×
Skurcze przepowiadające – co warto wiedzieć?

Skurcze przepowiadające to pewnego rodzaju sygnał od organizmu, że Twoje ciało przygotowuje się do zbliżającego się porodu. U wielu kobiet tego typu skurcze są bezbolesne lub powodują jedynie niewielki dyskomfort, ale pewien odsetek pań odczuwa je jako bolesne skurcze przepowiadające. Jeśli zastanawiasz się, jak wyglądają skurcze przepowiadające i kiedy można się ich spodziewać, przeczytaj nasz artykuł. Wspominamy w nim również, jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych.

Czym są i jak wyglądają skurcze przepowiadające?

Skurcze przepowiadające, określane też jako skurcze Braxtona-Hicksa, pojawiają się w 2 lub 3 trymestrze ciąży i są spowodowane skurczami macicy, czyli napinaniem się i rozluźnianiem mięśni.  Nie zwiastują one rozpoczęcia akcji porodowej, ale są formą przygotowania organizmu narodzin dziecka. Doświadczając ich, odczuwa się napięcie w obszarze brzucha, ból pojawia się najpierw u góry brzucha (w okolicy dna macicy), a potem stopniowo przesuwa na dół. 

Czy skurcze przepowiadające bolą? Jest to kwestia indywidualna – każda kobieta może odczuwać je nieco inaczej. Jeśli dolegliwości są obecnej, porównuje się je do bólu menstruacyjnego Ze względu na swój charakter, skurcze przepowiadające czasami nazywane są fałszywymi skurczami porodowymi.

Jak wyglądają skurcze przepowiadające? Oto ich najważniejsze cechy:

  • są nieregularne i nie sposób przewidzieć ich pojawienia się,
  • nie są rytmiczne,
  • trwają zazwyczaj od pół minuty do dwóch minut,
  • nie są silne,
  • są odczuwalne w przedniej części brzucha,
  • często indukuje je: wysiłek fizyczny, przemęczenie, zbyt małe nawodnienie organizmu,
  • mogą zmienić charakter i być inaczej odczuwane wraz z rozwojem ciąży,
  • ich częstotliwość zwiększa się wraz ze zbliżającym się porodem,
  • mogą ustąpić po zmianie pozycji lub podjęciu aktywności – jeśli siedziałaś przez dłuższy czas, pomóc może krótki spacer, a jeśli byłaś, aktywna – korzystnie może zadziałać odpoczynek,
  • ustępują po około 30-60 minutach.

Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych?

Znając charakterystykę skurczów przepowiadających, łatwiej będzie ci odróżnić je od skurczów porodowych. Przede wszystkim zwróć uwagę na czas trwania, intensywność i lokalizację skurczów. Skurcze porodowe początkowo mogą trwać tyle, co skurcze przepowiadające, ale z czasem stają się dłuższe i silniejsze. Ponadto zmiana pozycji przy skurczach porodowych nie przynosi ulgi i nie wycisza ich. Gdy poród jest blisko, pojawiają się dodatkowe oznaki, takie jak obniżenie brzucha, odejście wód płodowych, bóle kręgosłupa w okolicy lędźwiowej oraz wymioty i biegunka świadczące o oczyszczaniu się organizmu.

W pierwszej ciąży trudności w odróżnieniu skurczy Braxtona-Hicksa od skurczy porodowych są czymś zrozumiałym. Jest to dla kobiety zupełnie nowa sytuacja i nie zna ona jeszcze reakcji swojego organizmu na ciążę. Nie ma nic złego w tym, że skurcze będą powodem twojej wizyty u ginekologa. Lepiej rozwiać swoje wątpliwości niż nadmiernie się zamartwiać.

Bolesne skurcze przepowiadające - na ile przed porodem się pojawiają?

Skurcze przepowiadające mogą występować już w 20 tygodniu ciąży, choć zazwyczaj kobiety zaczynają odczuwać je między 28. a 30. tygodniem ciąży. Do ich pojawienia się może przyczynić się współżycie seksualne, podejmowanie aktywności fizycznej czy odwodnienie organizmu.

Jak poradzić sobie, gdy pojawią się skurcze Braxtona-Higgsa?

Wiedza na temat skurczy przepowiadających to pierwszy krok, dzięki któremu będziesz spokojniejsza w momencie odczuwania dolegliwości. Pamiętaj o tym, że skurcze przepowiadające mogą być uciążliwe, ale po pewnym czasie ustępują. Jak już wspomnieliśmy, pomocna może być zmiana aktywności lub odpoczynek. Sposobów na zrelaksowanie się jest wiele: może obejrzysz ulubiony serial, poczytasz książkę, posłuchasz muzyki czy weźmiesz gorącą kąpiel? Zrób to, co cię uspokaja i wprowadza w dobry nastrój.

Oczywiście istnieją pewne dodatkowe czynniki, których nie należy lekceważyć przy wystąpieniu skurczy. Jeśli zauważysz krwawienie lub wyciek z pochwy albo zaczniesz odczuwać bardzo silne skurcze, które nie mijają, skontaktuj się z lekarzem. Skurcze przepowiadające na ktg (czyli badaniu kardiotokograficznym płodu) będą oznaczały fałszywy alarm. Na takie silnie bolące skurcze przepowiadające specjalista może zaproponować ci leki przeciwbólowe, które uśmierzą ból, a gdy sytuacja wskaże na coś poważniejszego, możliwa będzie szybka interwencja medyczna.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł rozwiał twoje wątpliwości dotyczące skurczów przepowiadających. Zajrzyj do naszych wpisów blogowych po więcej treści medycznych, by poszerzyć swoją wiedzę i dobrze przygotować się do porodu i opieki nad dzieckiem.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

ORLEN PACZKA teraz TYLKO za 2,99 od 0zł!