×
Trądzik niemowlęcy - czym jest i jak sobie radzić?

Na pewno spotkałaś się ze stwierdzeniem “skóra jak u niemowlaka”, którym zwykło określać się gładką, rumianą cerę o idealnym wyglądzie. Niech jednak nie zmyli cię to określenie - u malutkich dzieci również pojawiają się różne zmiany zapalne skóry. Jedną z nich jest trądzik u noworodka lub niemowlaka, który charakteryzuje się występowaniem krostek i guzków oraz zaczerwienieniem skóry. Czy trądzik niemowlęcy jest niebezpieczny i jak go zwalczyć? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Trądzik niemowlęcy - przyczyny

Trądzik pospolity to powszechna choroba dermatologiczna, która występuje zarówno u dorosłych, jak i dzieci. U najmłodszych rozpoznaje się trądzik noworodkowy (acne neonatorium) bądź trądzik niemowlęcy (łac. acne infantum). O trądziku noworodkowym mówi się, gdy objawy pojawią się w pierwszych tygodniach po porodzie. Najczęściej ma to miejsce w 3. tygodniu życia dziecka. Choroba zwykle ustępuje ok. 6. tygodnia życia. Szacuje się, że trądzik noworodkowy dotyka ok. 20% dzieci. Trądzik niemowlęcy rozpoznaje się przede wszystkim u ok. 3-miesięcznych niemowlaków; zmiany skórne utrzymują się zwykle do ok. 1. roku życia.

Za główną przyczynę trądziku noworodkowego uznaje się stymulację gruczołów łojowych niemowlęcia poprzez hormony matki dostarczane płodowi oraz androgeny wytwarzane przez noworodka. Inne czynniki odpowiedzialne za rozwój trądziku to: wzrost aktywności gruczołów nadnerczowych niemowlęcia oraz wysoka wrażliwość gruczołów łojowych na androgeny. Z kolei trądzik u niemowlaka spowodowany jest czynnikami genetycznymi oraz zaburzeniami hormonalnymi.

Jak objawia się trądzik u niemowlaka?

Trądzik u noworodka objawia się pod postacią guzków i cyst zapalnych. Są to niewielkie, rumieniowe grudki i grudko-krosty, a także pojedyncze zaskórniki zamknięte i otwarte. Zmiany skórne zlokalizowane są na twarzy, a ich największe nasilenie obserwuje się na czole i policzkach, rzadziej szyi, owłosionej skórze głowy czy klatce piersiowej. Skóra staje się szorstka w dotyku. Symptomy trądziku u niemowlaka przypominają typowe objawy trądziku pospolitego, ale grudki, krosty i inne zmiany skórne zlokalizowane są głównie na policzkach. Na trądzik niemowlęcy znacznie częściej chorują chłopcy niż dziewczynki. W porównaniu do trądziku noworodkowego, trądzik niemowlęcy występuje rzadziej, ale ma cięższy przebieg i stwarza wyższe ryzyko powstawania blizn.

Trądzik u niemowlaka – kiedy udać się do lekarza?

Zauważyłaś, że na skórze Twojego dziecka pojawiły się krostki, zaczerwienienie lub rumień? Zmiany skórne mogą wynikać z wielu chorób i nie sposób bez wykonanych badań określić, co jest ich przyczyną. Przykładowo grudki krostki i wypryski to objawy skazy białkowej, ale też atopowego zapalenia skóry. Udaj się z maluchem do pediatry, który zbada dziecko, zleci wykonanie odpowiednich badań i/lub skieruje Was do dermatologa.

Trądzik u noworodka i niemowlaka – diagnostyka

Jak rozpoznaje się trądzik u niemowlaka? W diagnostyce trądziku niemowlęcego wykonuje się badanie mykologiczne na obecność drożdżaków Malassezia ssp. Niekiedy choroba może mieć też związek ze stosowanymi przez matkę lekami, takimi jak glikokortykosteroidy czy lit, dlatego lekarz przeprowadzający badanie pyta w wywiadzie o stosowane leczenie farmakologiczne. Podczas rozpoznania ważne jest również wykluczenie zapalenia mieszków włosowych, krostkowicy głowy noworodków, zakażeń bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych, potówki zwykłej, prosaków czy przerostu gruczołów łojowych.

Jak leczyć trądzik u niemowlaka?

W przypadku trądziku u noworodka choroba ma łagodny przebieg i ustępuje samoistnie, dlatego zazwyczaj nie ma konieczności podejmowania działań terapeutycznych. Z kolei leczenie trądziku niemowlęcego opiera się na stosowaniu odpowiedniej farmakoterapii. Lekarz może zalecić stosowanie preparatu z:

  • erytromycyną lub klindamycyną - leki o działaniu antybakteryjnym i immunomodulującym;
  • 20% kwasem azelainowym – wykazuje właściwości komedolityczne (przeciwzaskórnikowe), przeciwłojotokowe, przeciwbakteryjne;
  • nadtlenkiem benzoilu - działa odkażająco i redukuje wydzielanie sebum;
  • tlenkiem cynku - działa wysuszająco i przeciwzapalnie;
  • retinoidami - działają komedolitycznie, keratolitycznie, przeciwzapalnie i sebostatycznie;
  • izotretynoiną - stosowana w przypadku nasilonego, nawracającego trądziku u dzieci między 4. a 14. miesiącem życia.

Skóra niemowlaka różni się od skóry osób dorosłych: jest cieńsza, delikatniejsza i bardziej wrażliwa, wymaga więc odpowiedniej troski. Jeśli u Twojego maluszka został rozpoznany trądzik niemowlęcy, pamiętaj o właściwej pielęgnacji bobasa. Stosuj delikatne środki nawilżające i kosmetyki o neutralnym pH. Po umyciu skórę twarzy delikatnie osuszaj, ale nigdy nie pocieraj, ponieważ możesz ją podrażnić. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych nie używaj kremów zawierających lipidy i olejki, które mogą zatykać pory. Zadbaj też o to, by nie przegrzewać malucha – zawsze ubieraj go odpowiednio do warunków pogodowych. Wybieraj ubrania wykonane z naturalnych materiałów, ponieważ sztuczne tkaniny mogą nasilać trądzik u noworodka i sprzyjać poceniu się. Pamiętaj, że piorąc ubranka wybierz dedykowane proszki do prania dla niemowląt, które są przetestowanym i bezpiecznym produktem.

Trądzik to stosunkowo częsta dermatoza wieku niemowlęcego, dlatego warto wiedzieć, dlaczego pojawia się on u małych dzieci i na czym polega jego leczenie. Jeśli skóra Twojego malucha pokryje się krostkami, nie lekceważ tego symptomu i skorzystaj z porady lekarskiej. Śledź naszego bloga, a opieka nad maluszkiem stanie się bardziej świadoma.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Majówkowa Wyprzedaż Rabaty do -60%!