window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-78249870-1'); gtag('config', 'AW-10827022417');
×
Waga w ciąży

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, który nie tylko daje radość, ale i budzi wiele obaw. Pojawiające się lęki mogą dotyczyć zdrowia dziecka, bólu podczas porodu czy niepewności związanej ze zmianą sytuacji życiowej. Przyszłe mamy niepokoją także zmiany zachodzące w ich ciałach. Jeśli zastanawiasz się, jak wzrośnie twoja waga w ciąży, nasz artykuł rozwieje wszystkie twoje wątpliwości. Podpowiemy Ci, ile przytyć w ciąży w I, II i III trymestrze; wyjaśnimy też, dlaczego prawidłowy przyrost wagi w ciąży jest ważny. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć i nie martw się na przyszłość. Miłego czytania!

Dlaczego waga w ciąży się zmienia?

Najbardziej widocznym objawem ciąży jest rosnący brzuch. U jednych kobiet zaokrąglenie dostrzegalne jest już w 3. miesiącu ciąży, u innych dopiero w 6, a nawet 7 miesiącu ciąży. Właściwie nie sposób przewidzieć, kiedy dokładnie pojawią się pierwsze zmiany w sylwetce - każda ciąża jest na swój sposób wyjątkowa i przebiega nieco inaczej. Na to, jak szybko będzie widać brzuch, ma wpływ m.in. typ sylwetki, masa ciała sprzed ciąży, wzrost czy szybkość przemiany materii. Powiększanie się brzucha jest czymś oczywistym, wszak to właśnie tam rozwija się zarodek, a następnie płód. Niemniej jednak dodatkowe kilogramy przybywają również w innych częściach ciała, w tym w piersiach, pośladkach, udach i biodrach.

Z pewnością zastanawiasz się, dlaczego w ciąży masa ciała wzrasta aż tak drastycznie. Przecież dziecko waży jedynie kilka kilogramów, więc gdzie te pozostałe? Przyjrzyj się poniższej tabelce, a wszystko stanie się jasne.

Co składa się na przyrost wagi w ciąży?

Masa ciała płodu

Ok. 3,5 kg

Łożysko

0,5-1 kg

Macica

1-1,5 kg

Piersi

1-2 kg

Krew i dodatkowe płyny

1,5-2 kg

Dodatkowa tkanka tłuszczowa

2-4 kg

Waga w ciąży po prostu musi wzrastać, gdyż ciało w ten właśnie sposób przygotowuje się do utrzymania płodu przy życiu. W organizmie kobiety zachodzą naturalne procesy, które trzeba zaakceptować. Macica powiększa się, piersi rozwijają i przygotowują do wytwarzania mleka, wzrasta objętość krwi i ilość płynów komórkowych. Ponadto dochodzi do przyrostu dodatkowej tkanki tłuszczowej, która w czasie ciąży chroni płód, a po porodzie jest zapasowym materiałem energetycznym na czas laktacji. Po porodzie ciało stopniowo osiągnie taką formę, jak sprzed ciąży. W połogu organizm zregeneruje się, gospodarka hormonalna powróci do normy, a zmiany anatomiczne cofną do tych sprzed pojawienia się ciąży.

Ile przytyć w ciąży?

Jeśli zapytasz znajome o to, ile przytyły w ciąży, z pewnością usłyszysz bardzo zróżnicowane odpowiedzi. Dlaczego? Z prostej przyczyny – nie każda kobieta powinna w ciąży przybrać na wadze tyle samo. To, ile przytyć w ciąży zależy w głównej mierze od przedciążowego BMI. Ogólnie rzecz biorąc, im szczuplejsza kobieta, tym większy powinien być przyrost wagi w ciąży. Przelicz swoje BMI (podziel masę ciała (w kilogramach) przez wzrost do kwadratu (w metrach)) i zobacz poniżej, jaki jest zalecany dla ciebie przyrost wagi w ciąży:

BMI przed ciążą (kg/m2)

Przyrost masy ciała w ciąży (kg)

<18,5 - niedowaga

12,5-18

18,5-24,9-prawidłowe

11,5-16

25,0-29,9 - nadwaga

7-11,5

≥30 - otyłość

5-9

Masa ciała powinna wzrastać stopniowo, duże wahania nie są wskazane. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, dla kobiet z prawidłową masą ciała optymalny jest wzrost wagi w ciąży o 10-14 kg. Istnieje wtedy największa szansa na urodzenie dziecka z właściwą masą urodzeniową wynoszącą 3,1-3,6 kg. W przypadku ciąży bliźniaczej zalecany przyrost wagi w ciąży wynosi 16-20,5 kg.

Ile przytyć w I trymestrze ciąży?

W pierwszym trymestrze ciąży masa ciała nie zawsze wzrasta. Czasem dzieje się wręcz przeciwnie – dochodzi do utraty kilku kilogramów. Ma to związek z pojawiającymi się nudnościami i wymiotami i częstą niechęcią do jedzenia. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu nic nie przytyjesz. Niemniej jednak rekomendowany przyrost wagi w ciąży w I trymestrze to 0,5-2 kg.

Ile przytyć w II trymestrze ciąży?

W drugim trymestrze płód rozwija się dynamiczniej, zwiększa się jego masa, a poza tym wzrasta ilość płynu owodniowego. Między 4. a 6. miesiącem ciąży zalecany jest przyrost masy ciała 0,5 kg tygodniowo, czyli 2 kg na miesiąc. W II trymestrze wzrasta zapotrzebowanie energetyczne organizmu. Każdego dnia kobieta powinna dostarczać 285 kcal więcej niż dotychczas.

Ile przytyć w III trymestrze ciąży?

Przybieranie na wadze w III trymestrze powinno być podobne jak w trymestrze II. Wskazany jest wzrost masy ciała o 2 kg miesięcznie. Przyrost wagi zostaje zahamowany pod koniec ciąży, niedługo przed porodem. Jeśli jesteś w III trymestrze ciąży, powinnaś dostarczać organizmowi od. 475 kcal/dobę więcej niż twoja dzienna racja pokarmowa.

Przyrost wagi w ciąży - czym grozi niedowaga i nadwaga w ciąży?

Okres ciąży i liczne zmiany, które zaobserwujesz, przyglądając się swojemu ciału mogą być dla ciebie trudne. Pamiętaj jednak, że przyrost masy ciała wpływa na rozwój płodu i zarówno niedowaga, jak i nadwaga mogą mieć negatywne konsekwencje dla dziecka. Niedowaga w ciąży może prowadzić do opóźnionego wzrostu wewnątrzmacicznego i przedwczesnego porodu. Wzrasta też ryzyko wystąpienia u dziecka chorób sercowo-naczyniowych. Poważne konsekwencje zdrowotne występują też w przypadku ciąży u kobiety z nadwagą i otyłością. Kobiety otyłe częściej rodzą dzieci z makrosomią, czyli zwiększoną masą urodzeniową. Same narażone są też na wystąpienie cukrzycy ciążowej, nadciśnienia, żylaków czy hemoroidów.

Cieszymy się, że wiesz już, ile przytyć w ciąży, aby zapewnić swojemu dziecku zdrowy wzrost i rozwój. Warto kontrolować swoją wagę w ciąży i dbać o siebie każdego dnia. Zachęcamy do śledzenia naszego bloga, w którym znajdziesz mnóstwo praktycznych informacji o ciąży i opiece nad dzieckiem. Do usłyszenia!

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 08:00 do 16:00

Kontakt

Zapisz się do newslettera i odbierz

20 zł w prezencie na pierwsze zakupy!

Newsletter