window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-78249870-1'); gtag('config', 'AW-10827022417');
×
Bunt dwulatka – fakt czy mit

Z pewnością obiło ci się o uszy stwierdzenie “bunt nastolatka”. Jeśli masz małe dziecko, minie jeszcze sporo czasu, nim Twoja pociecha zacznie borykać się z problemami okresu dojrzewania. Tymczasem na horyzoncie zbliża się coś innego, co określane jest jako bunt dwulatka. Krzyki, napady złości, próby wymuszania wszystkiego płaczem, stałe mówienie “nie” - tak najczęściej zachowuje się 2 latek, który przechodzi właśnie kryzys rozwojowy. Czym tak naprawdę jest bunt 2 latka, ile trwa i co dzieje się z dzieckiem w tym okresie? Wyjaśniamy, czy bunt dwulatka to fakt czy mit.

Bunt dwulatka – kiedy ciągle słyszysz “nie”

Twój słodki bobas rośnie jak na drożdżach i właśnie kończy 2 latka? W takim razie przygotuj się na zmianę jego zachowania. Z niewinnego, potulnego maluszka 2 latek często staje się marudnym, upartym brzdącem. Dla rodziców jest to trudny okres, w którym ich cierpliwość wystawiona jest na próbę. Najczęściej dzieci wkraczają w okres buntu między 22. a 30. miesiącem życia. Oczywiście każde 2 letnie dziecko rozwija się w swoim własnym tempie i nie musi pasować do sztywnie narzuconych ram czasowych. Kryzysowy okres u jednych dzieci rozpoczyna się wcześnie, już około 15 miesiąca życia, u innych przychodzi później, po 24. miesiącu życia. Różnice dotyczą też nasilenia “objawów” - być może znajdziesz się w gronie tych rodziców, którzy praktycznie nie doświadczą wybuchów złości czy histerycznych zachowań swoich malców. A jeśli będziesz mieć trochę mniej szczęścia, burzliwy okres buntu Twojego dwulatka mocno zapadnie ci w pamięć.

Bunt 2 latka ma związek z początkiem kształtowania się tożsamości dziecka i poczucia własnego “ja”. W tym wieku intensywnie rozwija się układ nerwowy oraz rozwija sfera poznawcza i emocjonalna. Dwulatek zaczyna rozumieć swoją rozłączność z mamą. Mówiąc “nie” maluch chce wyrazić swoją odrębność i poczucie wolności. Pragnie wszystko robić samodzielnie, choć różne wyzwania często kończą się dla niego frustracją. Pojawiają się skrajne emocje, których 2 letnie dziecko nie potrafi kontrolować. Mimo tego, że bunt dwulatka nie jest dla opiekunów niczym przyjemnym, nie wpadaj niepotrzebnie w panikę. Bunt 2 latka to naturalny i wręcz pożądany etap rozwojowy – pozwala na zdobycie nowych umiejętności i naukę podejmowania decyzji. Dzięki nowym doświadczeniom dziecko poznaje świat i uczy reguł, które w nim obowiązują.

Po czym poznać bunt dwulatka?

Jako rodzic możesz być zaskoczona tak nagłą zmianą zachowania dziecka. Bo jak to, Twój syn zawsze był uśmiechnięty i tak ochoczo się zgadzał na wszystko, co wspólnie robiliście! A teraz ciągle doświadczasz napadów złości z błahych powodów. Np. gdy czas wracać z placu zabaw do domu, a tymczasem Twoja pociecha za nic w świecie nie chce zejść z huśtawki... Albo te krzyki w sklepie, bo kazałaś odłożyć z powrotem na półkę batonik czekoladowy... I w dodatku zdenerwowanie i tupanie nogą, bo maluch chciał ubrać się sam...

Zmiany, które zauważysz w zachowaniu dziecka, gdy będzie ono przechodziło bunt dwulatka, to:

 • szybsze denerwowanie się,
 • buntowanie się przeciwko różnym aktywnościom, także tym, które wcześniej sprawiały dziecku przyjemność,
 • stałe akcentowanie własnego zdania, chęć robienia wszystkiego samemu,
 • reagowanie na zakazy złością,
 • silne manifestowanie swojego niezadowolenia: krzyk, głośny płacz, agresja: bicie, kopanie,
 • niszczenie zabawek, rzucanie nimi, rysowanie po ścianach i meblach,
 • sprzeciwianie się prośbom,
 • zainteresowanie przedmiotami, które znajdują się poza zasięgiem dziecka,
 • niechęć do dzielenia się - 2 letnie dziecko chce mieć wszystko tylko dla siebie,
 • konsekwentne odmawianie wykonywania danych czynności, jeśli nie zostaną spełnione odpowiednie warunki, np. podanie posiłku w określonym naczyniu czy chęć zakładania tylko ulubionych ubranek.

Bunt 2 latka a jedzenie

2 letnie dziecko w okresie buntu może nie być skore do jedzenia. Niestety musisz przygotować się na to, że malec będzie wypluwał jedzenie, a nawet nim rzucał. Często zdarza się to w sytuacji, w której dziecko otrzyma do zjedzenia potrawę o nieznanym dotąd smaku. Nie powinnaś wtedy poddawać się i rezygnować z dania dziecku tego samego dania po raz kolejny. 2 letnie dzieci chętnie próbują nowych rzeczy i warto wykorzystać ten fakt również w kontekście żywieniowym.

Ile trwa bunt dwulatka?

Objawy buntu dwulatka nie pojawiają się niespodziewanie, z dnia na dzień. Jest to proces, który narasta stopniowo. Dobra wiadomość jest taka, że bunt dwulatka to sytuacja przejściowa. Nieznośne zachowanie dziecka mija wraz z dojrzewaniem układu nerwowego. Istotny wpływ na zmianę zachowania dziecka ma odpowiednie podejście rodziców. Bunt 2 latka może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Jak wesprzeć 2-letnie dziecko w okresie buntu?

W okresie buntu opieka nad dzieckiem staje się trudna i męcząca. Jeśli będziesz wiedzieć, jak postępować w tym czasie, znacznie łatwiej będzie ci okiełznać malucha. Twoja rola jest niezwykle istotna. To dzięki Tobie maluch zrozumie, że powinien stosować się do norm, ale jednocześnie będzie mógł zachować poczucie swojej odrębności.

Oto porady, dzięki którym pomożesz dziecku w tym okresie.

 1. Zachowaj spokój - to podstawa. W innym przypadku dziecko szybko wyczuje Twoje negatywne emocje i wszystkie próby perswazji pójdą na nic. Pamiętaj o tym, że malec nie ma wpływu w tym czasie na swoje zachowanie. Usiądź z dzieckiem i poczekaj, aż się wyciszy. Daj mu czas i poczucie, że jesteś w pobliżu. Przytul dziecko, aby poczuło Twoją bliskość. Nie wyśmiewaj jego zachowania, lecz tłumacz i pokazuj, gdy czegoś nie potrafi ono zrobić. Jeśli dziecko nie chce się uspokoić, możesz dać mu ulubionego misia albo wziąć na ręce.
 2. Pozwalaj dziecku na wybór. Daj maluchowi poczucie autonomii w sprawach, o których może decydować. Niech malec bawi się tą zabawką, na którą ma ochotę, nawet jeśli jego zainteresowania są ograniczone. Zapytaj dziecko, w którą koszulkę chce się ubrać. Tym samym dasz mu poczucie sprawczości. Jednocześnie nie zapominaj o stawianiu granic. Malutkie dziecko nie może samo decydować o istotnych kwestiach. Dbaj o jego bezpieczeństwo i nie pozwalaj mu na zachowania, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie. Wytłumacz dziecku, dlaczego zachowało się źle w danej sytuacji.
 3. Zadbaj o stały rytm dnia. 2 letnie dziecko potrzebuje przewidywalności, dzięki której uczy się ciągu przyczynowo-skutkowego. Gdy smyk wie, co go czeka, łatwiej zaakceptować mu to, co ma nastąpić. Jasny plan dnia daje poczucie bezpieczeństwa i ogranicza odczuwanie stresu.
 4. Nie przerywaj nagle zabawy. Przygotuj dziecko na zakończenie aktywności, aby mogło oswoić się z tą myślą.
 5. Nie oczekuj natychmiastowych efektów. Ciesz się tym, że Twoje dziecko staje się odrębną istotą i kształtuje się jego tożsamość.

Po przeczytaniu powyższego tekstu wiesz już, czym jest i ile trwa bunt dwulatka. Rozumiesz również, dlaczego takie zjawisko pojawia się na danym etapie rozwoju dziecka. Dzięki temu lepiej poradzisz sobie, gdy u Twojego maluszka rozpocznie się ten okres. Trzymamy za was kciuki!

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 08:00 do 16:00

Kontakt

Zapisz się do newslettera i odbierz

20 zł w prezencie na pierwsze zakupy!

Newsletter