×
Objawy ciąży – po czym poznajesz, że jesteś w ciąży

Zastanawiasz się czy jesteś w ciąży? Nic nie rozwieje Twoich wątpliwości bardziej, niż wizyta u lekarza. Jest jednak kilka objawów, które mogą świadczyć o dojściu do zapłodnienia już w pierwszych tygodniach ciąży.

Objawy ciąży

Przed dokładnym omówieniem objawów ciąży warto przybliżyć ramy czasowe, w których kobieta może się spodziewać pierwszych symptomów zapłodnienia. Czy ciążę można rozpoznać już w pierwszym jej tygodniu?

1 tydzień ciąży

Tuż po zapłodnieniu objawy ciąży są praktycznie niedostrzegalne — organizm dopiero zaczyna dostosowywać się do nowego stanu.

2-3 tydzień ciąży

Po około 10 dniach od poczęcia mogą pojawić pierwsze symptomy, jednak nadal łatwo je przeoczyć lub pomylić z różnymi stanami chorobowymi, takimi jak zatrucie pokarmowe lub przeziębienie.

4 tydzień ciąży

Dopiero około 4–6 tygodnia od zapłodnienia kobieta jest w stanie dostrzec pierwsze jednoznaczne objawy, świadczące o ciąży. W tym okresie może pojawić się np. krwawienie implantacyjne, wywołane przez zagnieżdżający się w macicy zarodek.

9 tydzień ciąży

Około 9-12 tygodnia rozpoczyna się największe nasilenie objawów, jednoznacznie świadczących o ciąży.

Do pierwszych objawów ciąży zaliczyć można między innymi:

Nudności i wymioty w ciąży

Ciężarne kobiety (zwłaszcza będące w ciąży po raz pierwszy) uskarżają się na nudności i wymioty głównie w godzinach porannych lub wieczornych. Zdarzają się jednak przypadki, w których uciążliwy stan trwa całą dobę.

Nudności w okresie ciąży wywołane są wysokim stężeniem gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Hormon ten produkowany jest w trakcie ciąży przez trofoblast — warstwę komórek zewnętrznej błony płodowej czyli kosmówki.

Brak miesiączki w ciąży

Charakterystycznym objawem ciąży oraz jednym z pierwszych, jest brak miesiączki w spodziewanym terminie. W pierwszych miesiącach ciąży miesiączka może nadal się pojawiać, co nierzadko wprowadza w błąd wiele kobiet. Przebieg i intensywność takiego krwawienia są jednak krótsze i mniej nasilone. Z drugiej strony zaś kobiety posiadające nieregularne miesiączki mogą nawet przez kilka miesięcy nie podejrzewać ciąży.

Zawroty głowy i omdlenia w ciąży

Rozszerzenie naczyń krwionośnych, spowodowane ciążowymi zmianami w krążeniu krwi są częstą przyczyną omdleń i zawrotów głowy po zapłodnieniu. Zmiany te wynikają z przystosowywania organizmu do sprawnego i szybkiego dostarczania krwi do płodu, przez co spada ciśnienie krwi matki powodując zawroty głowy.

Inną przyczyną omdleń może być nieregularna dieta skutkująca nagłym spadkiem cukru — pamiętajmy zatem aby w ciąży spożywać posiłki regularnie co 3–4 godziny.

Zmiana apetytu w ciąży

Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie ciężarnej kobiety mogą wzmagać łaknienie oraz powodować tzw. ciążowe zachcianki na rówże produkty spożywcze. Ponad to, wzmożony apetyt może również być spowodowany zapotrzebowaniem na różne składniki odżywcze oraz mineralne zawarte w pokarmie. W czasie ciąży kobieta może także tracić apetyt na dotychczas lubiane produkty, a zyskiwać na nielubiane.

Ból piersi w ciąży

W początkowym okresie ciąży, na skutek zmian hormonalnych, powiększają się gruczoły mleczne, które w późniejszym czasie będą produkować pokarm. Dostrzegalnym wynikiem tych zmian będą nabrzmiałe i tkliwe piersi, na których pojawić mogą się widoczne żyły, oraz ciemniejszy niż zwykle odcień sutków.

Zmęczenie i senność w ciąży

Po zapłodnieniu, w organizmie kobiety, zwiększa się gwałtownie poziom progesteronu co jest jedną z głównych przyczyn senności w czasie ciąży. Ponadto zmęczenie może być również spowodowane innymi ciążowymi objawami, takimi jak wymioty, nudności lub brak apetytu.

Ból brzucha w ciąży

W pierwszych tygodniach kobieta może odczuwać również bóle brzucha oraz podbrzusza, przypominające te, występujące podczas miesiączki. Dodatkowo w czasie ciąży mogą pojawić się zaparcia i wzdęcia, również powodujące uciążliwe bóle brzucha.

Wahania nastrojów w ciąży

Za huśtawki nastrojów oraz rozdrażnienie kobiety w pierwszych tygodniach ciąży jest odpowiedzialny przede wszystkim wzrost poziomu hormonów, m.in. progesteronu, estrogenów, prolaktyny kortyzolu, gonadotropiny kosmówkowej, hormonu wzrostu i wielu innych. Inną przyczyną złego samopoczucia może być osłabienie i zmęczenie organizmu przygotowującego się do ciąży.

Wrażliwość na zapachy w ciąży

Niejednokrotnie w czasie trwania ciąży, lubiane dotychczas zapachy i aromaty mogą okazać się odpychające. Dodatkowo często nieznośne bywają również zapachy spalin, dymu papierosowego, benzyny czy kawy. Niestety lekarze i specjaliści do tej pory nie są zgodni co do tego czym spowodowana jest u kobiet nadwrażliwość zapachowa w okresie ciąży.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

Majówkowa Wyprzedaż Rabaty do -60%!