×
Superfoods dla zdrowej ciąży

Superżywność (superfoods) to naturalne, nieprzetworzone produkty, zawierające składniki, działające wyjątkowo korzystnie na nasz organizm. To nie tylko egzotyczne nasiona chia, spirulina czy jagody açai. Na sklepowych półkach znajdziemy również wiele polskich superfoods, które niezwykle korzystnie wpłyną na przebieg ciąży i Twoje samopoczucie w trakcie jej trwania. Sprawdź po jakie superfoods warto sięgać spodziewając się dziecka.

Amarantus

Te niepozorne, drobne kuleczki to prawdziwy skarb dla kobiet w ciąży. Nasiona amarantusa (znanego ludzkości od co najmniej 5000 lat) są bowiem bogate w dwa niezwykle ważne dla przyszłych mam składniki: żelazo i wapń. Dodatkowo w 100 g amarantusa jest dużo więcej żelaza niż w szpinaku (7,6 mg), a zawartość wapnia jest porównywalna z mlekiem — jest go aż 159 mg. To jednak nie koniec – nasiona amarantusa są również doskonałym źródłem magnezu, manganu, selenu, a ponadto witaminy C, E oraz witamin z grupy B, a dzięki dużej zawartości błonnika pokarmowego pomaga walczyć z zaparciami.

Komosa ryżowa

Komosa ryżowa (quinoa) jest źródłem wielu cennych witamin, aminokwasów i minerałów. Podobnie jak w przypadku amarantusa, komosa obfituje w żelazo, magnez, witaminy z grupy B. Ponad to znajdziemy w niej wysoką zawartość potasu i cynku. To jednak nie wszystkie zalety — bowiem w komosie ryżowej odnajdziemy bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-3 i omega-6), cennych dla rozwoju układu nerwowego płodu i jego mózgu. Zawarte w komosie saponiny (występujące w skorupce ziarna), wspomagają w ciąży walkę w wszelkiego rodzaju zakażeniami.

Awokado

Ten zielony owoc to prawdziwa bomba nienasyconych kwasów tłuszczowy omega-3 i omega-6 (będących budulcem mózgu), dlatego z powodzeniem uzupełni dietę ubogą w ryby. Dodatkowo, pomimo swej kaloryczności, jest jednym z owoców o najniższym indeksie glikemicznym, dlatego sięgać po niego powinny zwłaszcza kobiety borykające się z cukrzycą ciążową. W awokado znajdziemy również witaminy A, B i E, luteinę oraz kwas foliowy.

Warzywa strączkowe

Fasola, soczewica i ciecierzyca to doskonałe źródło białka w diecie. Pomimo, iż nie są kaloryczne to zapewniają uczucie sytości, dostarczając do organizmu równocześnie takie składniki jak wapń, żelazo, kwas foliowy i witaminy z grupy B. Ponad to, dzięki bogactwu błonnika minimalizują ryzyko powstawania problemów z wypróżnianiem.

Siemię lniane (mielone)

Siemię lniane to jeden z najważniejszych superpokarmów. W zaledwie dwóch łyżkach stołowych tych nasionek znajdziesz aż 4 g białka, 6 g błonnika i zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe. Dodatkowo siemię jest najbogatszym źródłem lignanów, dzięki którym dobroczynnie wpływa na pracę jelit (m.in. regulując ich florę bakteryjną), przeciwdziała nowotworom, chorobom serca i stanom zapalnym. Nasiona siemienia lnianego najlepiej mielić samodzielnie na krótko przed spożyciem — dzięki temu zachowujemy najwięcej składników odżywczych tego produktu.

Jarmuż

Te zielone liście przypominające w smaku kapustę były jednym z najpopularniejszych warzyw w średniowiecznej Europie. Obecnie ponownie wracają do łask ze względu na swe witaminowe bogactwo. W jarmużu odnajdziemy wysoką zawartość błonnik, wapnia, żelaza, fosforu, cynku, magnezu. Ponadto silne przeciwutleniacze zawarte w jarmużu, takie jak chlorofil, luteina czy sulforafan, „wymiatają” z organizmu wolne rodniki przeciwdziałając stresowi oksydacyjnemu. Dodatkowo w diecie wystarczy szklanka jarmużu aby zaspokoić 90% dziennego zapotrzebowanie na witaminę C, 100% – na witaminę A i 450-600% – na witaminę K. W jego składzie znajdziemy również witaminę E oraz witaminy z grupy B.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Sprawdź nasze lipcowe promocje! Rabaty do -60%