window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-78249870-1'); gtag('config', 'AW-10827022417');
×
Sapka niemowlęca – przyczyny, objawy, leczenie

Czym jest sapka u noworodka i niemowlaka?

Sapka niemowlęca to stan, w którym maluszek ma utrudnione oddychanie. Sapkę można poznać po charakterystycznych dźwiękach wydawanych przez dziecko, przypominających bulgotanie, furczenie czy sapanie. Takie chrząkanie spowodowane jest zatkanym noskiem niemowlaka.  Przyczyną niedrożnego nosa jest obrzęk błony śluzowej lub zaleganie w błonie śluzowej łez, resztek pokarmu, śluzu czy kurzu. Przewody nosowe u niemowlęcia są bardzo wąskie, dlatego nawet niewielka ilość wydzieliny wystarczy, by je skutecznie zatkać.

Z sapką borykają się najmłodsze dzieci – noworodki i niemowlęta. Szczególnie często sapka dotyka wcześniaków, ponieważ maja one słaby układ odpornościowy. Świszczący oddech występuje u małych dzieci dlatego, że większość czasu spędzają one w pozycji siedzącej. Kiedy dziecko potrafi już siadać, wstawać, a następnie chodzić, sapka nie występuje. Sapka u noworodka najczęściej pojawia się w sezonie grzewczym. Powietrze w mieszkaniu jest wtedy bardziej suche, co sprzyja wysuszeniu błon śluzowych nosa.

Sapka niemowlęca - objawy

Podstawowym objawem wskazującym na sapki niemowlęce jest wspomniany już odgłos sapania. Sapka pojawia się jako szybszy, ale krótszy oddech. Pozostały symptomy, które wskazują na sapki niemowlęce to:

 • częściowo zatkany nos, przez co dziecko śpi z otwartą buzią,
 • niespokojny sen niemowlaka,
 • ciężki oddech,
 • charczenie u niemowlaka,
 • płacz podczas karmienia, wypluwanie smoczka,
 • męczliwość przy karmieniu,
 • rozdrażnienie,
 • gorsze samopoczucie,

U malucha z sapką nie obserwuje się kataru, niemowlę z reguły też nie kicha. Objawy sapki nasilają się w porze nocnej. Problemy z pobraniem wystarczającej ilości powietrza mogą prowadzić do zasinienia twarzy dziecka.

Jakie są przyczyny sapki u niemowlaka?

Przyczyn sapki może być kilka. Jedną z nich jest zanieczyszczenie powietrza spowodowane m.in. spalinami samochodowymi. Sapka bywa też skutkiem nieprawidłowej pielęgnacji nosa. Jeśli u dziecka oprócz odgłosów sapania występuje też gorączka i kaszel, wskazuje to na tocząca się infekcję. Przejściowa sapka bywa spowodowana ulewaniem pokarmu - gdy pokarm wpadnie do tylnej części nosa, może podrażnić błonę śluzową i wywołać krótkotrwałe furczenie. Chrząkanie u dziecka wskazuje z kolei na refluks żołądkowo-przełykowy czy nietolerancję pokarmową.

Sapka jest jednym z objawów alergii pokarmowej. Małe dzieci często uczula białko mleko krowiego, czego skutkiem jest wysypka, dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego oraz obrzęk błony śluzowej nosa. W rzadkich przypadkach sapka jest symptomem poważnych chorób, takich jak astma, mukowiscydoza, wady wrodzone linii środkowej nosa, chłoniak w obrębie nosa. Gdy zauważysz u dziecka świszczący oddech, duszności i kaszel czy łzawienie oczu nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Sapka niemowlęca – jak sobie z nią poradzić?

Sapka niemowlęca może sama ustąpić po kilku tygodniach, ale nie warto biernie czekać, aż dolegliwość minie, ponieważ maluszek może się przy tym męczyć i być rozdrażniony. Malutkie dzieci oddychają tylko przez nos, możesz więc wyobrazić sobie, jak dużą niedogodnością jest dla dziecka sapka.

Oto domowe sposoby, jak pozbyć się sapki u niemowlaka:

 • Oczyść nos dziecka wkraplając do każdej dziurki po kropli soli fizjologicznej. Czynność powtarzaj kilka razy dziennie. Na zatkany nosek u niemowlaka sprawdzi się również woda morska dla dzieci. Po podaniu preparatu połóż dziecko na chwilę na boku lub na brzuchu, żeby nie zachłysnęło się podaną substancją.
 • Zadbaj o higienę nosa dziecka. Pomogą ci w tym specjalne aspiratory do nosa lub tzw. gruszka. Z ich pomocą delikatnie usuniesz śluz z nosa i tym samym oczyścisz drogi oddechowe.
 • Nawilżaj powietrze w pokoju od jesieni aż do wiosny, wilgotność powietrza nie powinna być niższa niż 40%.
 • Wietrz pomieszczenia. Zadbaj o to, by temperatura w pokoju niemowlaka była nie wyższa niż 20-22 stopnie.
 • Karm dziecko częściej, ale nieco krócej.
 • Często spaceruj z dzieckiem, nie tylko w okresie letnim, ale i jesienno-zimowym. Chodźcie na spacer codziennie, niech nie odstrasza was deszcz czy śnieg. Nie zapomnij jednak o ubieraniu dziecka na cebulkę, by nie złapało przeziębienia.
 • Zadbaj o czystość w pokoju: nie dopuść, by na zabawkach, dywanie i różnych bibelotach zalegał kurz, ponieważ może on wywoływać alergię i sapkę

Sapka niemowlęca – kiedy udać się do pediatry?

Zazwyczaj sapka ustępuje w niedługim czasie od pojawienia się, więc nie musisz martwić się na zapas. Gdy mimo sapki dziecko ssie pokarm i nie ma objawów infekcji, domowe sposoby leczenia powinny być wystarczające. Przedłużających się objawów sapki nie należy jednak ignorować. Katar, kaszel, trudności w oddychaniu – te objawy mogą oznaczać poważną chorobę.

Podsumowując sapka niemowlęca zazwyczaj wywołuje niepokój u rodziców, gdyż dziecko wydaje wtedy dziwne odgłosy przypominające charczenie i sapanie. W większości przypadków sapka nie jest jednak niczym groźnym i zanika samoistnie w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomógł Ci w zrozumieniu, czym jest sapka, skąd się bierze i jak ją zwalczyć.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Radosnych zakupów w oczekiwaniu na Święta! Rabaty do -40%