×
Krew w kale u niemowlaka – co warto wiedzieć?

Krew w kale u niemowlaka słusznie budzi niepokój rodziców, ponieważ może świadczyć o pojawieniu się różnych dolegliwości lub stanów chorobowych. Jeśli zauważysz ten objaw u swojego dziecka, nie lekceważ go. Krwawienie z przewodu pokarmowego może być symptomem wielu schorzeń i tylko odpowiednia diagnostyka da odpowiedź na pytanie, jaka jest przyczyna tego symptomu. Przeczytaj naszego bloga, a dowiesz się, o czym może świadczyć krew w kupie u niemowlaka.

Krew w kale u niemowlaka – jakie są przyczyny?

Krew w kale u niemowlaka może, choć nie musi, wskazywać na toczące się procesy chorobowe. Jej obecność bywa objawem:

 • bakteryjnych i wirusowych infekcji przewodu pokarmowego: salmonellozy, szigelozy, zakażenia gronkowcem, Clostridioides difficile, rotawirusem – prowadzi to do stanu zapalnego jelit i powstawania drobnych pęknięć;
 • zaparć, które powodują podrażnienie śluzówki jelit i pojawienie się szczeliny odbytu;
 • otarć w okolicy odbytu spowodowanych częstym podcieraniem;
 • alergii pokarmowych – u dzieci najczęściej występuje uczulenie na białko mleka krowiego, alergię może wywoływać też spożycie soi, jaj, ryb, pszenicy, orzechów; inne towarzyszące alergii objawy to: wysypka skórna, biegunka, wymioty, kolka, refluks;
 • zapalenia błony śluzowej przełyku lub żołądka;
 • uchyłów jelit;
 • połknięcia krwi podczas porodu lub w czasie ssania mleka z uszkodzonych brodawek sutkowych;
 • krwawienia z przewodu pokarmowego spowodowanego urazem lub istniejącym schorzeniem;
 • różnych chorób: zapalenia okrężnicy, choroby Leśniowskiego-Crohna, martwiczego zapalenia jelit, małopłytkowości, choroby krwotocznej noworodków, zespołu hemolityczno-mocznicowego;
 • wad rozwojowych przewodu pokarmowego;
 • stosowaniem antybiotyków powodujących zaburzenia flory bakteryjnej.

Jak wygląda krew w kupie niemowlaka?

Krew w kupie niemowlaka może mieć różne zabarwienie i konsystencję. Czasem widoczne są nitki krwi w kupce niemowlaka karmionego piersią, które są niewielkimi skrzepami krwi, innym razem jest to świeża, żywoczerwona krew. Można też zaobserwować krew ze śluzem. Na krwawienie z przewodu pokarmowego wskazuje zmieniony kolor stolca, który staje się czarny i smolisty.

Niekiedy zdarza się, że rodzice niesłusznie rozpoznają krew w kale u dziecka. Czerwone zabarwienie kału bywa wynikiem diety bogatej w buraki. Do zmiany zabarwienia kupy dochodzi też po zjedzeniu czarnych jagód, papryki czy winogron.

Przy okazji warto wspomnieć, czym jest krew utajona w kale u niemowlaka. Jest to krew niewidoczna gołym okiem, wykrywana w teście laboratoryjnym. Badanie jest nieiwazyjne, pomaga wykryć choroby zapalne jelit czy polipy.

 

 

 

 

 

 

Krew w kupie niemowlaka – kiedy udać się do lekarza?

Krew w kupie niemowlaka nie zawsze wskazuje na poważną dolegliwość, ale objaw ten zawsze warto skonsultować z lekarzem, szczególnie gdy sytuacja powtarza się. Z poradą lekarską nie należy zwlekać, gdy dodatkowo występuje biegunka, bóle brzucha, gorączka, ciągły płacz czy nagły spadek wagi.

Podczas wizyty pediatra zbierze szczegółowy wywiad, podczas którego padną pytania o wygląd stolca i krwi, okoliczności pojawienia się krwawienia, częstotliwość krwawień i innych objawów towarzyszących. Na stan zapalny jelit wskazuje obecność krwistej biegunki i bóli brzucha. Infekcje przewodu pokarmowego mają zwykle nagły początek, poza tym towarzyszy im gorączka. Z kolei o alergii pokarmowej świadczą luźne stolce, jasnoczerwona krew oraz zbyt mały przyrost masy ciała u dziecka.

Następnie lekarz bada dziecko i ogląda okolicę okołoodbytniczą. Kolejnym etapem jest zlecenie badań, które pozwolą znaleźć przyczynę występowania krwi w stolcu. Konieczne może być wykonanie badań laboratoryjnych (morfologii krwi, oznaczenie stężenia żelaza, prób wątrobowych,  wykonanie testu na krew utajoną). Pomocne są też badania obrazowe, w tym USG jamy brzusznej, zdjęcie RTG czy endoskopia.

Krew w kale u niemowlaka – jak się jej pozbyć?

Leczenie dzieci, u których pojawiła się krew w kale, zależy od przyczyny dolegliwości. Przy mechanicznych uszkodzeniach spowodowanych używaniem twardego papieru toaletowego należy zmienić środki higieniczne na miększe, podcierać pupę dziecku np. chusteczkami nawilżanymi. Jeśli choroba ma podłoże infekcyjne, zalecana jest antybiotykoterapia. Po stwierdzeniu alergii pokarmowej u niemowlęcia, konieczne jest czasowe wprowadzenie diety eliminacyjnej polegającej na wykluczeniu produktów mlecznych z jadłospisu mamy. W przypadku niektórych chorób wprowadza się leczenie farmakologiczne, a czasem konieczna jest operacja chirurgiczna.

Krew w kale u niemowlaka może pojawić się z wielu różnych przyczyn. Jeśli zauważysz u dziecka taki objaw i nie będzie on jednorazowy, poszukaj pomocy lekarskiej. Nawet jeśli okaże się, że krew jest wynikiem łagodnych dolegliwości, lepiej zadziałać od razu niż dopuścić do pojawienia się innych przykrych objawów u dziecka.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Sprawdź nasze lipcowe promocje! Rabaty do -60%