×
Czego nie jeść w ciąży

Nie od dziś wiadomo jak ważna w okresie ciąży jest prawidłowa dieta przyszłej mamy — ma ona ogromny wpływ na prawidłowy rozwój płodu oraz spokojny przebieg ciąży. Znaczenie ma nie tylko to, co jemy ale i świadomość tego czego jeść nie powinnyśmy. Dlatego właśnie warto poznać listę produktów, z których oczekująca mama powinna zrezygnować podczas trwania ciąży.

Tłuszcze trans

Tłuszcze trans, a dokładniej izomery trans kwasów tłuszczowych, to utwardzone oleje roślinne. Uznawane są za najbardziej szkodliwy dla zdrowia, nie tylko kobiet w ciąży, typ kwasów tłuszczowych. Ich duże spożycie sprzyja rozwojowi m.in. cukrzycy typu 2 i zwiększa ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Ponadto tłuszcze trans obniżają płodność, dlatego warto zrezygnować z nich już na etapie starania się o ciążę. Izomery trans przechodzą barierę łożyskową, są również wydzielane z mlekiem, a ich występowanie może przyczynić się do takich zaburzeń jak stan przedrzucawkowy, zaburzenia rozwoju płodu, atopia.

Tłuszcze trans występują głównie w produktach wysoko przetworzonych. Chcąc wyeliminować go z diety należy unikać produktów smażonych w głębokim tłuszczu, kostek rosołowych, chipsów, krakersów itp., wafelków, ciastek, kupowanego ciasta oraz wszystkich produktów zawierających w składzie „utwardzony tłuszcz roślinny” oraz „tłuszcz cukierniczy/piekarniczy”.

Surowe mięso, ryby, nabiał

W okresie ciąży należy unikać spożywania surowego mięsa, ryb oraz jajek. Potrawy takie jak tatar i sushi, zwłaszcza, wtedy, gdy nie są świeże, mogą powodować zatrucie toksoplazmozą lub listeriozą. Poprzez jedzenie surowizny, do organizmu mogą dostać się również bytujące w mięsie i rybach pasożyty. W okresie ciąży należy również przykładać dużą wagę do tego, aby nie spożywać również niedokładnie upieczonych lub krwiste produktów. Surowe jaja powodować mogą natomiast salmonellę — niebezpieczną nie tylko dla ciężarnych kobiet.

Wędzonki

Wędzone produkty, takie jak ryby i wędliny, zawierają niebezpieczne pochodne dymu, działające rakotwórczo. Konserwanty zawarte w silnie przetworzonych i wędzonych produktach zostały dopuszczone do obiegu i uznawane są bezpieczne, jednak wiele z nich może powodować zgagi, wzdęcia i alergie dlatego warto ograniczyć ich spożycie w ciąży.

Alkohol

Nawet niewielka ilość alkoholu może spowodować zaburzenia rozwojowe dziecka, dlatego w Polsce jak i w wielu innych krajach zaleca się kobietom w ciąży całkowitą abstynencję. Głównym schorzeniem spowodowanym przez nagminne spożywanie alkoholu przez matkę w ciąży jest tzw. FAS (ang. Fetal Alcohol Syndrome), powodujący specyficzny wygląd, opóźnienia rozwoju oraz uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego u dzieci dotkniętych zespołem alkoholowym. Jednak nie tylko uporczywe spożycie napojów wyskokowych powoduje zaburzenia ciąży i płodu — już jednorazowe wypicie niewielkiej ilości alkoholu może przyczynić się do wystąpienia FAE (ang. Fetal Alcohol Effects), który powoduje takie same symptomy jak FAS, lecz o mniejszym natężeniu.

Wątróbka

Jeszcze kilka lat temu można było spotkać się z zaleceniami jej spożycia, z uwagi na wiele cennych dla kobiety i płodu składników. Obecnie jednak specjaliści nie zalecają jej jedzenia w czasie ciąży. Wątróbka bowiem, obok cennego kwasu foliowego, bogata jest również w witaminę A w formie retinolu, który w dużych stężeniach jest toksyczny dla płodu i może powodować może ciężkie wady rozwojowe. W czasie ciąży należy zwrócić uwagę na przetwory mogące zawierać w swoim składzie wątróbkę np. pasztety.

Sery pleśniowe

Spożywanie serów pleśniowych niesie ze sobą ryzyko zakażenia bakteriami Listerii, będących niebezpiecznymi nie tylko dla kobiet w ciąży. W okresie oczekiwania na przyjście na świat dziecka wyraźnie spada odporność kobiety na zatrucia pokarmowe i wszelkie infekcje, dlatego nie należy spożywać serów pleśniowych na zimno — jeżeli jednak produkty te zostaną przegotowane (upieczone) są już bezpieczne.

Mocna kawa i herbata ziołowa

Nadużywanie kawy lub napojów energetycznych może być bardzo niebezpieczne w ciąży, jednak nie trzeba rezygnować z napojów kofeinowych całkowicie. Najbezpieczniej zrezygnować z nich w pierwszym trymestrze ciąży, a później ograniczyć spożycie kofeiny do 200 mg dziennie.

Napary ziołowe mogą mieć działanie tak samo silne jak lekkie, ale jednocześnie w większości nie są sprawdzone pod względem bezpieczeństwa stosowania w okresie ciąży. Do sprawdzonych jako bezpieczne w ciąży zaliczyć można napary z pokrzywy, mniszka lekarskiego oraz nagietka. W końcowym okresie ciąży (po 33 tygodniu) jeśli przygotowujemy się do porodu naturalnego możemy również do diety dołączyć napar z liści malin.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Majówkowa Wyprzedaż Rabaty do -60%!