×
Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Nauka chodzenia dziecka to jeden z tych momentów, na który czeka wielu rodziców. Pierwsze kroki malucha zapadają na długo w pamięć i budzą prawdziwą radość mamy i taty. Kiedy dziecko zaczyna chodzić, pojawiają się nowe możliwości zabawy i eksploracji otoczenia. Jeśli zastanawiasz się, kiedy nastąpi ten etap w rozwoju twojego smyka, odpowiedź znajdziesz poniżej. W artykule wyjaśniamy, kiedy dziecko wstaje i jak przebiega nauka chodzenia.

Kiedy dziecko zaczyna wstawać?

Przez pierwsze miesiące życia dziecko stopniowo przygotowuje się do przyjęcia pozycji pionowej. Wszelkiego rodzaju czynności, takie jak przewracanie się z boku na bok, pełzanie i raczkowanie oraz siadanie ćwiczą mięśnie dziecka, dzięki czemu po określonym czasie jest ono w stanie wstać, a następnie stawiać pierwsze kroki. W 3-4 miesiącu życia niemowlę zaczyna podnosić się z pozycji leżącej na plecach i tym samym wzmacniia swoją szyję i tułów.

Niemowlęta zaczynają raczkować już około 6 miesiąca życia. Ta czynność może trwać nawet do 12 miesiąca życia. W tym czasie plecy stają się na tyle silne, że mogą utrzymać ciężar reszty ciała. Pierwsze wstawanie dziecka ma miejsce około 9 miesiąca życia. Najpierw dziecko przechodzi do klęku, a potem stara się unieść w górę. Maluch ćwiczy tę nową umiejętność podpierając się o meble. Gdy dojdzie już do pionizacji, pierwszy chód odbywa się bokiem, wzdłuż szafek, kanapy czy krzesła, dopiero potem dziecko uczy się chodzić przed siebie.

Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Niektóre dzieci są gotowe stawiać pierwsze kroki trzymane za rączki około 11 miesiąca życia. Oczywiście takie „chodzenie” jest bardzo niepewne i nie można nazwać go samodzielnym. 12-miesięczne dziecko już znacznie lepiej chodzi, gdy zostanie podtrzymane przez rodziców. Na tym etapie rozwoju niemowlak może już potrafić zrobić kilka kroków bez pomocy rodzica. Dziecko chodzi na sztywnych nogach, trzyma je szeroko rozstawione.

Pamiętaj o tym, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. Nie ma co porównywać umiejętności, które w tym samym wieku osiągnęły inne dzieci z otoczenia. Nie powinnaś zamartwiać się, jeśli twój maluch jeszcze nie chodzi, ale wciąż znajduje się w normach czasowych, w których może nabyć tę umiejętność. To, czy dziecko będzie podejmowało próby chodzenia w 10, czy 11 czy 15 miesiącu życia zależy m.in. od jego temperamentu. Niemowlęta, które są bardziej nieufne w nowych sytuacjach i nie czują się w nich komfortowo, zaczną się uczyć chodzić później niż śmielsze od nich dzieci.

Nauka chodzenia dziecka – etapy

Zdolność do chodzenia to jeden z kamieni milowych w rozwoju dziecka. Choć wydaje się, że nie ma nic prostszego od chodzenia, dla małego dziecka jest to czynność, która początkowo sprawia wiele trudności. Aby ją przyswoić, maluch musi nabyć wiele umiejętności, w tym odpowiednią koordynację, wstawanie oraz zdolność do przenoszenia ciężaru ciała z jednej nogi na drugą. Stopniowo budowana jest siła mięśniowa niezbędna do tego, by móc utrzymać pionową postawę ciała, natomiast koordynacja i równowaga są kluczowe do przyjęcia pozycji stojącej, chodzenia, a następnie biegania. Pierwsze kroki dziecka wydają się dosyć niezdarne i nieskoordynowane, ale bez obaw, to normalne!

Co możesz zrobić, aby wspomóc chodzenie dziecka?

Zapewne zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby Twoje dziecko sprawniej nauczyło się chodzić. Najważniejsze jest zapewnienie smykowi dogodnych i bezpiecznych warunków do rozwoju. Poniżej znajdziesz też wskazówki, co zrobić, kiedy dziecko zaczyna chodzić:

  • Baw się razem z pociechą. Wspólne spędzanie czasu zachęci malucha do poznawania otoczenia i rozwijania wielu umiejętności.
  • Chwal dziecko za każdym razem, gdy zrobi coś dobrze.
  • Zachęcaj dziecko do poruszania się i wzmacniania mięśni. Poproś dziecko, by do Ciebie przychodziło: na początku stań w niewielkiej odległości od dziecka, później możesz zwiększać dystans.
  • W domu nie zakładaj dziecku butów, ponieważ chodzenie boso sprzyja prawidłowemu rozwojowi stóp. Podłoga musi być rzecz jasna czysta i pozbawiona wszelkich ostrych elementów. Na zewnątrz buty są oczywiście zalecane wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko skaleczenia.
  • Wspomagaj rozwój dziecka zabawkami przeznaczonymi do tego celu. Pchacze i jeździki zostały zaprojektowane z myślą o tym etapie w rozwoju niemowląt, kiedy dzieci zaczynają chodzić, a dokładniej kiedy potrafią już samodzielnie przemieszczać się do przodu. Dzieci mogą w ten sposób ćwiczyć mięśnie nóg i stawać się bardziej pewnymi siebie. Przy zakupie zabawki trzeba zwrócić uwagę, czy jej kółka nie poruszają się zbyt szybko, aby pchacz nie uciekał dziecku i nie spowodował przewrócenia się.

Kiedy dzieci zaczynają chodzić ważne jest zabezpieczenie przestrzeni w domu, która może być niebezpieczna. Przede wszystkim powinnaś wyznaczyć miejsce, w którym dziecko może przebywać i bawić się. Pozostałe pokoje możesz zagrodzić barierkami ochronnymi. Przydadzą się też blokady na drzwi szafek i szuflad.

Kiedy się niepokoić gdy dziecko nie chodzi?

To, kiedy dzieci zaczynają chodzić zależy od wielu czynników. Przykładowo dzieci urodzone przedwcześnie lub z niską masą urodzeniową mają zazwyczaj opóźniony rozwój motoryczny i potrzebują nieco więcej czasu, by „nadrobić” umiejętności zdobywane przez inne dzieci w ich wieku. Istnieją jednak pewne ramy czasowe, w których określa się, co niemowlę powinno już umieć. Kiedy dzieci zaczynają chodzić do 16- 18 miesiąca życia, stwierdza się, że ich rozwój nadal jest prawidłowy.

Półtoraroczne dziecko nie podejmujące prób chodzenia wymaga konsultacji z pediatrą,a następnie ortopedą. Przyczyn opóźnionego chodzenia może być kilka, m.in. dysplazja stawu biodrowego, krzywica czy dystrofia mięśniowa. Symptomami, które powinny wzbudzić niepokój rodzica są zaburzenia chodu, w tym np. chodzenie na palcach czy częste przewracanie się. Być może konieczna będzie rehabilitacja lub podjęcie innej interwencji medycznej – wszystko zależy od tego, jaka padnie diagnoza.

Podsumowując, czas, w którym dziecko powinno nauczyć się chodzić jest szeroki, ponieważ nauka chodzenia wymaga nabycia wielu umiejętności. Daj swojemu maluchowi przestrzeń do samodzielnego okrywania nowych możliwości i staraj się nie wywierać na nim presji szybkiego uczenia się wstawania i chodzenia. Zachęcaj dziecko do aktywności i zabawy, a jeśli masz wątpliwości co do rozwoju niemowlaka, nie wahaj się skontaktować z lekarzem.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

ORLEN PACZKA teraz TYLKO za 2,99 od 0zł!