×
Zastrzał u dziecka – co warto wiedzieć

Zastrzał u dziecka to nic innego jak zakażenie bakteryjne rozwijające się w obrębie palca. Przyczyną infekcji są zwykle niewielkie urazy lub wrastający paznokieć u dziecka. Jeśli zauważysz charakterystyczne objawy, takie jak ropa pod paznokciem, obrzęk i zaczerwienienie  skóry, z dużym prawdopodobieństwem będzie to właśnie zastrzał. Czy wiesz, co zrobić w takiej sytuacji? Zobacz, jakie są metody leczenia zastrzału.

Zastrzał u dziecka – co to takiego?

Zastrzał na palcu zwykle powstaje w obrębie palców rąk, rzadziej nóg. Najczęściej tworzy się on w miejscu skaleczenia, w którym namnażają się patogeny. Zazwyczaj są to bakterie gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus) lub paciorkowca Streptococcus pyogenes. Niekiedy zastrzał ma podłoże grzybicze - wywołują go drożdżaki Candida albicans.

Wyróżnia się kilka rodzajów zastrzału; podział opiera się na umiejscowieniu zmian. Pierwszym z  nich jest zastrzał skórny, czyli powierzchowna infekcja zlokalizowana w obrębie naskórka. Można poznać go po pulsującym bólu palca, nasilającym się w godzinach nocnych. Drugim typem zastrzału jest zastrzał podskórny, w którym zapalenie rozwija się pod powierzchnią skóry. Typowym symptomem zastrzału podskórnego jest odczuwanie bólu pod po opuszczeniu ręki.

Kolejnym rodzajem infekcji jest zastrzał ścięgnisty obejmujący zapalenie ścięgna i pochewki ścięgna. Ten rodzaj zastrzału przyczynia się do zmniejszenia ruchomości palców i ich dolegliwości bólowych. Ponadto wystąpić może zastrzał stawowy lub zastrzał kostny, czyli przewlekły stan zapalny naciekający do głębszych warstw tkanek oraz kości.

Jakie są przyczyny zastrzału?

Jak już wspomnieliśmy, przyczyną zastrzału jest zakażenie rany powstałej pod wałem płytki paznokciowej. Nawet niewielkie urazy, takie jak wbicie drzazgi czy skaleczenie się ostrym przedmiotem mogą powodować stan zapalny palca u ręki. Do zastrzału może przyczynić się nieprawidłowe obcinanie paznokci dziecku, w tym wycinanie skórek i zbyt krótkie skracanie paznokci. Powodem zastrzału bywa też obgryzanie paznokci oraz wrastający paznokieć u dziecka. Jeśli chcesz zapobiec wrastaniu paznokci, pamiętaj o prawidłowym przycinaniu paznokci stóp – na prosto, a nie półokrągło. Wrastający paznokieć u dziecka często wymaga wizyty u podologa, który podejmie odpowiednią metodę leczenia.

Zatrzał u dziecka – objawy

Przy zastrzale w obrębie zranienia rozwija się stan zapalny, któremu towarzyszą następujące objawy:

  • zaczerwienienie skóry,
  • tkliwość,
  • obrzęk wokół wału paznokciowego,
  • guzek, w którym zgromadzona jest ropa przy paznokciu,
  • silny ból palca nasilający się przy ruszaniu palcem i dotykaniu nim różnych powierzchni.

Dolegliwość, jaką jest zastrzał, jest bardzo nieprzyjemna, dlatego dzieci mogą reagować płaczem, być rozdrażnione i mieć trudności w zasypianiu.

Zastrzał a zanokcica u dziecka

Zastrzał na palcu często nazywany jest mylnie zanokcicą. Mimo że obydwie dolegliwości mają ze sobą wiele wspólnego, nie są ze sobą tożsame. Obydwie przypadłości wywołane są infekcją bakteryjną i dają podobne objawy: zaczerwienienie, ból i obrzęk. Różni je jednak lokalizacja zmian. Zastrzał zawsze pojawia się w miejscu uszkodzenia skóry i zazwyczaj rozwija się na wale bocznym paznokcia oraz opuszce palce. Zanokcica u dziecka pojawia się natomiast na górnym wale paznokcia.

Zastrzał - leczenie

Zastrzału nie można lekceważyć, ponieważ może prowadzić do groźnych powikłań. Rodzice często zastanawiają się, czy zastrzał można przebić. Nie powinno się tego robić, ponieważ takie działanie nie tylko nie przyspieszyć wyleczenia, ale i może je znacząco opóźnić, prowadząc do nadkażenia rany. Gdy zauważysz zastrzał u dziecka, zadbaj o odkażenie rany i jej zabezpieczenie.

Łagodny zastrzał na palcu, który ma postać niewielkiego zaczerwienienia i opuchnięcia, może ustąpić samoistnie. Wspomagająco w leczeniu sprawdzą się maści z neomycyną, które kupisz bez recepty w aptece. Gojenie mogą też przyspieszyć domowe sposoby leczenia obejmujące okłady z wykorzystaniem ziół (rumianku, szałwi, liści babki lancetowatej) oraz moczenie palca w ciepłej wodzie z szarym mydłem. Przy ostrym, pulsującym bólu palca i ropniu nie można zwlekać z wizytą u specjalisty. Aby usunąć zgromadzoną ropę, ropień nacina się, a następnie drenuje zawartą w nim treść. Zanokcica u dziecka leczona jest tak samo jak zastrzał.

Nieleczony zastrzał może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Na początku opuchlizna powiększa się, czemu towarzyszy silny ból. Potem często pojawia się gorączka i dreszcze. Jeśli nie zostaną podjęte żadne działania, zastrzał może powodować różne zmiany na paznokciu, w tym przebarwienia i pofałdowanie płytki paznokciowej, a nawet zniszczenie paznokcia.

Podsumowując, zastrzał to zakażenie występujące w obrębie paznokcia, które może pojawić się u dziecka w miejscu skaleczenia palca. Rodzic powinien obserwować, czy stan zapalny nasila się, co jest wskazaniem do odwiedzenia lekarza. Szybko podjęte leczenie zapobiegnie groźnym powikłaniom. Jeśli interesują cię inne tematy dotyczące chorób wieku dziecięcego, koniecznie sprawdź naszego bloga. Znajdziesz w nim dużą dawkę wiedzy i mnóstwo porad na temat opieki nad   dzieckiem.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

ORLEN PACZKA teraz TYLKO za 2,99 od 0zł!