Zabawy dla rocznego dziecka
Zastanawiasz się, jakie zabawy dla rocznego dziecka będą najciekawsze? Jeśli szukasz nowych pomysłów, ten wpis blogowy dostarczy ci ich całe mnóstwo. Poznaj najlepsze zabawy sensoryczne dla rocznego dziecka oraz sposoby na aktywne spędzanie czasu z niemowlakiem. Dowiedz się, jakie domowe zabawy dla rocznego dziecka łatwo zorganizować w domu i na świeżym powietrzu.
Kreatywne zabawy dla rocznego dziecka
Dzieci uczą się i rozwijają poprzez zabawę, więc nie może jej zabraknąć na co dzień. Pierwszy rok życia malucha to okres, w którym niemowlę bardzo intensywnie się rozwija. 12-miesięczny szkrab sprawnie raczkuje i stawia swoje pierwsze kroki, zaczyna wypowiadać proste słowa i dobrze chwyta przedmioty do rąk. Dzieci w tym wieku nie lubią bawić się z rówieśnikami, ale uwielbiają przebywać z rodzicami i wchodzić z nimi w interakcje. Jest to więc świetny czas na wspólną zabawę.
Zabawy dla rocznego dziecka mogą być zarówno ruchowe, jak i statyczne. Warto łączyć różne aktywności, aby zapewnić dziecku odpowiednią stymulację i możliwości rozwoju na wielu płaszczyznach. Kreatywne zabawy dla rocznego dziecka wcale nie muszą wiązać się z zakupem drogich zabawek czy posiadaniem dużej przestrzeni. Poniżej znajdziesz wiele propozycji zabaw, które z pewnością spodobają się twojemu dziecku.
Zabawy sensoryczne dla rocznego dziecka
Świetne zabawy sensoryczne dla rocznego dziecka to:
- Poszukiwanie skarbów w piasku. Zabawę można zorganizować ogrodzie, jeśli znajduje się w nim piaskownica lub w domu. Jeśli wybierzesz drugą opcję potrzebny będzie pojemnik, w którym dziecko będzie mogło swobodnie przesypywać piasek. Aby uniknąć zabrudzeń na podłodze, najlepiej sprawdzi się piasek kinetyczny, ponieważ jest wilgotny i nie rozsypuje się tak, jak zwykły piasek. Alternatywnie zamiast piasku można użyć ryżu czy suchej fasoli. Zadaniem rodzica jest ukrycie w piasku zabawek o różnych kształtach i fakturach, których dziecko będzie szukać. Ta zabawa sprawia, że dzieci doskonalą swój zmysł dotyku, poznają nowe faktury i ćwiczą zdolności manualne.
- Tablica manipulacyjna. Jak pewnie zauważyłaś, uwagę dzieci przykuwają najróżniejsze przedmioty, również te, które dla dorosłych wydają się zwyczajne. A dla maluchów wszystko jest ciekawe, nawet klamka do drzwi czy gałka przy szufladzie. Zakup lub samodzielne stworzenie tablicy sensorycznej to strzał w dziesiątkę. Roczny szkrab nie będzie potrafił jeszcze wykonywać bardziej skomplikowanych manipulacji przy tablicy, ale nie znaczy to, że nie da się przygotować czegoś dostosowanego do jego wieku. Na pulpicie możesz umieścić kawałki materiałów o różnych fakturach, piłki gumowe, liczydło, fidget spinner to kręcenia, kółko od fotela, które można obracać czy włącznik światła z przyciskiem. Możliwości jest wiele! Pamiętaj, by nie wybierać małych elementów, które dziecko mogłoby wyciągnąć i połknąć.
- Butelki sensoryczne. Przygotuj małe butelki plastikowe, w których umieścisz różne dodatki. Może to być kolorowy makaron, kamyczki, cekiny, guziki, pomponiki, koraliki czy piórka. Do niektórych butelek nalej wody, dzięki czemu dziecko będzie mogło obserwować, jak obiekty poruszają się w wodzie. Pamiętaj o szczelnym zakręceniu butelek. Takie kreatywne zabawy dla rocznego dziecka to znakomity sposób na spędzanie czasu.
Roczne dziecko zabawy – jak spędzać czas z maluchem?
Jakie jeszcze zabawy dla rocznego dziecka są warte uwagi? Oto kolejne propozycje:
- Budowanie prostych wież z klocków. Potrzebne będą duże klocki dla dzieci, z których maluch będzie mógł budować kilkuelementowe wieże. Na koniec pozwól dziecku zburzyć konstrukcję – da mu to dużą frajdę.
- Puszczanie dziecku mydlanych baniek. Płyn do baniek łatwo przygotować z wody, płynu do naczyń i odrobiny cukru. A przyrząd do puszczania baniek wykonasz, wyginając drucik w okrąg. Puszczanie baniek to świetny sposób na zabawę, w trakcie której możesz mówić dziecku, jakie kolory mają bańki, pokazywać, jak je łapać i jak zamaczać drucik w wodzie.
- Zabawa w tor przeszkód. Roczne dzieci świetnie raczkują, dlatego tor przeszkód bardzo się im spodoba. Trasa nie powinna być wymagająca: w pokoju możesz rozłożyć duże kartonowe pudełko, a po bokach rozmieścić poduszki lub klocki.
- Zabawa w imitowanie odgłosów zwierząt. Ta zabawa fonacyjna jest wprost stworzona dla rocznych dzieci. Rodzic wyraźnie wypowiada, jakie odgłosy wydają dane zwierzęta, a zadaniem dzieci jest powtarzanie tego, co usłyszą. Zabawę warto urozmaicić pokazywaniem dziecku obrazków zwierząt.
- Zabawa w sprzątanie. Czy sprzątanie może być zabawą? Oczywiście! Wystarczy, że przedstawisz tę czynność w ciekawy sposób. Możesz np. powiedzieć dziecku, że każda zabawka ma swój dom i tam właśnie powinna trafić po zabawie. Zbieranie klocków warto urozmaicić np. wrzucaniem ich do pudełka czy szuflady.
Wypróbuj powyższe zabawy dla rocznego dziecka już dziś! Po więcej inspiracji zaglądnij do naszych pozostałych wpisów blogowych.
Przeczytaj również