×
Kiedy obciąć paznokcie noworodkowi?

Opieka nad niemowlęciem wymaga wielu czynności pielęgnacyjnych. Jedną z nich jest obcinanie paznokci u noworodka. Zadanie to wydaje się proste, ale dla wielu rodziców jest bardzo stresujące. Kiedy obciąć paznokcie noworodkowi? Jak do tego podejść, żeby nie zrobić krzywdy dziecku? Jeśli dręczą Cię te pytania, odpowiedź na nie znajdziesz w tekście.

Dlaczego obcinanie paznokci u noworodka jest ważne?

Paznokcie noworodka są maleńkie, a przy tym bardzo miękkie, elastyczne i niezwykle delikatne. Wymagają regularnego przycinania, aby maluszek nie zranił sobie twarzy czy innych części ciała podczas niekontrolowanych ruchów rączkami i nóżkami. Dbanie o krótkie paznokcie zapobiega także rozwojowi infekcji – pod paznokciami mogą gromadzić się różne nieczystości, które trafiają do ust dziecka, gdy niemowlę wkłada sobie palce do buzi.

Obcinanie paznokci u noworodka – jak się do tego przygotować?

Obcinanie paznokci może być nie lada wyzwaniem zarówno dla rodzica, jak i dziecka. Dobrze jest więc wybrać odpowiedni czas – najlepiej taki, w którym dziecko jest zrelaksowane. Właściwą porą na obcinanie paznokci noworodkowi może być czas po kąpieli, kiedy to paznokcie są zmiękczone pod wpływem wody. Można też spróbować obciąć paznokcie, gdy maluch śpi. Jeśli niemowlę ma nieprzyjemne doświadczenia z obcinaniem paznokci, spróbuj skoncentrować jego uwagę na czymś innym. Włącz karuzelę, puść muzykę, zaśpiewaj coś albo poproś drugą osobę o poczytanie książeczki.

Kiedy obciąć paznokcie noworodkowi?

Niektóre noworodki rodzą się z dość długimi paznokciami, jednak nie powinno się ich od razu obcinać. Aby maluch nie podrapał sobie twarzy, należy w tym czasie zabezpieczyć mu rączki rękawiczkami niedrapkami. Właściwy czas, kiedy obciąć paznokcie noworodkowi, nie został jednoznacznie określony, ale zaleca się, aby zrobić to po ok. dwóch tygodniach od urodzenia. W pierwszych dniach życia dziecka płytka paznokciowa jest zazwyczaj tak miękka, że sama kruszy się i odpada. Ponadto paznokcie mogą być zrośnięte z opuszką palców.

Paznokcie u noworodka i niemowlaka rosną szybko, z prędkością ok. 0,1 mm dziennie, dlatego trzeba przycinać je regularnie, z częstotliwością 1-2 razy w tygodniu. Paznokcie u stóp również muszą być przycinane, ale nie tak często, jak paznokcie u rąk, ponieważ rosną wolniej. Wystarczy, że przytniesz je raz na 1-2 tygodnie (chyba że urosną już na tyle, by zaszła konieczność obcięcia) .

Jak obcinać paznokcie noworodkowi?

Paznokcie skracaj za pomocą nożyczek do paznokci, pilniczka lub cążek – to, które akcesorium wybierzesz, będzie zależało nie tylko od twoich preferencji, jak i tego, jak zareaguje na nie maluszek. Pamiętaj o tym, że niemowlę musi przyzwyczaić się do nowych wrażeń i pierwsze przycinanie paznokci może nie być dla niego najprzyjemniejsze. Zanim zniechęcisz się do danego akcesorium do obcinania paznokci, użyj go co najmniej kilka razy. Jeśli zdecydujesz się nożyczki, najlepiej kupić takie z zaokrąglonymi końcówkami, dzięki którym zminimalizujesz ryzyko skaleczenia. Tego typu nożyczki mają cienkie ostrza, co pozwala na precyzyjne manewrowanie nimi.

Podczas obcinania zachowaj szczególną ostrożność. Usiądź w dobrze oświetlonym miejscu, aby dokładnie wszystko widzieć. Dziecko posadź sobie na kolanach albo połóż w kołysce. Możesz też poprosić partnera/partnerkę, aby trzymała malucha, gdy Ty będziesz przycinać paznokcie.

Jak obcinać paznokcie noworodkowi? Na początku umyj ręce sobie i dziecku. Tuż przed rozpoczęciem obcinania chwyć delikatnie palec dziecka i przytrzymaj go na tyle stanowczo, aby niespodziewany ruch rączką nie przeszkodził ci w przycinaniu. Delikatnie odsuń opuszek palca i przytnij tak, by były lekko zaokrąglone. Nie skracaj przesadnie paznokci, aby nie uszkodzić płytki i spowodować bólu.  Przypadkowe skaleczenie może zdarzyć się każdemu. Jeśli zatniesz skórę dziecka, przyłóż do niej jałowy wacik na kilka minut i delikatnie uciśnij skórę, aż zatamujesz krwawienie.

To już wszystkie zasady dotyczące tego, jak obcinać paznokcie noworodkowi. Czynność ta wcale nie jest trudna, trzeba sobie ją tylko wyćwiczyć. Po więcej porad dotyczących opieki nad malutkim dzieckiem zapraszamy na naszego bloga!

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Promocje z Okazji Dnia Dziecka! Rabaty do -60%