×
Przygotowanie starszego dziecka na przyjście rodzeństwa

Przyjście rodzeństwa na świat to wielkie wydarzenie zarówno dla rodziców, jak i starszego brata lub siostry. Choć dla osób dorosłych czymś oczywistym jest, że kolejne dziecko to wyczekiwany członek rodziny, małe dzieci mogą mierzyć się w tym czasie z różnymi negatywnymi emocjami. Jak przygotować dziecko na rodzeństwo, aby nie czuło się zazdrosne o uwagę i czas poświęcany niemowlakowi? Wyjaśniamy, jakich zasad się trzymać i jak rozmawiać z dzieckiem o młodszym rodzeństwie.

Kiedy przekazać dziecku wiadomość o rodzeństwie?

Drugie dziecko jest już w drodze, a Ty wyobrażasz sobie, jak Twoja starsza pociecha będzie z radością towarzyszyć ci i pomagać w opiece nad maluchem… Cóż, ten obraz niekoniecznie musi oddawać rzeczywistość. Nie każde dziecko zareaguje radością na myśl o nowym członku rodziny, tym bardziej, jeśli będzie postrzegać rodzeństwo jako „rywala”. Ale im wcześniej przyzwyczaisz swojego smyka do faktu, że będzie miał rodzeństwo, tym większa szansa, że sytuacja ta zostanie szybciej zaakceptowana. O ciąży powiedz dziecku pod koniec pierwszego trymestru lub w pierwszych tygodniach drugiego trymestru. Dobrze jest, aby dowiedziało się tego od ciebie, a nie od innych osób, inaczej dziecko może dojść do przekonania, że coś przed nim nie ukrywasz i nie może ci ufać.

Zazdrość dziecka o mamę – co powiedzieć, by dziecko nie czuło się odtrącone?

Wyjaśnienie dziecku nadchodzących zmian powinno być dostosowane do wieku i rozwoju pociechy, tak, aby zrozumiała, co chcesz jej przekazać. Podczas rozmowy skup się na dobrych stronach nadchodzącej sytuacji, w tym możliwości wspólnego spędzania czasu i zabawy z rodzeństwem. Z drugiej strony nie ukrywaj też informacji o tym, że jako mama będziesz poświęcać czas także drugiemu dziecku. Wytłumacz, że małe dzieci nie potrafią nic zrobić same i potrzebują pomocy. Trzeba je nakarmić, zmienić pieluchę, pobawić się z nimi, zabrać do lekarza, gdy są chore, uspokoić, jeśli płaczą. Powiedz, że wszystkie te czynności były wykonywane i przy nim/niej. Podkreśl, że obowiązków jest dużo, ale czas znajdziesz i dla starszego dziecka.

 

Nagradzaj dobre zachowanie dziecka i jego chęć pomocy w opiece nad niemowlęciem. Rozmawiaj ze starszym dzieckiem i okazuj mu uczucia zawsze wtedy, gdy czuje się „odtrącone”. Gdy pierworodny jest zainteresowany maluchem, pokaż mu, jak bezpiecznie „opiekować się” niemowlęciem – jak dotykać jego delikatnych rączek czy główki.

Syndrom najstarszego dziecka – co to takiego?

W kontekście narodzin rodzeństwa warto wspomnieć, czym jest syndrom najstarszego dziecka. Jest to założenie, zgodnie z którym kolejność narodzin decyduje o niektórych nabywanych cechach osobowościowych. Najstarsze dziecko przez pewien czas zyskuje niepodzielną uwagę rodziców, dzięki czemu może się szybko rozwijać i wcześnie osiągać kamienie milowe. Sprawnie przychodzi mu uczenie się pisania i czytania oraz osiąganie sukcesów w nauce. Często najstarsze dzieci są ambitne, zdyscyplinowane, odpowiedzialne i opiekuńcze, mają też zdolności przywódcze.

Gdy pojawia się drugie dziecko, pierworodny poniekąd zmuszony jest szybciej dorosnąć. Nierzadko starsze rodzeństwo musi opiekować się młodszym i przejąć niektóre obowiązki domowe. Pierworodne dziecko chce przyciągnąć ponownie uwagę dorosłego i zadowolić go, aby zwrócono na niego uwagę. W konsekwencji takie dziecko może być dominujące, bardziej samodzielne i niezależne.

Z drugiej strony syndrom najstarszego dziecka niesie też ze sobą pewne zagrożenia. Jeśli starsze rodzeństwo jest jeszcze małe, zmiana roli może prowadzić do częstego złoszczenia się i płaczu. W dalszym życiu dzieci te uczą się maskować emocje, dążą do perfekcjonizmu i trudno im nie czuć się stale odpowiedzialnymi za młodsze rodzeństwo.

Już od najmłodszych lat jako rodzic powinnaś starać się nie faworyzować żadnego z rodzeństwa. Poza tym niezmiernie ważne jest zaangażowanie ojca dzieci. Gdy ty będziesz zajmować się noworodkiem, tata powinien poświęcać czas starszemu dziecku. Wtedy poczuje się ono zaopiekowane i będzie lepiej radziło sobie z emocjami. Ponadto dobrze jest uczyć dzieci samodzielności (np. samodzielnego ubierania się, korzystania z toalety, zabawy z samym sobą), ale dopiero wtedy, gdy są już na to gotowe. Starsza pociecha dobrze poradzi sobie z własnymi podstawowymi potrzebami i odciąży cię w opiece, ale nie każ jej przejmować twoich obowiązków.

Choć wiele osób zastanawia się, jaka jest najlepsza różnica wieku między rodzeństwem, nie ma na to jednej słusznej odpowiedzi. Zarówno niewielka, jak i duża różnica lat ma swoje plusy i minusy. Jeśli jest mała różnica wieku między dziećmi, będzie oznaczać to dla was, rodziców, podwójny wysiłek, ale też sprawi, że maluchy będą na podobnym etapie rozwoju i z czasem zaczną się razem bawić. Przy większej różnicy wieku łatwiej jest opiekować się nad niemowlakiem, gdyż starsze dziecko jest już bardziej samodzielne.

Książki o rodzeństwie, które warto przeczytać dziecku

Jeśli nadal nie jesteś pewna, jak przygotować dziecko na rodzeństwo, mamy dla Ciebie propozycję. Sięgnij po specjalne książeczki, które podejmują temat przyjścia na świat kolejnego dziecka i wpływu, jaki ma to zdarzenie na starsze rodzeństwo. Dla dzieci w wieku 2-5 lat świetną pozycją będzie książeczka Kicia Kocia ma braciszka Nunusia. W historii tej bohaterką jest mała kotka, która była oczkiem w głowie rodziców i to jej poświęcano cały czas. Tymczasem na świat przychodzi jej brat, a mama zaczyna zajmować się tylko nim. Książeczka podejmuje temat emocji, jakie towarzyszą dzieciom, gdy w ich świecie pojawia się młodsze rodzeństwo. Walory edukacyjne uzupełniają piękne ilustracje oraz ciekawe przygody, które przykuwają uwagę dzieci. Warto sięgnąć po prezentowaną książeczkę oraz przyjrzeć się innym propozycjom z tej serii.

Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na to, jak przygotować dziecko na rodzeństwo. Ale nie martw się, znasz swoje dziecko najlepiej i korzystając z naszych wskazówek z pewnością uda ci się wytłumaczyć pociesze, że młodszy braciszek czy siostrzyczka to nie koniec świata. Trzymamy kciuki!

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak szybko i skutecznie schudnąć po ciąży (i nie tylko) i co najważniejsze, utrzymać osiągniętą wymarzoną masę ciała, przeczytaj nasz artykuł.

Wystarczy kliknąć obrazek poniżej:

Jak schudnąć po ciąży (i nie tylko).

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 07:00 do 15:00

Kontakt

ORLEN PACZKA teraz TYLKO za 2,99 od 0zł!