×
Ciemieniucha u niemowlaka

Ciemieniucha u niemowlaka to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości wieku dziecięcego. Pojawienie się u maluszka żółtawych, łuszczących się płatów skóry słusznie może wzbudzić Twój niepokój, ale czy ciemieniucha u noworodka jest groźna? Skąd się ona bierze się i jak jej zaradzić? W dzisiejszym tekście objaśniamy, jak wygląda ciemieniucha, w jakim wieku najczęściej występuje i jakie są sposoby na ciemieniuchę. Koniecznie sprawdź!

Ciemieniucha u dziecka – co to takiego?

Ciemieniucha, czyli tzw. czepiec kołyskowy, to łagodna postać łojotokowego zapalenia skóry. Przede wszystkim dotyka ona małe dzieci, najczęściej między 3. a 5. miesiącem życia. Rzadszym zjawiskiem jest ciemieniucha u starszych dzieci – przypadłość ta może dotyczyć kilkulatków, dzieci w wieku przedszkolnym, a czasem także… nastolatków. W przypadku niemowląt i małych dzieci ciemieniucha jest wynikiem niedojrzałości gruczołów łojowych, zaś ciemieniucha u starszych dzieci i nastolatków jest skutkiem nadmiernej aktywności gruczołów łojowych.

Z jakiego powodu pojawia się ciemieniucha u niemowlaka? Przyczyny ciemieniuchy nie zostały do końca poznane. Do jej rozwoju przyczyniają się hormony matki przenikające do organizmu dziecka przez łożysko. Występowanie łojotokowego zapalenia skóry związane jest też z zakażeniami drożdżakami z rodzaju Malassezia. Nawracająca ciemieniucha może z kolei wskazywać na alergie, infekcje skórne lub używanie uczulających kosmetyków.

Ciemieniucha – jak wygląda?

Ciemieniucha to rumieniowo-złuszczające zmiany skórne, które początkowo mają postać białego nalotu, a następnie przekształcają się w żółtawe łuski. Z czasem łuski robią się grubsze i odpadają, a ich miejsce zajmują nowe łuski. Łuszczące się płatki najczęściej występują na owłosionej skórze głowy, w okolicy ciemiączka. Ponadto ciemieniucha może być zlokalizowana w środkowej części twarzy, na brwiach, nosie, szyi, powiekach, za uszami czy w pachwinach.

Ciemieniucha u dziecka może mieć różny stopień nasilenia. Niekiedy ograniczona się jedynie do jednego miejsca na twarzy, a czasem występuje jednocześnie w wielu obszarach ciała. U niektórych maluchów łuszczące się płatki zlewają się w jednolitą skorupę, a skóra może być zaczerwieniona. Objawy ciemieniuchy u niemowlaka dość szybko nasilają się.

Czy ciemieniucha u noworodka jest niebezpieczna?

Jeśli u Twojego dziecka pojawi się ciemieniucha, nie musisz wpadać w panikę. Nie jest to groźna choroba, a sam maluch nie odczuwa żadnych dolegliwości – ciemiączka nie boli ani nie swędzi. U większości dzieci występuje łagodna ciemieniucha, która nie wymaga szczególnych interwencji ze strony rodziców. Praca gruczołów łojowych normalizuje się zazwyczaj około 3 miesiąca życia niemowlęcia i wtedy też problemy z ciemieniuchą zaczynają ustępować. Jednakże gdy tylko zauważysz u dziecka zmiany skórne wskazujące na ciemieniuchę, konieczne jest wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji.

Domowe sposoby na ciemieniuchę

Aby pozbyć się ciemieniuchy z głowy maluszka należy rozmiękczyć łuski, a następnie wyczesać je.  Zdrapywanie suchych płatków skóry jest absolutnie niewskazane, gdyż można wtedy uszkodzić delikatną skórę dziecka i doprowadzić do powstania drobnych ran, które sprzyjają infekcjom. Co na ciemieniuchę u niemowlaka sprawdzi się najlepiej? Do rozmiękczenia łusek wystarczy użyć zwykłej oliwki dla dzieci lub preparatu dedykowanego do tego rodzaju zmian skórnych. Przyda się też olej kokosowy czy masło shea.

Gdy nałożysz już preparat na główkę dziecka, dobrze jest dodatkowo założyć maluchowi bawełnianą czapeczkę. Następnie po około godzinie wykąp dziecko i delikatnie umyj skórę głowy niemowlaka szamponem dla dzieci. Po kąpieli użyj miękkiej szczotki do włosów dla dzieci lub grzebienia i powoli, ostrożnie usuwaj nim zrogowaciały naskórek, czesząc pod włos. Czynność tę musisz powtórzyć co najmniej kilkukrotnie, ponieważ za pierwszym razem pozbędziesz się tylko części łusek z głowy dziecka. Pamiętaj o umyciu szczotki po każdym czesaniu.

Ciemieniucha – jak zapobiegać?

Ciemieniucha u niemowlaka może nawracać, dlatego powinnaś kontynuować zabiegi pielęgnacyjne u maluszka. Raz na tydzień warto natłuścić główkę niemowlaka oliwką lub żelem o działaniu ochronnym. Ważne są też działania profilaktyczne, a więc nieprzegrzewanie dziecka i niezakładanie mu czapeczki wtedy, gdy jest na to za ciepło. Zapobiegnie to pobudzeniu pracy gruczołów łojowych.

Nawet jeśli stosuje się wszystkie działania profilaktyczne, nie zawsze są one na tyle skuteczne, by zapobiec ponownemu pojawieniu się ciemieniuchy. Jeśli tak się stanie, mimo wszystko nie zapominaj o zalecanej pielęgnacji. Dzięki niej ryzyko wystąpienia ciemieniuchy jest zdecydowanie niższe. Co ważne, zaniechanie oczyszczania skóry głowy z ciemieniuchy sprzyja namnażaniu się grzybów i bakterii, może też osłabiać cebulki włosów i spowodować u dziecka nadmierne wypadanie włosów.

Ciemieniucha u niemowlaka – kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

W większości przypadków ciemieniucha przebiega łagodnie, a leczenie objawowe jest w zupełności wystarczające. Po zastosowaniu domowych sposobów nieestetyczne łuski z czasem znikną. Jeśli jednak u Twojego dziecka występuje nasilony stan zapalny skóry, obecne są sączące się wykwity, obrzęk i zaczerwienienie skóry, konieczna będzie konsultacja dermatologiczna. Zazwyczaj lekarz przepisuje wtedy leki przeciwzapalne i przeciwgrzybicze.

Ciemieniucha może przydarzyć się każdemu maluszkowi. Wiedza wyniesiona z naszego artykułu pomoże ci zarówno wtedy, gdy pojawi się ciemieniucha u starszych dzieci, jak i u noworodków. Proste sposoby na ciemieniuchę mogą okazać się naprawdę skuteczne, jeśli tylko będziesz pamiętać o regularnej pielęgnacji główki dziecka.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

ORLEN PACZKA teraz TYLKO za 2,99 od 0zł!