawaniu próchnicy.

Dlaczego dziecko budzi się w nocy?

Gdy mówimy o noworodkach i kilkumiesięcznych niemowlętach, budzenie się w nocy jest procesem fizjologicznym. Maluch musi wtedy zjeść mleko. Pokarm dostarcza dziecku niezbędne składniki odżywcze i wodę, co pozwala mu prawidłowo się rozwijać. Im starsze niemowlę, tym jego sen w nocy jest dłuższy.  Czasami zdarza się jednak, że dziecko budzi się w nocy zbyt często. Zobacz, jakie mogą być tego przyczyny:

  1. Brudna pieluszka – dyskomfort spowodowany mokrą pieluszką może wybudzać maluchy ze snu.
  2. Nieodpowiednio przygotowane miejsce do snu – niemowlę budzi się co chwilę, jeśli narażone jest na hałas lub do pokoju wpada w nocy światło.
  3. Przegrzanie lub wychłodzenie organizmu – zbyt grube ubranka zakładane do snu prowadzą do przegrzania organizmu, natomiast zbyt cienkie nie zapewniają odpowiedniego komfortu termicznego maluchowi.
  4. Zbyt duża liczba bodźców w ciągu dnia – przebodźcowanie prowadzi do rozdrażnienia i nadmiernej płaczliwości. Dziecko narażone na zbyt wiele bodźców ma problemy z zaśnięciem, a potem często wybudza się w nocy.
  5. Choroba – gorączka, kaszel czy katar towarzyszące przeziębieniu utrudniają funkcjonowanie i sprzyjają zaburzeniom snu. Niemowlę nie śpi w nocy, gdyż może mu być ciężko oddychać przez wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych. Problemy ze snem mogą wywoływać też dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego czy objawy alergii pokarmowej.
  6. Ząbkowanie. Niemowlęta zaczynają ząbkować około 5-8 miesiąca życia, a proces ten trwa od kilku miesięcy do ok. dwóch lat. Podczas wyrzynania się zębów mogą pojawić się nieprzyjemne dolegliwości takie jak nadmierne ślinienie się, zaczerwienienie dziąseł, płaczliwość, zaburzenia snu, spadek apetytu.
  7. Zmiana rutyny. Małe dzieci uczą się rozumowania przyczynowo-skutkowego, dzięki czemu przewidują, jakie czynności następują po sobie. Jeśli pozwalasz maluchowi kłaść się spać o różnych porach lub zmieniasz aktywności wieczorne, dziecko może mieć problemy z przystosowaniem się do ciągłych zmian.

Jak wydłużyć sen niemowlaka w nocy?

Aby zapobiec temu, że niemowlę nie śpi w nocy, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim tak zorganizuj czas wieczorem, aby dziecko mogło przyzwyczaić się do następujących po sobie czynności: wieczornego karmienia, zabawy, kąpieli, czytania książeczki przed snem. Pomocne mogą być szumiące zabawki, które uspokoją dziecko i pomogą mu zasnąć.

Lepszy sen zapewnisz maluchowi poprzez częste spacery oraz zabawę w ciągu dnia. Zadbaj też o dobre powietrze w mieszkaniu – często wietrz pomieszczenia i utrzymuj optymalną temperaturę. Jak wydłużyć sen niemowlaka w nocy? Przed położeniem dziecka spać sprawdź, czy jego pielucha jednorazowa jest sucha. Zapobiegnie to szybkiemu przebudzeniu się w nocy. Jeśli maluch jest niespokojny, możesz zrelaksować go wykonując mu delikatny masaż. Na koniec sprawdź, czy łóżeczko jest dobrze zaścielone i nie ma w nim przedmiotów, do których dziecko mogłoby przycisnąć twarz i utrudnić sobie oddychanie.

Jak odzwyczaić dziecko od nocnego karmienia piersią?

Zastanawiasz się, jak oduczyć dziecko jedzenia w nocy? Jest to dość długotrwały proces, ale każdy maluch musi go przejść. Przede wszystkim nie możesz uciekać się do drastycznych rozwiązań – nagłe zaprzestanie karmień nocnych wzbudzi w dziecku duże opory, które będzie manifestowało płaczem. Na początek należy stopniowo skracać długość karmień o 1-2 minuty każdej nocy. Posiłek nocny dziecko powinno zjeść w dzień, aby codzienny bilans energetyczny był właściwy.

Pamiętaj o regularnym karmieniu dziecka i podawaniu mu posiłków uzupełniających po 6. miesiącu życia. Gdy dziecko budzi się w nocy, wcale nie musi oznaczać to, że jest głodne. Zamiast podawać mu mleko, daj mu się napić odrobiny wody, pogłaszcz go lub przytul przez chwilę. Nie inicjuj zabawy, aby nie rozbudzić nadmiernie dziecka.

Powodów tego, dlaczego niemowlę nie śpi w nocy jest wiele. Mamy nadzieję, że nasz tekst pomógł ci w kwestii, jak wydłużyć sen niemowlaka w nocy i zadbać o to, by stopniowo dziecko odzwyczajało się po 6. miesiącu życia od karmienia nocnego.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt