×
Potówki u noworodka – co warto wiedzieć

Czym są potówki u noworodka?

Potówki u noworodka to zmiany skórne o charakterze wyprysków. Przyczyną ich powstawania jest zablokowanie gruczołów i kanałów potowych. Dzieje się tak przede wszystkim, gdy panuje duża wilgotność przy wysokiej temperaturze otoczenia. Najczęściej taki stan ma miejsce podczas przegrzewania organizmu. Jeśli dziecko jest zbyt grubo ubrane w stosunku do panujących w pomieszczeniu warunków, zaczyna się nadmiernie pocić.

Wyróżnia się trzy typy potówek:

  • potówki proste – to z nimi rodzice będą mieć najczęściej do czynienia. Możesz poznać je po niewielkich krostkach lub pęcherzykach wypełnionych płynem. Mają one biały kolor, są niewielkie, o średnicy 1-2 mm i mogą pękać, uwalniając zawartą w nich treść. Przyczyną potówek prostych jest zablokowanie gruczołów potowych znajdujących się w zewnętrznych warstwach skóry.
  • potówki czerwone – to ok. 2 mm pęcherzyki o czerwonej barwie. Potówki te mają charakter zapalny, bywają wypełnione ropą i powodują świąd. Ich pojawienie się wynika z zablokowania gruczołów potowych umiejscowionych w głębszych warstwach skóry.
  • potówki głębokie – jak sama nazwa wskazuje, potówki głębokie dotyczą zablokowania gruczołów w głębokich warstwach skóry, tj. w skórze właściwej. Grudki są nieco większe i twardsze, osiągają do 3 mm.

Choć potówka może występować także u dorosłych, to dzieci są bardziej narażone na tę dolegliwość. Wynika to z faktu, że przewody potowe u niemowląt nie są jeszcze całkowicie wykształcone i mogą pracować jeszcze nieprawidłowo.

Jak wyglądają potówki u noworodka?

Jak już wspomnieliśmy, potówki to małe zmiany o średnicy główki od szpilki. Główne lokalizacje zmian skórnych to:

  • potówki na brzuchu u niemowlaka,
  • potówki na twarzy niemowlaka,
  • potówki na szyi niemowlaka,
  • potówki u niemowlaka na głowie,
  • potówki na plecach,
  • potówki na pośladkach,
  • potówki w zgięciach łokciowych.

Jak widzisz, potówki mogą być umiejscowione w różnych obszarach skóry. Wysypka często występuje z tyłu głowy niemowlaka i na plecach, ponieważ dziecko wiele czasu spędza, leżąc na plecach. Kaszkowate krostki obserwuje się ponadto w zagięciach skóry, a więc w pachwinach, pod pachami, pomiędzy pośladkami czy w zgięciach łokciowych. Powód jest prosty – w tych miejscach skóra łatwiej się poci. Z kolei potówki na twarzy niemowlaka powstają podczas karmienia dziecka piersią. Maluch przyciska twarz do skóry mamy, co blokuje uwalnianie tworzącego się potu. Innym typowym umiejscowieniem krostek jest skóra pod pieluszką.

Jak leczyć potówki u niemowlaka?

Rodzice często uznają potówki za trądzik niemowlęcy czy wyprysk atopowy. Schorzenia wyglądają podobnie, więc w razie wątpliwości warto udać się do lekarza, który postawi właściwą diagnozę. Potówki to z reguły niegroźne zmiany, które mają łagodny przebieg. Jak je wyeliminować? Najważniejszą kwestią jest znalezienie przyczyny występujących dolegliwości. W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się kwestii ubioru dziecka. Być może w dobrej wierze zakładasz maluszkowi dużo warstw ubranek z obawy, że będzie on marzł? Wprowadź zasadę, zgodnie z którą dziecko powinno mieć na sobie jedną warstwę ubrań więcej niż rodzic, oczywiście odpowiednio dobranych do panującej temperatury.

Inne pomocne działania to wietrzenie pomieszczeń oraz zmiana odzieży dziecięcej, jeśli jest ona wykonana ze sztucznych tkanin. Kolejnym krokiem jest przyjrzenie się używanym kosmetykom. Koniecznie wybieraj te preparaty, które przeznaczone są do delikatnej i wrażliwej skóry dziecięcej i nie zapychają gruczołów potowych. Zrezygnuj przede wszystkim z używania oliwek. Często zmieniaj dziecku pieluszki i stosuj preparaty na odparzenia pupy. Po kąpielach dokładnie osuszaj skórę dziecka, w szczególności pomiędzy fałdami skórnymi.

Gdy wprowadzone zmiany nie dają żadnego efektu, utrzymującą się wysypkę należy skonsultować z dermatologiem. Potówki na twarzy niemowlaka mogą bowiem okazać się zupełnie czymś innym. Dzieci w wieku niemowlęcym cierpią na różne dolegliwości skórne, a samodzielne diagnozowanie ich nie jest dobrym pomysłem. Potówki u niemowlaka same w sobie nie są groźne, ale nie można też ich lekceważyć, gdyż mogą ulec nadkażeniu i prowadzić do infekcji. Pozostań czujna i w razie potrzeby zasięgnij porady medycznej.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

ORLEN PACZKA teraz TYLKO za 2,99 od 0zł!