×
Jak zabezpieczyć się przed smogiem w ciąży?

Z roku na rok w mediach pojawia się co raz większa liczba ostrzeżeń smogowych, zwłaszcza w okresie grzewczym. Zjawisko smogu jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci oraz kobiet w ciąży, choć równie negatywny wpływ ma na każdego człowieka narażonego na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Poniżej prezentujemy jak skutecznie walczyć ze smogiem w ciąży.

Każda kobieta dowiadując się o ciąży stara się zmienić styl życia na zdrowszy — suplementuje witaminy, zmienia dietę, unika kontaktu z chorymi, regularnie się bada, rezygnuje z palenia czy picia alkoholu. Wiele ciężarnych jednak zapomina, że na płód ma również wpływ powietrze jakim oddycha jego matka. Zanieczyszczenia przedostające się do organizmu kobiety w ciąży mają ogromny wpływ na rozwój dziecka. Przeprowadzane na przestrzeni lat badania, również przez Katedrę Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z fundacją Zdrowie i Środowisko oraz Uniwersytetem w Nowym Jorku, udowadniają, że dzieci urodzone z ciąż kobiet narażonych na działanie powietrza przekraczającego normy już o 10–15%, mają niższą masę urodzeniową, mniejszy obwód główki i długość ciała, posiadają niższe IQ, a w późniejszym czasie mają również problemy z drogami oddechowymi oraz chorują na astmę. Dlatego właśnie tak ważne jest unikanie smogu w okresie ciąży. Ale jak tego dokonać?

Zostań w domu

Najlepszym sposobem na uniknięcie smogu jest kontrolowanie stanu powietrza i nie wychodzenie z domu gdy normy zostaną przekroczone. Zarówno w Internecie jak i telewizji, zwłaszcza w okresie grzewczym, łatwo znaleźć miejsca, w których podane są obecne pomiary jakości powietrza dla danego regionu. Coraz liczniejsze aplikacje na telefon, alarmujące o przekroczeniu norm jakościowych, jeszcze bardziej ułatwiają nam kontrolę powietrza, a dzięki temu również naszego zdrowia.

Załóż maskę

Co jednak, jeśli w czasie smogu musimy wyjść w domu? W takich przypadkach pomocą służą maski antysmogowe. Jeszcze kilka lat temu ludzie noszący takie maski postrzegani byli jako ekscentrycy, a mijani na ulicy budzili zainteresowanie i zdziwienie. Na szczęście te czasy już minęły i dziś maski na stałe wpisały się w (nie tylko zimowy) krajobraz wielu polskich metropolii. Świadomość własnego zdrowia i niebezpieczeństwa płynącego ze smogu wzrasta z każdym rokiem, a co za tym idzie — na rynku pojawia się coraz więcej rodzajów masek. Wybór tego akcesorium w głównej mierze zależy od naszych potrzeb, preferencji oraz zasobności portfela. Kobiety w ciąży do wyboru mają maski jednorazowe, które wyrzucić należy zaraz po znalezieniu się w zabezpieczonym przed smogiem miejscu, lub wielorazowe maski ochronne, które wymagają jedynie wymiany zużytego filtru. W takich maskach stosuje się najczęściej filtry węglowe (zatrzymujące minimum 99,9% pyłów o wielkości 0,1 mikrometra, czyli m.in. cząstki PM10 i PM2,5 oraz bakterie i wirusy chorobotwórcze) lub filtry HEPA (zatrzymujące minimum 97% cząstek o wielkości 0,1 mikrometra, wykazując przy tym wyższy stopień przepuszczalności powietrza, niż filtr węglowy — użytkownikowi łatwiej w takiej masce oddychać). Naszym naturalnym filtrem jest nos, dlatego jeśli nie decydujemy się na zakup maski antysmogowej starajmy się, zwłaszcza na dworze, oddychać właśnie przez nos.

Stosuj dietę

Będąc narażonym na działanie zanieczyszczonego powietrza warto wzbogacić dietę o produkty bogate w witaminę C i E oraz selen. Należą do nich między innymi: czerwona kapusta, buraki, czerwona cebula, szpinak, kiełki, awokado, natka pietruszki, brokuły, czosnek, chrzan, orzechy, maliny, jeżyny, czarne jagody, borówki, aronia, czerwone winogrona, ryby, kasza jaglana i gryczana oraz oleje roślinne (np. z czarnuszki lub lniany). Witaminy te można również dostarczać w postaci suplementów diety. Kobiety ciężarne jednak przed zastosowaniem suplementu powinny skonsultować się z lekarzem.

Uprawiaj rośliny

Niestety drobne cząsteczki smogu przedostają się również w niedużych ilościach do naszych domów. Na szczęście są i na to sposoby. Jeden z nich proponuje NASA (National Aeronautics and Space Administration). W 1989 roku agencja przeprowadziła badanie, mające na celu wyłonienie roślin skutecznie oczyszczających powietrze z m.in. benzenu, amoniaku, ksylenów, trichloroetylenu i aldehydu mrówkowego. Badanie to wykazało 18 roślin, które warto hodować jeśli chcemy zadbać o jakość powietrza w naszych mieszkaniach. Zalicza się do nich: chryzantemę wielkokwiatową, dracenę odwróconą, skrzydłokwiat, bluszcz pospolity, sansewerię gwinejską, rapis wyniosły, gerberę Jamesona, dracenę wonną, dypsis lutescens, figowca Benjamina, rafidoforę złotą, anturium Andrego, liriope szafirkowatą, daktylowca niskiego, nefrolepis wyniosłego, nephrolepis obliterata, zielistkę Sternberga oraz alaonemę.

Oczyszczaj powietrze

Roślinne oczyszczanie powietrza w domu warto wspomagać specjalnymi oczyszczaczami powietrza z filtrami węglowymi bądź HEPA. Są to urządzenia działające podobnie do masek jednak umożliwiające swobodne oddychanie oczyszczonym powietrzem w całym pomieszczeniu bądź domu (w zależności od wydajności urządzenia). Takie rozwiązania zalecane są szczególnie dla małych dzieci i alergików, ale skorzystają z nich również kobiety w ciąży i ich maluchy. Warto pamiętać również aby w okresie podwyższonego ryzyka smogiem nie wietrzyć pomieszczeń — zmniejszy to ilość niebezpiecznych substancji przedostających się do domu.

Zapobiegaj

Idealnym jednak sposobem na walkę ze smogiem jest zapobieganie mu. Jeśli tylko masz taką możliwości zrezygnuj z samochodu wybierając komunikację miejską — mniejsza ilość pojazdów na naszych ulicach równa się mniejszej ilości spalin przedostających się do powietrza i zanieczyszczającej go. W okresie zimowym zaś zwracaj uwagę w jaki sposób ogrzewasz swój dom. Niektóre rodzaje paliw grzewczych zanieczyszczają środowisko bardziej niż inne. Zabronione jest na przykład ogrzewanie domów za pomocą palenia śmieci oraz paliw nieprzeznaczonych do opału — takie przypadki karane są wysokimi mandatami. Warto również rozglądać się wokół siebie — jeśli masz podejrzenie, że sąsiad zatruwa powietrze paląc np. śmieciami masz prawo zgłosić to straży miejskiej, która zaś ma obowiązek przeprowadzić kontrolę i ukarać truciciela.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Majówkowa Wyprzedaż Rabaty do -60%!