×
Czas na odpieluchowanie!

Wielu młodych rodziców z utęsknieniem wypatruje dnia, w którym ich pociecha oduczy się korzystania z pieluch. Niekiedy również otoczenie może wywiera na to presję. Czy warto jej ulegać? Kiedy dziecko jest gotowe by pożegnać pieluchy jednorazowe oraz jak szybko i bezstresowo przejść przez ten okres rozwoju dziecka? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Idealny moment na przejście od korzystania z pieluszek do nocniczka czy toalety jest sprawą bardzo indywidualną. W gruncie rzeczy na odpieluchowanie gotowe musi być zarówno dziecko jak i jego opiekunowie. Prawdą jest również, że gdy maluch jest już rzeczywiście na to gotowy, nasze zadanie jest bardzo proste, a sam proces odpieluchowania przebiegnie szybko i naturalnie. Ponadto w przypadku większości zdrowych dzieci nie trudno zauważyć pierwsze sygnały “wyrastania z pieluch”. Umiejętność samodzielnego korzystania z nocniczka to naturalny proces, którego zazwyczaj nie ma potrzeby specjalnie uczyć dziecka — wystarczy stworzyć mu odpowiednie warunki do przejścia przez ten etap rozwojowy.

Aby odpieluchowanie przebiegło gładko dziecko musi być do niego gotowe pod trzema względami: fizycznym, poznawczym i emocjonalnym. Fizycznie dziecko powinno mieć odpowiednią pojemność pęcherza i odbytnicy by móc realnie zrezygnować z pieluch. Wystarczające rozwinięcie mięśni kontrolujących wydalanie przez te dwa organy, dziecko osiąga pomiędzy 2 a 4 rokiem życia (jest to jednak sprawa bardzo indywidualna i nie ma na to niestety reguły). Poznawcza gotowość do samodzielnego korzystania z toalety charakteryzuje się świadomością dziecka swojej fizjologii, inaczej mówiąc — świadomość, że wydalanie jest naturalną i zdrową funkcją ciała każdego człowieka. Emocjonalną gotowością jest akceptacja zmiany jaką jest “pożegnanie się” z pieluszką i pewnymi znanymi nawykami.

Najlepszym sposobem na zauważenie gotowości dziecka na odpieluchowanie jest rozmowa o pieluchach czy toalecie. Dobrym sposobem może być również pokazanie dziecku jak samemu korzysta się z toalety — dzieci najszybciej uczą się poprzez naśladownictwo starszych — rodziców czy też rodzeństwa. Również oswajanie z obecnością nocnika lub nakładki na toalecie może okazać się doskonałym sposobem na naturalną rezygnację z pieluch (ważne jednak by nie zmuszać dziecka do siadania na nocniku gdy nie ma na to jeszcze ochoty — może to bowiem wydłużyć proces i wywołać niechęć do samodzielnego korzystania z toalety). Wielu rodziców wspomaga się również literaturą dziecięcą, poświęconą temu tematowi. Obecnie na rynku znaleźć można wiele pozycji, które w zabawny i merytoryczny sposób zapoznają dziecko z koncepcją samodzielnego korzystania z nocnika i toalety. Książeczki pozwalają dziecku na zapoznanie się z tematem oraz pokazanie gotowości. Zarówno rozmowy jak i literatura pomogą dziecku również w omunikowaniu swoich potrzeb poza domem co z pewnością przyda się maluchom uczęszczającym do żłobków czy przedszkoli.

W procesie odpieluchowania przydać może się kilka gadżetów, takich jak: nocnik w zachęcającym dziecko kolorze lub wzorze, lekka i stabilna nakładka na sedes (najlepiej taka, którą dziecko będzie mogło samodzielnie zakładać i zdejmować — w okresie naturalnego odpieluchowania warto pamiętać, że wiele dzieci pomimo zachęt do korzystania z nocnika woli pominąć ten etap chcąc od razu korzystać z toalety tak jak mama, tata i starsze rodzeństwo.), podest ułatwiający korzystanie z toalety, wygodne majtki treningowe, nocniki jednorazowe na dwór, nocnik turystyczny, wodoodporny ochraniacz na materac do łóżeczka (również na fotelik samochodowy w podróży). Ubranka w okresie przejścia od pieluch do nocnika powinny być łatwe do zdejmowania i zakładania — najlepiej bez zatrzasków i guzików, co ułatwi szybkie i bezstresowe przebranie dziecka w razie “małej wpadki”.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Majówkowa Wyprzedaż Rabaty do -60%!