×
Zielona kupka u niemowlaka – co warto wiedzieć

Niektóre pytania w kwestii opieki nad malutkim dzieckiem bywają krępujące, na szczęście na naszym blogu dzielimy się informacjami na każdy dziecięcy temat. Jeśli właśnie zastanawiasz się, co oznacza zielona kupka u niemowlaka, ale wstydzisz się zapytać, koniecznie przeczytaj naszego bloga. Wyjaśniamy w nim, skąd się bierze nietypowy kolor stolca i co może on oznaczać.

Zielony kał – przyczyny

Zielonkawa kupka niemowlaka to coś, czego raczej żaden młody rodzic się nie spodziewał. Nic więc dziwnego, że budzi ona niepokój. Na wstępie chcemy Cię uspokoić – zielona kupka u niemowlaka karmionego piersią lub mlekiem modyfikowanym to zwykle nic groźnego. Możesz zobaczyć ja zarówno u noworodka, jak i niemowlaka. Poniżej wyjaśniany, co oznacza taka barwa stolca.

Zielonkawa kupka u noworodka – smółka

Kolory kup niemowlaka różnią się między sobą w zależności od wieku dziecka. Pierwszy stolec niemowlaka to tzw. smółka. Jest to zielonkawa, a czasem wręcz czarna kupka o dużej gęstości i lepkości. Składa się ona z różnych substancji: wód płodowych, enzymów trawiennych, złuszczonych fragmentów błony śluzowej przewodu pokarmowego, żółci, cholesterolu. Poszczególne składniki smółki zaczynają gromadzić się w jelitach płodu już w 4.-5. miesiącu życia płodowego. 

Ciemnozielona kupka u niemowlaka powstaje na skutek przeprowadzanej przez bakterie beztlenowej przemiany żółci. Wydalenie smółki świadczy o drożności jelit i prawidłowej pracy układu pokarmowego. Jeśli smółka nie pojawi się, lekarz zleca wykonanie dodatkowych badań, które mogą wskazać przyczynę takie stanu rzeczy. Smółka zanika około 4. dnia życia dziecka, gdy jelita całkowicie oczyszczą się z pozostałości po przetrawionych wodach płodowych.

Zielonkawa kupka u noworodka – stolec przejściowy

Kolory kup niemowlaka zmieniają się wraz z upływem czasu. Gdy dziecko zaczyna jeść mleko matki bądź mleko modyfikowane, pojawiają się tzw. stolce przejściowe. Ciemnozielona kupka u niemowlaka może sporadycznie zawierać śladowe ilości śluzu i grudki niestrawionego pokarmu. Oznacza to, że zielona kupka ze śluzem u niemowlaka karmionego piersią nie jest niczym niepokojącym. Przejściowe stolce mogą też być zabarwione na kolor brunatno-zielony, zielono-żółty i żółty. Stolec przejściowy ma kwaśny zapach, który wynika z fermentacji laktozy w jelicie grubym niemowlęcia. Zielony kolor stolca jest zjawiskiem przejściowym. Typowy, brązowy kolor kupki u dziecka pojawia się zazwyczaj po 1. roku życia.

Zielonkawa kupka u noworodka i niemowlaka – kiedy jeszcze może się pojawić?

Zielona kupka u niemowlaka może pojawić się:

  • jako objaw kolki niemowlęcej – towarzyszy jej wydalanie gazów jelitowych,
  • w czasie ząbkowania – można wtedy zaobserwować nieco większe ilości śluzu w kale,
  • gdy maluch przez dłuższy czas nie został przewinięty – stolec pod wpływem powietrza utlenia się i zmienia zabarwienie na zielone.
  • gdy pasaż jelitowy jest bardzo szybki,
  • po podaniu dziecku leku przeciwgorączkowego.

Zielona kupka u niemowlaka a rodzaj karmienia

U dzieci karmionych mlekiem kobiecym przyczyną zielonego stolca może być spożycie dużych ilości zielonych warzyw (np. szpinaku, brokułów, jarmużu) przez matkę karmiącą piersią. Innym produktem wpływającym na zabarwienie stolca są herbatki laktacyjne. Po ich odstawieniu kolor stolca wraca do normy. Pamiętaj, że gdy karmi się piersią, niewskazane jest stosowanie ziół na własną rękę. Zanim wprowadzisz je do diety, zapytaj lekarza czy w Twoim przypadku nie ma ku temu przeciwwskazań.

Przyczyną zielonej kupki u dziecka karmionego mlekiem matki jest nieprawidłowa technika karmienia. Przystawianie dziecka tylko do jednej piersi niekiedy prowadzi do przeciążenia laktozą. Wynika to z faktu, iż najwięcej laktozy znajduje się w mleku pierwszej fazy, czyli tym, które dziecko pije na samym początku. Karmiąc maluszka trzeba zadbać o to, by opróżnił on całą pierś z mleka i dopiero potem przystawić go do drugiej piersi.

Zielona kupka u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym jest skutkiem fortyfikowania mieszanek mlecznych żelazem. Ponadto objaw ten występuje, jeśli dziecko karmione jest mieszankami ze zhydrolizowanym białkiem (mieszanki typu HA). Takie mleko jest szybciej trawione, a za zielone zabarwienie stolca odpowiada biliwerdyna, czyli utleniona postać bilirubiny.

Nietypowe zabarwienie stolca bywa spowodowane alergią na dany składnik diety mamy. Po 6. miesiącu życia, gdy dziecko otrzymuje już pokarmy uzupełniające, zielona kupka zdarza się po zjedzeniu warzyw bogatych w chlorofil, a więc wspomnianych już brokułów i szpinaku, ale też natki pietruszki czy zielonej papryki.

Kiedy zielona kupka u niemowlaka powinna Cię zaniepokoić?

Jeśli zielona kupka towarzyszy dziecku przez dłuższy czas, a przy tym występują inne niepokojące symptomy, konieczna jest wizyta u lekarza. Niekiedy zabarwiony na zielono stolec pojawia się przy:

  • żółtaczce,
  • infekcji wirusowej lub bakteryjnej,
  • zatruciach pokarmowych,
  • zbyt wysokiemu poziomowi żelaza.

Wskazaniem do niezwłocznej porady lekarskiej jest krew w kale oraz większe ilości śluzu. Takich objawów nie można lekceważyć, a w szczególności, jeśli dziecko ma gorączkę, często płacze i cierpi na brak apetytu. Nie bagatelizuj sytuacji, gdy stolec zmieni barwę na białą (może to wskazywać na problem z wątrobą) lub czarną (może to być oznaka krwawienia z przewodu pokarmowego).

Podsumowując, kolory kup niemowlaka mają swoje medyczne wyjaśnienie. Zielona kupka u niemowlaka to częste zjawisko fizjologiczne, które zazwyczaj nie budzi niepokoju, lecz dobrze jest zachować czujność i obserwować dziecko. W razie pojawienia się dodatkowych objawów chorobowych koniecznie zasięgnij porady lekarskiej.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Promocje z Okazji Dnia Dziecka! Rabaty do -60%